دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / اهمیت مشاوره قبل از بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اهمیت مشاوره قبل از بارداری

ممکن است شما و همسرتان تصمیم به بارداری و آوردن فرزند داشته باشید.

اما در خصوص مراقبت های لازم، شرایط روحی و جسمی دروان بارداری، مسائل پیش رویتان، مسئولیت ها و دشواری های دوران بارداری چیزی ندانید و نیاز به آگاهی و یادگیری داشته باشید.

مشاوره قبل از بارداری یکی از مسائل مهمی است که تمامی زنان  قبل از اقدام به بارداری باید انجام دهند تا از تمامی شرایط پیش روی خود مطلع شوند و آگاهی بدست آورند تا در نتیجه بتوانند دوران بارداری بسیار خوبی را بگذارنند و فرزندی سالم به دنیا بیاورند.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص اهمیت مشاوره قبل از بارداری و مواردی که در مشاوره بارداری توسط بهترین متخصص زنان پونک ذکر می شود صحبت کنیم.

مشاوره قبل از بارداری چیست؟

در حقیقت مشاوره پیش از بارداری با پزشک متخصص موجب داشتن بارداری سالم برای فرد می شود.

به طور کلی هنگامی که زنان تصمیم به بارداری می گیرند، یکی از مسائلی که اغلب ذهن آنها را درگیر می کند این است که، چه کارهایی را باید انجام دهند؟ آیا شرایط لازم برای بارداری را دارند؟

در حقیقت مشاوره قبل از بارداری می تواند برای پاسخ به اینگونه از سوالات بسیار کمک کننده و موثر باشد.

در مشاوره قبل از بارداری به پاسخ سوالات و بررسی شرایط زوجین و آمادگی آنها برای بارداری پرداخته می شود و اطلاعاتی در خصوص رژیم غذایی، مصرف دارو ها، مراقبت های لازم دریافت می کنید.

پزشک با انجام بررسی های لازم و معاینات و پرسش برخی سوالات از زوجین و انجام آزمایشات لازم میزان آمادگی زوجین را مورد سنجش قرار می دهند و نکات مهم و مورد اهمیت را به آنها می گویند.

در طی این مشاوره پزشک به بررسی مواردی مانند میزان توانایی باروری زوج، شرایط جسمی، رژیم غذایی و سن زن می پردازد.

اهمیت مشاوره قبل از بارداری چیست؟

بارداری یکی از تصمیمات مهم در زندگی زوجین به شمار می رود و باید از لحاظ جسمی، روحی و فیزیکی آمادگی های لازم را به دست آورند.

داشتن آمادگی کافی برای باروری می تواند سبب بارداری کم خطر و به دنیا آورند فرزندی سالم شود.

به طور کلی مشاوره قبل از بارداری اهمیت بسیاری در روند بارداری و آمادگی مادر، قبل از اقدام به بارداری دارد. زیرا که در طی مشاوره مادر در خصوص آمادگی و مراقبت های لازم آگاهی کسب می کند.

در حقیقت اهمیت مشاوره پیش از بارداری در این است که شما در طی مشاوره به یادگیری عادت های مناسب و مقابله با عادت های ناسالم می پردازید.

همچنین انجام مشاوره قبل از بارداری به شما کمک می کند که بتوانید استرس های ناشی از تصمیم به بارداری و یا باردار نشدن را در خود کنترل کنید و در خصوص وضعیت بدن خود اطلاعات کسب کنید.

زیرا که در برخی مواقع ممکن استرس تاثیر بسیاری بر روند باروری شما بگذارد و در نتیجه بارداری شما را به تعویق بیاندازد. اغلب استرس باعث اختلال در تخمک گذاری می شود.

مشاوره قبل از بارداری، در انتخاب پزشک متخصص مناسب برای انجام مراقبت های دوران بارداری بسیار کمک کننده است.

در مشاوره قبل از بارداری به چه مواردی پرداخته می شود؟

به طور کلی در مشاوره پیش از بارداری  می توانید در خصوص عادات، شرایط، بیماری ها، سبک زندگی و ورزش هایی که انجام می دهید با پزشک خود صحبت کنید و از مواردی که شما را در معرض خطر قرار می دهد مطلع شوید.

برخی مواردی که توسط پزشک در مشاوره پیش از بارداری بررسی می شود شامل موارد زیر است:

  • سن مادر

اغلب سن مادر برای باداری یکی از مسائل مهم در باردار شدن و روند بارداری فرد است. در مشاوره پیش از بارداری پزشک به بررسی این مسئله و توصیه های لازم جهت داشتن بارداری سالم برای فرد می پردازد.

زیرا که بارداری در سنین بسیار بالا و سنین پایین ممکن است مادر و جنین را در معرض خطراتی قرار دهد.

  • تغذیه

به طور کلی نوع تغذیه در دوارن بارداری و پیش از آن از اهمیت ویژه ای برخودار است. زیرا که فردی که تصمیم به بارداری دارد باید رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرد و مواد غذایی مفیدی را مصرف کند.

بررسی رژیم غذایی فرد و افزودن مواد غذایی مفید و مورد نیاز مادر در رژیم غذایی، یکی از مسائلی است که در مشاوره پیش از بارداری به آن پرداخته می شود.

  • مصرف دارو های مورد نیاز

ممکن است فرد دارای برخی بیماری های زمینه ای باشد و نیاز داشته باشد که از داروهای مختلفی کمک بگیرد و یا برای داشتن بارداری کم خطر نیاز به مصرف برخی داروهای ویتامین یا فولیک اسید پیش از بارداری داشته باشد.

که در طی مشاوره، به بررسی شرایط فرد و میزان مصرف دارو ها پرداخته می شود.

  • سبک زندگی

سبک زندگی یکی از مسائل مهم در روند بارداری است که فرد با توضیحات کامل در خصوص سبک زندگی خود در جلسه مشاوره پیش از بارداری، از باید ها و نباید ها در دوران بارداری مطلع می شود.

به همین دلیل نیز جلسه مشاوره قبل از بارداری اهمیت بسیاری دارد.

  • مراقبت های دوران بارداری
  • در مشاوره پیش از بارداری به توصیه هایی در جهت مراقبت های مورد نیاز در دوران بارداری می پردازند و فرد از انجام برخی کار ها مانند مصرف دارو ها، مکمل ها و معاینات لازم در دوران بارداری و پیش از آن مطلع می شود.
  • شرایط باروری زوجین

در این مشاوره پزشک میزان موفقیت زوج برای بارداری را، توسط آزمایشات و معاینات و بررسی برخی مسائل می سنجد.

  • شرایط روحی

شرایط روحی فرد برای بارداری و در دوران بارداری بسیار مهم است.

در مشاوره پیش از بارداری، پزشک به شما کمک می کند که استرس و اضطراب ناشی از بارداری را در خود کاهش دهید.

  • شرایط جسمی مناسب

همچنین شرایط جسمی فرد در این مشاوره توسط پزشک بررسی می شود تا از داشتن شرایط جسمی مناسب برای بارداری و حمل جنین مطمئن شوید.

  • خطرات

در صورت بروز مشکلات پس از مشاوره و وجود برخی بیماری ها و خطرات پزشک متخصص شما را مطلع می کند و از بروز این خطرات با توصیه های لازم جلوگیری می کند.

برای مشاوره پیش از بارداری به چه کسی مراجعه کنیم؟

شما برای داشتن یک مشاوره عالی پیش از بارداری باید به یک پزشک متخصص  زنان با تجربه و دارای سطح علمی بالا و دلسوز مراجعه کنید.

زیرا که یک پزشک با تجربه می تواند شما را از تمامی باید ها و نباید ها و مشکلات موجود آگاه می سازد و اگر متخصص زنان مهربان و دلسوز باشد شما با احساس راحتی بیشتر مشکلات و سوالات خود را با او مطرح می کنید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری

لقاح انجام می شود، اما زن هنوز نمی داند که باردار است، زیرا از نظر بدنی، هیچ چیز در حال حاضر تغییر نکرده است. به طور متوسط،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.