دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / دانستنی های لازم در رابطه با زایمان سزارین!
مدت زمان مطالعه ۳۳ دقیقه

دانستنی های لازم در رابطه با زایمان سزارین!

زایمان سزارین دکتر نگین حدادی

هیچ چیزی مثل در آغوش گرفتن نوزاد برای مادری که ۹ ماه در انتظار بوده، شیرین نیست! اما برای تحقق یافتن این آرزو نیاز به طی کردن مراحل زایمان است. امروز حدود یک سوم از نوزادان در کل جهان به روش زایمان سزارین یا همان عمل سزارین متولد میشوند. در آغوش گرفتن نوزاد حس نابی است که سراسر وجود مادر را در برمی گیرد و اتفاقی بزرگ و وصف ناشدنی است.

از همه این احساسات زیبا که بگذریم می رسیم به شرایط زایمان سزارین، و درد و سختی که یک زن زن برای فارغ شدن می بایست متحمل گردد.به طور کلی زایمان به دو روش طبیعی و سزارین انجام می شود. امروزه براساس آمارهای ثبت شده جهانی حدود ده درصد از زنان زایمان سزارین انجام می دهند. در ادامه بررسی کامل این روش شامل مراحل، چگونگی انجام آن، مراقبت های بعدی و عوارض سزارین می پردازیم.

با ما در وبسایت دکتر نگین حدادی، متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ حاملگی پرخطر و فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا همراه باشید.


زایمان سزارین

سزارین یکی از روش های رایج زایمان است که در اتاق عمل انجام می شود و شامل ایجاد یک برش بر روی شکم برای خارج کردن نوزاد از رحم میشود. در این روش نوزاد به جای عبور از مجرای زایمان (زایمان طبیعی)، از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم از رحم خارج می شود.

 در اکثر موارد زایمان سزارین به دلیل جلوگیری از بروز بیماری و گاها به دلیل آنکه زایمان طبیعی تهدیدی برای سلامتی مادر و فرزند است، انجام می گردد. با توجه به درخواست های بسیار زیاد مادران برای انجام این نوع از زایمان، متخصص زنان و زایمان شرایط و وضعیت مادر را مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس تصمیمات لازمه را در این باره اتخاذ می کند.

این نوع زایمان معمولاً در هفته ۳۹ ام بارداری انجام میشود و این یعنی نوزاد حداقل ۲ هفته زودتر از زایمان طبیعی متولد می شود. به همین جهت برخی از پزشکان سزارین را زایمان زودرس می دانند. 


فیلم واقعی سزارین بدون سانسور+۱۸

در این بخش می توانید فیلم واقعی زایمان سزارین در اتاق عمل را ببینید. این جراحی توسط دکتر نگین حدادی، متخصص زنان و زایمان در تهران انجام شده است.

تاریخچه زایمان سزارین

در ایران

در این زمینه اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما وجود داستانی درشاهنامه فردوسی مشخص می‌کند که این شیوه زایمان در ایران قدمتی هزاران ساله دارد. هنگام فارغ شدن رودابه ، همسر زال و مادر  رستم ؛ به علت درشتی نوزاد با مشکل مواجه شده و درد بسیاری را متحمل می‌شود. زال برای حل این مشکل و نجات جان همسر و فرزندش از  سیمرغ کمک می‌خواهد و این پرنده افسانه‌ای روشی که امروز به سزارین شهرت دارد را به زال آموزش می‌دهد. به این دلیل در فرهنگ ایران به این عمل «رستم‌زایی» یا «رستمینه» گفته می‌شود.

در اروپا

در اروپا مشابه این روایت برای تولد ژولیوس سزار نقل می‌شود و پندار عامه ریشه نام سزارین را از آن می‌داند. اما فرضیه‌ها مبنی‌بر اینکه دیکتاتور رومی ژولیوس سزار با روشی که امروزه با عنوان سزارین به‌دنیا آمده‌است نادرست هستند. با وجودی‌که این عمل جراحی در دوران روم باستان انجام می‌گرفت، هیچ منبع کلاسیکی در دست نیست که نشان دهد مادری از چنین عملی جان سالم به‌دربرده باشد. ریشه واژه سزارین (Caesarean) چنین توضیح داده‌شده که از فعل لاتین caedere به‌معنای «بریدن، جدا کردن» آمده‌است و به کودکانی که بدین شیوه بدنیا می‌آمدند
caesones می‌گفتند

در یونان باستان

نوما پُمپیلیوس یا نوما پومپیلیوس، مشهور به نوما دومین پادشاه روم بود که به جانشینی رومولوس برگزیده شد. (قانون پزشکی سزارین برای شکافتن زنان باردار مرده در این دوران پایه گذاری شده است.

معاصر

اولین سزارین مدرن توسط متخصص زنان فردیناند آدولف در سال ۱۸۸۱ در آلمان انجام شد.


زایمان سزارین چطور انجام می شود؟

 • به مادر آنژیوکت متصل میشود، تا خون و درگیر مایعات و داروهای مورد نیاز در طول زایمان به بدن مادر تزریق شود.
وصل کردن آنژیوکت
 • سپس از طریق روشهای بی‌حسی اسپاینال (نخاعی)، بی‌حسی اپیدورال و یا هر دو شکم مادر را بی حس می کنند. در صورت لزوم و یا تشخیص پزشک از داروی بیهوشی نیز استفاده میشود. 
بی حسی
 • پزشک پس از بیهوشی یا بی حسی موضعی یک برش افقی کمی بالاتر از اندام تناسلی و بر روی رحم انجام میشود تا نوزاد را از این طریق از شکم خارج کنند. در مواردی ممکن است برش به صورت افقی و از ناف تا نزدیکی اندام تناسلی انجام شود.  بعد از خروج نوزاد و جفت از رحم، برش ایجاد شده را بخیه میزنند.
برش بر روس شکم
 • در نهایت نوزاد پس از برش ایجاد شده بر روی شکم از رحم مادر خارج می شود و برش ایجاد شده بخیه و بسته می شود، سپس بیمار از اتاق عمل بیرون می برند.
خروج نوزاد از شکم مادر

سامانه ماوراطب دکتر نگین حدادی

انواع روش های سزارین

سزارین با روش ها و برش های مختلف بر روی پوست و رحم و با توجه به وضعیت قرار گیری جنین انجام می شود، اما از روی برش پوست هیچگاه نمی توان به برش رحم پی برد.

انواع روش های سزارین عبارتند از :

سزارین کلاسیک با برش طولی

این روش معمولا در زایمان های زودتر از موعد که هنوز بخش تحتانی رحم تشکیل نشده است یا مشکلاتی مانند چسبندگی در پایین رحم استفاده می شود. در این روش یک برش در خط وسط و برش طولی رحم یک فضای بزرگ برای زایمان ایجاد می کندوامروزه از این روش به علت عوارضی که دارد کمتر استفاده می شود.

سزارین با برش عرضی

در این روش یک برش عرضی بالای مثانه وصرت می گیرد و عوارض ککتری را برای مادر در پی دارد.در این روش احتمال خونریزی و عوارض دیرس برای مادر کمتر می شود.همچنین احتمال زایمانی واژنی (طبیعی) بعد از سزارین در حاملگی بعدی وجود دارد.

پرکاربردترین برش های عرضی

برش فان اشتاین

در این برش که به عرض ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در بالای استخوان پوبیس ایجاد می شود، پوست و فاشیای زیر آن به صورت عرضی بریده شده اما رحم به صورت طولی برش داده می شود. در این روش که بیشتر در افراد لاغر مورد استفاده قرار می گیرد، خون ریزی زیاد است اما جای زخم آن از نظر زیبایی وضعیت بهتری را خواهد داد.

برش مای لارد

در این روش تمامی لایه ها به صورت عرضی و در ۳ تا ۸ سانتی متر بالاتر از استخوان پوبیس بریده می شوند. به این ترتیب فاشا از عضله مستقیم شکمی جدا نشده به این ترتیب خون ریزی طی جراحی کم است اما معمولا جای زخم جراحی قابل توجهی از آن باقی خواهد ماند.

سزارین اصلاح شده misgav ladach

این روش سزارین از سال ۱۹۹۰ در سراسر جهان استفاده می شود از مزایای این روش بهبود سریع مادران بعد از عمل جراحی است با این حالخطر جدا شدن جفت و پارگی رحم نیز در بارداری های بعدی وجود دارد.

سزارین به وسلیه هیسترکتومی

در مواردیکه مادر خونریزی شدید دارد و یا زمانی که جفت از رحم جدا نمی شود برای نجات جان مادر از این روش استفاده می کنند و بعد از رایمان رحم مادر را بر می دارند.


عجیب ترین زایمان های دنیا

کم وزن ترین نوزاد دنیا

کم وزن ترین نوزاد دنیا با وزن ۵۴۷ گرم

مردانی که باردار شدند

مردانی که باردار شدند.البته ایشون تغییر جنسیت دادند وقبلا یک خانوم بوده اند.

مادر بیشترین تعداد قل زنده در دنیا

مادر بیشترین تعداد قل زنده در دنیا

جوان ترین مادر دنیا

این دختر بچه در سن ۵ سالگی مادر شده است.

کوتاه ترین مادر دنیا

این خانم با قد ۷۱ سانت کوتاه ترین مادردنیاست که با جراحی سزارین باردار شده


آمار و ارقام سزارین در دنیا

از آنجا که زایمان به صورت سزارین با درد کمتری برای زن باردار همراه است، این گونه زایمان نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشور های جهان چه در سطح پیشرفته و چه در سطح در حال پیشرفت رواج یافته است و خواهان بسیاری را به دنبال دارد. اگر چه سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که حداکثر ۱۵ درصد از تولدها به روش سزارین انجام شوند، اما شیوع عمل سزارین در بسیاری کشورها بیش از این مقدار است. چنان که حدود ۳۰ درصد از تولدها در آمریکا و ۴۶ درصد تولدها در چین به روش سزارین انجام می‌گیرد.

 در ایران نیز گرایش زیادی به تولد نوزاد به روش سزارین وجود دارد. ایران پس از برزیل دومین کشوری است که بیشترین آمار سزارین را به خود اختصاص داده است. و پس از ایران، مکزیک در رتبه سوم قرار دارد. اتریش و هلند به‌عنوان کمترین میزان سزارین با ١۵ درصد شناخته می‌شوند.

 • برزیل
 • ایران
 • مکزیک
 • هلند
 • اتریش

پاسخ به یک سوال همیشگی: زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

بسیاری از مادران در طول بارداری به نوع زایمان بیشترین توجه را دارند. زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟ این سؤال دغدغه تمام مادران باردار است.

هریک از آنها دارای مزایا و معایبی است که می‌تواند شرایط انتخاب را برای هر فرد متفاوت کند. مهم‌ترین نکته‌ای که جهت زایمان و در نهایت انتخابی مناسب باید در نظر گرفته شود، سلامت و ایمنی مادر و نوزاد است

زایمان طبیعی به طور معمول یک روند فیزیولوژیک است. این فرایند اگرچه با درد زیادی همراه است اما زمانی‌ که سیر طبیعی خود را طی کند، درد آن قابل تحمل خواهد بود. در صورت آگاهی مادر از روند طبیعی زایمان و مدیریت درست عامل زایمان، روند زایمان به‌ خوبی پیش می‌رود و یکی از لذت‌‌بخش‌ترین تجربیات مادر خواهد بود.

شاید اولین علت تمایل مادران به سزارین ترس از آن باشد که به‌صورت ترس از درد و نگرانی از کمبود امکانات نمایان خواهد شد. مادر باید مطمئن باشد که در هر ساعتی زمان زایمان فرا رسد، مانند سزارین شرایط بیمارستان فراهم بوده و او می‌تواند در شرایط مناسب به طور طبیعی زایمان کند. از سوی دیگر فراهم بودن امکانات برای زایمان طبیعی بدون درد در تمام ساعات شبانه روز وجود دارد.

سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که طی آن خطر خونریزی، عفونت، نیاز به تزریق خون و خطر ناشی از بیهوشی درمان سزارینی وجود دارد. از طرفی مدت زمان بستری مادر بعد از سزارین بیشتر است. افرادی که زایمان طبیعی دارند به دلیل درد کمتر، شیردهی موفق‌تری نیز دارند. 

همچنین این افراد تناسب اندام خود را با انجام ورزش‌های مناسب، سریع از مادران سزارینی به دست آورده و زودتر به زندگی عادی و کار روزمره خود باز می‌گردند.

 به‌طور کلی نمی‌توان گفت که چه نوع زایمانی برای شما بهتر است؛ چراکه باید کلیه جوانب در خصوص مادر و نوزاد در نظر گرفته شود.

در صورتی که نوزاد و مادر در شرایط نرمال و ایده‌آلی باشند، پیشنهاد این است که زایمان به‌صورت طبیعی انجام گیرد. اما این موضوع به این معنی نیست که سزارین هیچ مزایایی برای مادر در بر نخواهد داشت.

زایمان سزارین در صورتی که در شرایط درست و توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود، هیچ گونه خطری به همراه نخواهد داشت.

 • پاسخ خانم دکتر نگین حدادی به سوال آیا سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی ؟

زایمان سزارین چه زمانی انجام می شود؟

همان طور که در بخش قبل عنوان کردیم، در مواقعی که جان مادر و یا فرزند در خطر باشد و باید به سرعت نوزاد بیرون کشیده شود زایمان سزارین انجام می شود و به جای زایمان طبیعی در اولویت قرار می گیرد. اگر بارداری شما طبیعی و بدون مشکل باشد و به نحوی بارداری پر خطر نباشد احتمال زایمان طبیعی بسیار بیشتر از زایمان سزارین است. اما اگر خطری شما را تهدید نماید باید فورا به روش سزارین زایمان کنید.

باید بدانید که ایمنی مادر و نوزاد در تمامی مراحل زایمان اولین اولویت برای متخصص زنان و زایمان است. به طور کلی در موارد زیر از زایمان طبیعی صرف نظر می کنیم و زایمان سزارین را جایگزین می نماییم:

شرایط زایمان سزارین

 • چرخش نا مناسب و قرار نگرفتن سر جنین به سمت کانال زایمان هم خطرناک است.
 • وجود سزارین قبلی و غیرممکن بودن زایمان طبیعی برای جلوگیری از وارد شدن فشار
 • اگر موقعیت جنین در شکم به صورت عرضی باشد هم زایمان سزارین انجام خواهد شد.
 • ابتلا به بیماری هایی که  مزمن هسنند مانند بیماری های قلبی و خطرساز در فشار زایمان طبیعی
 • حاملگی به صورت دو قلویی یا چند قلویی باشد.
 • مشکلات جدی در بند ناف یا جفت وجود داشته باشد.
 • در صورتی که روند زایمان کند، متوقف یا دشوار شده باشد.
 • جنین در شرایط زجر جنین باشد و ضربان قلب او دچار اختلال شود.
 • انجام زایمان طبیعی به عنوان تهدید سلامتی مادر یا جنین محسوب شود.
 • بروز و وجود عفونت قابل انتقال به جنین مانندزگیل تناسلی در واژن مادر

همچنین اگر پزشک پیش از زمان زایمان بررسی های لازم را انجام دهد و در معاینات برخی مشکلات پدیدار شوند، زمان مناسب برای سزارین را تعیین می نماید و شما پیش از هر اقدام دیگری در روز تعیین شده برای زایمان به بیمارستان مراجعه می نمایید.

گفتنی است، تعیین نوع زایمان؛ توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و بعد از بررسی کامل شرایط جسمی مادر انجام میشود. زایمان سزارین ممکن است به صورت اورژانسی و به یکی از دلایل زیر انجام شود:

پارگی کیسه آب

تغییر در ریتم ضربان قلب نوزاد


اقدامات قبل از سزارین

چنانچه به هر دلیلی برای تولد فرزند خود زایمان به روش سزارین را انتخاب کرده اید بهتر است پیش از ورود به اتاق عمل آمادگی های لازمه برای پشت سر گذراندن مراحل سزارین کسب کنید که شامل موارد زیر می باشد:

 • در برخی از بیمارستان ها باید از قبل پذیرش بگیرید و پرونده پزشکی تان را به طور کامل در اختیارشان قرار دهید تا بتوانید در روز موعد برای زایمان تشریف ببرید. همینطور در تاریخی که برای پذیرش شما نوبت داده می شود تاخیر نداشته باشید.
 • هنگام پذیرش تمامی وضعیت حیاتی مادر و جنین مورد بررسی قرار می گیرد سپس برای ورود به اتاق عمل شما را آماده می کنند. انجام یک سری از آزمایشات برای تعیین نوع گروه خونی و یا بررسی سطح هموگلوبین خون ضروری است.
 • معمولاً به جهت پیشگیری از هر نوع عفونت قبل از جراحی به مادر داروهای آنتی بیوتیک داده خواهد شد.
 • تخلیه مثانه قبل از انجام جراحی می تواند احتمال هر نوع آسیبی را به حداقل کاهش دهد.
 • از روز قبل نواحی پایین تنه خود را اصلاح کنید تا روند ورودتان به اتاق عمل سریع تر طی شود.
 • در هنگام ورود به اتاق عمل سرم مسکن و لوله ای برای دفع ادرار به شما وصل می شود.
 • دستبندی سفید برای شناسایی مادر و دستبندی صورتی برای آلرژی مادر به دارویی، به دست تان نصب می شود.
 • دستبندی دیگری برای شناسایی نوزادتان به شما داده می شود.
 • فرم های مخصوص پذیرش و عدم پذیرش انتقال خون ارائه می شود که باید تایید و امضا کنید.
 • اتاق عمل و تیم جراحی همگی برای ارائه خدمات به شما و فرزند تان آمادگی دارند.
 • تکنسین بیهوشی با نظارت دقیق بر میزان فشار خون، اقدام به بیهوشی می کند.
 • پرده ای بین صورت و شکم تان کشیده می شود و سپس مراحل انجام سزارین آغاز می شود.

اقدامات روز جراحی سزارین

 • در ابتدا باید فرم رضایت جراحی را امضا کنید.
 • پرستار و سایر کارکنان شما را برای جراحی آماده می کنند.
 • ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت شما بررسی می شود.
 • آزمایش خون از شما گرفته می شود.
 • موهای زائد در ناحیه مورد نظر کاملا شیو می شود.
 • از یک سوند برای تخلیه ادرار در مثانه شما قرار داده می شود.
 • به اتاق عمل منتقل خواهید شد.
 • بر روی یک تخت باریک قرار خواهید گرفت و یک بند ایمنی روی پاهای شما قرار می گیرد.
 • یک فشار فشار سنج نیز یک بازوی شما قرار می گیرد.
 • همچنین میزان اکسیژن خون شما را کنترل می شود.
 • تنفس و ضربان قلب شما نیز کنترل می شود.
 • اکسیژن را از طریق ماسک تنفس خواهید کرد.
 • پارچه های استریل روی شکم و پاهای شما قرار می گیرند.
 • قبل از انجام زایمان سزارین، سوزنی به نام IV را در یکی از رگ های شما قرار داده می شود تا در حین جراحی سرم و داروهای (در صورت نیاز) در بدن تزریق شود.
 • برای بی حس کردن شکم و پاهای مادر از بی حسی اپیدورال یا بی حسی نخاعی استفاده خواهد شد. بیهوشی عمومی فقط در موارد اضطراری استفاده می شود.
 • کارکنان بیهوشی و پزشک جراح شما قبل از شروع جراحی از بی حس بودن یا بیهوشی بودن شما اطمینان پیدا خواهند کرد.


اقدامات پس از جراحی سزارین

 • مصرف دارو های مسکن
مصرف دارو و مسکن

درد بعد از زایمان طبیعی، مشکل بسیار رایجی است، به همین جهت اغلب این مادران باید تا چند روز بعد از زایمان از داروهای مسکن خوراکی و تزریقی استفاده نمایند. بعد از زایمان سزارین ممکن است به دلیل درد فراوانی که از محل برش و جای بخیه های دارید با انبوهی از داروهای مسکن به منزل روانه شوید، البته برخی از خانم ها به دلیل مهارت و تبحر پزشک بعد از زایمان سزارین هیچ گونه دردی احساس نمی کنند که امر غیر طبیعی تلقی نمی شود بلکه صرفاٌ پزشک قدرتمند و فوق العاده داشته اند

رعایت بهداشت و دوش گرفتن منظم میتواند از ایجاد عفونت جلوگیری نماید.

 • رعایت بهداشت
رعایت بهداشت و نظافت
 • داشتن خواب و استراحت کافی
داشتن استراحت کافی

اغلب مادران تا چند روز بعد از زایمان احساس ضعف شدیدی را تجربه می کنند. استراحت کافی می تواند به مادر در بازیابی انرژی از دست رفته کمک نماید. مادران باید بدانند که اقدامات قبل و بعد زایمان بسیار مهم می باشد.

نوشیدن آب به میزان کافی حداقل ۸ لیوان در طول روز، می تواند از ایجاد یبوست و یا لخته شدن خون جلوگیری نماید.

داشتن رژیم غذایی سالم و با مصرف انواع سبزیجات میتواند در حفظ سلامت شما و نیز خوش طعم شدن شیر موثر باشد. تقریبا تمامی خانم ها بعد از زایمان از چند روز تا چند ماه احساس درد و ضعف در بدن خود دارند که به مرور با تغذیه ای مناسب و رعایت تمامی نکات و دستورالعمل های داده شده این ناراحتی ها برطرف و بهبودی کامل حاصل می شود.

 • نوشیدن آب و رعایت رژیم غذایی سالم
نوشیدن آب کافی
 • مراقبت از زخم و بخیه پس از سزارین
مراقبت از زخم و بخیه

باید توجه داشته باشید که طول برش سزارین تنها ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر می باشد که این محل توسط لباس زیر شما پوشش داده خواهد شد بنابراین نگرانی از بابت اینکه محل برش در معرض دید قرار دارد نباید داشته باشید.

در صورتی که در اتاق عمل از بخیه های جذبی برای بستن محل برش جراحی شما استفاده شده باشد، به مرور جذب و محو خواهد شد و نیاز به مراجعه شما به بیمارستان برای کشیدن بخیه ها نمی باشد. اما در صورتی که از بخیه های کشیدنی استفاده شده باشد می توانید یک هفته بعد از عمل سزارین برای کشیدن بخیه ها به بیمارستان مراجعه نمایید.

در این مدت زمان یک پانسمان یا بانداژ روی محل زخم قرار داده می شود که باید مدام تعویض شود.

پس از برداشته شدن پانسمان، هر روز زخم خود را با دقت تمیز و خشک کنید. توصیه می شود شلوارهای نخی و لباس های گشاد راحت تر بپوشید.

پس از کشیدن بخیه ها به مدت دو هفته نباید هیچ جسم سنگینی از روی بلند کنید. بهبود زخم های ناشی از برش سزارین ممکن است یک ماه طول بکشد تا بهبود یابد بنابراین

در این مدت برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به محل بخیه ها از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی استفاده کنید.

بهتر است برای پیشگیری از انتقال عفونت برقراری هر نوع رابطه جنسی به ۶ هفته بعد از زایمان موکول شود.

برای پیشگیری از افتادگی شکم استفاده از شکم بند و یا شلوارهای تنگ تا حدودی موثر است. اما وارد شدن فشار بیش از حد می تواند به بخیه ها آسیب وارد کند

باید هر روز بخیه ها را چک نمایید در صورت بروز علائم خطر مانند قرمزی، التهاب، تب، خونریزی، تنگی نفس، درد سینه،سرگیجع تنگی نفس و خونریزی و یا لخته بزرگ از واژن یا تشدید درد با پزشک خود مشورت نمایید.

جالبه بدانید!

هر چی سن بالاتر میره قدرت باروری خانم ها کمتر میشه
✔️ با افزایش سن کیفیت تخمک ها پایین میاد
✔️ و بعد از یه سنی هم دوران پساقاعدگی (یائسگی) شروع میشه که تخمک گذاری در اون دوران دیگه متوقف میشه.

اما ما مثال های نقض هم تو این مورد داریما! مثلا خانمی که با سن ۴۰ سال که میگن قدرت باروری کم میشه، قبل از شروع پساقاعدگی بدون درمان خاصی باردار شده

البته بارداری از یک سنی به بعد ممکنه پرخطر بشه و مادر باید بیشتر تحت مراقبت پزشک باشد. 

آیا زایمان سزارین عوارض دارد؟

هیچ زایمانی بدون عارضه نیست! حتی زایمان طبیعی نیز می تواند عوارضی برای مادر و یا فرزند ایجاد نماید. آسیب های احتمالی در تمامی جراحی ها وجود دارد و زایمان سزارین نیز از آن مستثنی نیست اما متخصص زنان و زایمان با دقت و تجربه ای که دارد می تواند مشکلات و آسیب های احتمالی را بررسی و به سرعت رفع نماید.

تبحر و تجربه جراح برای از بین بردن موقعیت های خطرناک حین بارداری یکی از مهم ترین نکاتی است که شما باید قبل از انتخاب متخصص زنان و زایمان برای بارداری آن را مورد توجه قرار دهید. از این رو توصیه می شود که دقت کافی در انتخاب پزشک داشته باشید تا با خیال آسوده و ایمنی بالا زایمانی لذت بخش و سالم داشته باشید.

همچنین لازم است که شما توصیه های مرتبط با مراقبت های ماه آخر بارداری در این خصوص را دریافت و به آن ها به خوبی عمل نمایید. حفظ سلامت مادر و فرزند اولین و مهم ترین مسئله در زایمان به هر دو روش طبیعی و سزارین می باشد. اما به طور کلی زمانی که شما فرزند خود را با روش جراحی و یا سزارین به دنیا می آورید ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. عوارض احتمالی زایمان سزارین شامل موارد زیر خواهد بود:

 • عفونت محل جراحی
 • صدمه دیدن مادر یا نوزاد
 • ترومبوز وریدی، تشکیل لختۀ خونی در پاها یا ریه‌های مادر
 • افزایش اختلالات تنفسی نوزاد به دلیل زایمان زودتر از موعد
 • عوارض بیهوشی مثل حالت تهوع، استفراغ، سردرد شدید و کمردرد
 • افزایش خطر ایجاد جفت سرراهی یا جفت چسبنده در بارداری بعدی
 • از دست دادن شدید خون به دلیل افزایش خونریزی بیش از دو برابر زایمان طبیعی
نوزاد تپل سزارینی
کودک تازه متولد شده در اتاق عمل سزارین

انیمیشن زایمان سزارین


 • رضایت مادر ازجراحی سزارین توسط خانم دکتر نگین حدادی

را های ارتباطی با خانم دکتر نگین حدادی

نشانی مطب:

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، پایین تر از میدان پونک، نرسیده به اتوبان همت، خیابان غلامرضا مخبری، پلاک ۱۲، ساختمان باران، واحد۹

شماره های تماس:

۰۲۱۴۶۱۳۱۶۹۳

۰۹۱۰۱۷۷۷۷۵۴

پست الکترونیکی:

info@drhadadi.com

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری

لقاح انجام می شود، اما زن هنوز نمی داند که باردار است، زیرا از نظر بدنی، هیچ چیز در حال حاضر تغییر نکرده است. به طور متوسط،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۳ دیدگاه ها
 1. شیرین

  خیلی مطلب کاملی بود

  پاسخ
 2. سارا

  خانم دکتر میشه تو دروان بارداری خودمون سزارین انتخاب کنیم

  پاسخ
 3. سارا

  خانم دکتر خسته نباشی..بهتره چند وقت بعد برای زایمان و باداری دوم اقدام کنیم ؟

  پاسخ
  • دکتر نگین حدادی

   سلام
   بستگی به شرایط زندکی خودتون و وضعیت فیزیولوژیک بدنتون بستگی داره ولی حداقل ۶ ماه تا یکسال صبر نمایید

   پاسخ
 4. tara

  ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیارمون میزارید.

  پاسخ
 5. tahere

  سلام..خانم دکتر بعد از چه مدت پس از اقدام به بارداری میشه نتیجه گرفت که مشکل ناباروری داریم؟

  پاسخ
  • دکتر نگین حدادی

   با سلام
   برای نتیجه گیزی باید یک سری آزمایش از شما و همسرتون گرفته بشه…لطفا برای مشاوره با شماره های مطب تماس بگیرید

   پاسخ
 6. مینا

  خانم دکتر من تو هفته ۹ ام هستم بچم هم دو قلو هستش قراره برای سزارین بیان پیشتون

  پاسخ
 7. شهین علیزاده

  سلام خانم دکتر.من تو ماه ششم هستم میخام بیام پیش شما سزارین بشم.امکانش هست؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.