دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / بی اختیاری ادرار در زنان یائسه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بی اختیاری ادرار در زنان یائسه

بی اختیاری ادرار در زنان یائسه

نشت ادرار و یا بی اختیاری ادرار عارضه ای است که در سنین یائسگی به دلیل ضعف عملکرد مثانه تجربه می شود . نشت ادرار میتواند بدلیل تغییر محل آناتومیک مثانه در اثر زایمانها و یا افزایش سن باشد.مطلب ارائه شده توسط دکتر نگین حدادی متخصص زنان و زایمان در پونک را مطالعه نمایید .

بی اختیاری ادرار نتیجه ی ضعف مثانه در اثر

  • تغییرات هورمونی
    کاهش سطح استروژن

و سایر مشکلاتی است که باید توسط متخصص زنان و زایمان بررسی شود ، می باشد .

بسیاری از خانم ها بر این باورند که تنها عارضه ی یائسگی گرگرفتی ناشی از آن است .اماعلائم یائسگی تنها به گرگرفتی محدود نمی شود و علائم ادراری بصورت عدم کنترل ادرار و نشت ادرار در هنگام سرفه و عطسه و خندیدن نیز میتواند در یائسگی اتفاق بیفتد

درمان بی اختیاری ادرار در زنان یائسه

– درمان استروژن به صورت استفاده از کرم و یا داروهای واژینال که می توانند به کنترل علائم کمک کنند.
– انجام تمرینات کف لگنی به صورت روزانه مانند تمرینات کیگل . این تمرینات باعث تقویت عضلات کف لگن و کاهش علائم ادراری می شود .
-درمان های جراحی و لیزر درمانی نیز تاثیرات به سزایی در درمان بی اختیاری ادرار دارد این شیوه ی درمانی مفید و موثر جهت افزایش خونرسانی و کلاژنسازی واژن مورد استفاده قرار میگیرد.

حتما با پزشک در خصوص درمان مناسب مشورت داشته باشید.

برای درمان و کنترل بی اختیاری ادرار به جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید . ایشان با توجه به میزان و شدت بی اختیاری ادرار درمان های لازم را مدنظر قرار میدهد.

بی اختیاری ادرار در یائسگی

بی اختیاری ادرار در زنان یائسه می تواند دارای انواع مختلفی داشته باشد ، همانطور که بیان شد بی اختیاری ادرار یکی از عوارض و فاکتور های یائسگی محسوب می شود که البته نسبت به شدت و میزان بی اختیاری قابل درمان خواهد بود .

بی اختیاری ادرار در دوران یائسکی به معنای ترشح ادرار قبل از رفتن به دستشویی می باشد ، این ترشح در زمان صحبت کردن بلند ، خندیدن و یا کوچکترین عطسه مشاهده می شود که می تواند بسیار ناراحت کننده باشد . برای درمان نیاز است تا به متخصص زنان و زایمان در پونک و یا جراح زنان مراجعه نمایید .

در چنین افرادی عدم کنترل ادرار در زمان روابط جنسی نیز وجود خواهد داشت .برای کنترل بی اختیاری ادرار با توجه به اینکه ارتباط مستقیمی با میزان مقاومت عضلات و ماهیچه های لگنی دارد ، نیاز  است تا فرد با انجام تمرینات ورزشی این عضلات را به خوبی تقویت نمایند .زیرا بی اختیاری ادرار نتیجه ی منقبض شدن ناگهانی ماهیچه های مثانه و از دست رفتن قدرت اسفنکتر ماهیچه ای در ناحیه لگن می باشد.

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار انواع متخلفی دارد اما باید بدانید که بی اختیاری استرسی یکی از شایع ترین آن ها می باشد . بی اختیاری استرسی همان نوع است که در زمان خندیدن و یا عطسه و سرفه فرد را دچار نشت ادرار می نماید . همچنین ممکن است در اثر بی اختیاری ادرار استرسی فرد در زمان بلند کردن اجسام سنگین و یا عملیات فیزیکی که به مثانه فشار می آورد نیز دچار نشت ادرار می شوند .

اما جای نگرانی نیست چرا که بی اختیاری ادرار قابل درمان خواهد بود و متخصص زنان و زایمان به خوبی می تواند با تشخیص علت بیماری را درمان نماید . در برخی موارد که درمان های لازم پاسخگو نباشند نیز چاره ی راه استفاده از روش های جراحی و لیزر درمانی می باشد .

آیا من بی اختیاری ادرار دارم ؟

برای تشخیص بی اختیاری ادرار می توانید معاینات فیزیکی انجام دهید ، تشخیص بی اختیاری در زنان یائسه با روش های زیر قابل انجام است :

  • انجام تست استرس مثانه
  • تست آنالیز ادرار
  • سونوگرافی
  • سیستوسکوپی

برای انجام جراحی های زیبایی مانند :

جراحی لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن و …

می توانید از مشاوره های دکتر نگین حدادی  متخصص زنان و زایمان ، جراح زیبایی زنان بهره مند شوید.

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا

 

 

 

 

 

 

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
سرطان تخمدان و درمان قطعی آن

سرطان تخمدان و درمان قطعی آن

سرطان تخمدان گروهی از آسیب شناسی است که بر بافت تخمدان تأثیر می گذارد. بسته به نوع سلول های درگیر، بین تومورهای اپیتلیال که...

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن نوعی عفونت است که باعث تحریک، ترشح و خارش شدید واژن و فرج - بافت های دهانه واژن - می شود. عفونت مخمری واژن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.