دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / اقدامات لازم قبل و بعد لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

اقدامات لازم قبل و بعد لابیاپلاستی

لابیاپلاستی جهت تغییر شکل ظاهری لبه داخلی یا خارجی واژن و بهبود بخشیدن به آن ها انجام می شود و یک نوع عمل جراحی زیبایی مخصوص بانوان است. لابیاپلاستی برای بانوانی مناسب است که تمایل دارند طول یا اندازه لبه داخلی یا خارجی واژن خود را کاهش دهند و آن ها را قرینه سازی کنند. همچنین لابیاپلاستی برای افرادی که لبه داخلی واژن آن ها از لبه خارجی بیرون زده است، مناسب می باشد. در این مقاله می خواهیم شرایط و آمادگای های لازم قبل از لابیاپلاستی و مراقبت های مورد نیاز بعد از انجام آن را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید اطلاعات کاملی در این باره داشته باشید.

لابیاپلاستی چه مشکلاتی را رفع می کند؟

 • احساس درد در حین مقاربت جنسی
 • احساس ناراحتی در حین پوشیدن شلوار های تنگ
 • احساس درد یا ناراحتی در حین فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری
 • لابیاهای نامتقارن
 • خونریزی لابیاها در اثر وارد آمدن فشار
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس

اقدامات لازم قبل از لابیاپلاستی

با رعایت کردن مراقبت های قبل از لابیاپلاستی که توسط بهترین جراح لابیاپلاستی تهران ارائه می شود، می توان عمل لابیاپلاستی را با موفقیت انجام داد و بهترین نتایج مورد انتظار را از آن دریافت کرد. بیمار باید پزشک متخصص را از سوابق بیماری و پزشکی خود مطلع سازد. اگر بیمار مبتلا به تبخال یا زگیل تناسلی است باید با پزشک خود در میان بگذارد، زیرا قبل از انجام لابیاپلاستی باید زگیل یا تبخال تناسلی رفع شود.

مراقبت از پوست لابیاها

افرادی که پوست حساسی دارند باید یک ماه قبل از لابیاپلاستی از مصرف هرگونه لوسیون، پماد و کرم در ناحیه تناسلی یا اطراف آن خودداری کنند زیرا امکان دارد پوست آن ها نسبت به این مواد آلرژی داشته باشد و باعث ایجاد مشکلاتی شود.

عدم بارداری

عمل لابیاپلاستی برای افراد باردار، باعث ایجاد خطر برای مادر و جنین می شود به دلیل این که در زمان بارداری خون رسانی به ناحیه لگن زیاد می شود و به همین دلیل فرد باید از لحاظ بارداری بررسی شود.

انجام آزمایش های لازم

قبل از لابیاپلاستی آزمایش شمارش کامل سلول های خونی ( CBC ) که برای بررسی سلامت عمومی، آنالیز گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها، آنالیز بیماری هایی که روی سلول های خونی اثر می گذارند مانند کم خونی، اختلالات انعقادی خون وتعیین کننده تالاسمی مینور است، انجام می شود. شخصی که می خواهد لابیاپلاستی انجام دهد باید هموگلوبین بالاتر از ۱۰ داشته باشد و آزمایش انعقاد خون او هم باید نرمال باشد. آزمایش خون باید ۷ تا ۱۰ روز قبل از عمل لابیاپلاستی انجام شود.

در بانوان کمتر از ۴۰ سال که بیماری دیابت خود را گزارش کنند نیازی به انجام تست دیابت نمی باشد. آزمایش هایی که قبل از لابیاپلاستی انجام می شود برای هر فردی متفاوت است. برای فردی که دچار عفونت مکرر می باشد، در ابتدا باید تست پاپ اسمیر انجام دهد تا دلیل عفونت وی مشخص شود و سپس اقدام به لابیاپلاستی کند. 

رعایت بهداشت

سه روز قبل از عمل لابیاپلاستی باید از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرد. یک هفته قبل از لابیاپلاستی می بایستی از استخر رفتن و نشستن در وان حمام خودداری کرد و به بهداشت ناحیه تناسلی اهمیت زیادی داد. قبل لابیاپلاستی اگر دچار یبوست هستید باید با تجویز پزشک، دارویی مصرف شود که سبب درمان یبوست شود.

مصرف دارو و غذا

یک هفته قبل از لابیاپلاستی باید از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی اجتناب کرد و مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب نظیر پراسوگرل ها، آسپرین، کلوپیدوگرل‌ها، پراسوگرل‌ها، پرزانتین، هپارین‌ها، زارلتو، پراداکسا و دیگر داروهای رقیق‌کننده‌ خون و همچنین داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نباید مصرف شوند و بایستی قطع گردند. برای قطع مصرف داروها حتما باید با پزشک مشورت شود.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

اقداماتی که باید بعد از لابیاپلاستی باید مورد انجام قرار گیرند، می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه این جراحی داشته باشند. انجام درست مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می تواند از بروز عوارض غیر طبیعی بعد از عمل جلوگیری و رفع هر چه سریع تر عوارض طبیعی آن کمک کنند. مهم ترین اقدامات مراقبتی بعد از عمل لابیا عبارتند از:

 • استراحت به مدت ۴۸ ساعت در منزل
 • استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • مصرف کردن داروی ضد التهاب جهت رفع ورم
 • تمیز نگه داشتن و حفظ بهداشت ناحیه تناسلی
 • کمپرس آب یخ تا ۲۴ ساعت بعد از لابیاپلاستی
 • اجتناب از استحمام تا ۴۸ ساعت بعد از لابیاپلاستی
 • عدم استفاده از وان جهت استحمام بعد از لابیاپلاستی
 • عدم برقراری رابطه جنسی تا ۴ هفته بعد از لابیاپلاستی
 • استفاده از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از ایجاد عفونت
 • عدم استفاده از شلوار تنگ تا دو هفته بعد از لابیاپلاستی
 • جلوگیری از ضربه خوردن به ناحیه واژن بعد از لابیاپلاستی
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی و سنگین تا ۴ هفته بعد از لابیاپلاستی

اقدامات قبل و بعد از لابیاپلاستی با لیزر 

لابیاپلاستی از جمله مهم ترین و رایج ترین نوع جراحی های زیبایی زنان یا جراحی زیبایی واژن است. خوش بختانه لابیاپلاستی تاثیرات مثبت زیادی را هم از جهت زیبایی و هم از لحاظ درمانی در بخش واژن زنان و دختران جوان در پی دارد. این روزها لابیاپلاستی رشد و گسترش زیادی پیداکرده است و سبب گردیده که تکنیک های مختلفی در این جراحی به کار گرفته شود. یکی از روش های انجام لابیاپلاستی به کار گیری لیزر در روند جراحی است.

لیزر ها در چند دهه اخیر توانسته اند در بخش های مختلف درمانی و زیبایی خود را به اثبات برسانند و نتایج شگفت انگیزی را برای افراد پدید آورند. جراحی لابیاپلاستی با لیزر یکی از عمل های زیبایی زنان است که طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است چرا که نا زیبایی واژن و البته تیرگی آن را به خوبی برطرف کرده و باعث ایجاد حس جوانی و شادابی در خانم ها می شود امروزه استفاده از لیزر در جراحی های مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد که این مورد در رابطه با جراحی لابیاپلاستی مستثنا نمی باشد.

جراحی لابیاپلاستی با لیزر یک تکنیک نوین است که به جای برش های قدیمی توسط چاقوی جراحی از لیزر به عنوان یک تکنیک کارآمد استفاده می شود البته برخی از راه ها به صورت همزمان از هر دو تکنیک استفاده می کند لابیاپلاستی با لیزر به صورت کاملاً سرپایی انجام می شود و در مواردی کاربرد دارد که تغییرات واژن کم باشد اگر لابیا در اطراف واژن بسیار بزرگ نباشند می توان با استفاده از لیزر تحت بی حسی موضعی جراحی لابیاپلاستی را انجام داد

استفاده از لیزر هزینه کمتری نسبت به روش جراحی داشته و نسبت به روش جراحی درد کمتری را برای فرد متقاضی و همراه دارد. بد نیست بدانید که لابیاپلاستی حدودا یک ساعت زمان برای انجام نیاز دارد و چون این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و هیچ گونه درزنان راحتی را احساس نمی کند. ممکن است بعد از انجام لابیاپلاستی با لیزر مقداری سوزش و درد احساس شود که این امر کاملاً طبیعی بوده و در روزهای بعد از جراحی زیبایی از درد آن کاسته می شود.

لابیاپلاستی با لیزر بدون خونریزی است زیرا این لیزر به صورت همزمان که ناحیه تناسلی را برش میدهد عروق خونی را نیز مسدود کرده و مانع از خونریزی شدید این ناحیه می شود.

مهم ترین کارهایی که باید بعد از عمل لابیاپلاستی با لیزر انجام دهید موارد زیر هستند:

 • استراحت مطلق به مدت دو_ سه روز
 • کاهش فعالیت های بدنی در دو_سه روز اولیه
 • تا دو روز بعد از انجام عمل می توانید از انواع کمپرس های سرد در بخش های عمل شده استفاده کنید تا روند بهبودی تورم و کبودی با سرعت بیشتری سپری شود
 • فعالیت های ورزشی سنگین و تخصصی برای ورزشکاران به مدت یک و نیم ماه ممنوع است
 • استحمام در دو روز اول بعد از جراحی ممنوع است اما بعد از سپری شدن این مدت زمان می توانید به طور ایستاده حمام کنید. اما استفاده از وان همچنان ممنوع است.
 • غذاهایی آبکی و داری فیبر استفاده کنید زیرا از بروز یبوست جلوگیری می کنند.
 • برای کاهش درد خفیف که تجربه می کنید و می توانید از انواع مسکن هایی که از سوی پزشک تجویز شده است استفاده کنید.

بازگشت لابیاپلاستی

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
۳ روش جراحی لابیاپلاستی

۳ روش جراحی لابیاپلاستی

نمی توان انکار کرد که لب های واژن هر زن خاص بدن خود اوست. لب ها می توانند کوچک، بزرگ و در اشکال و اندازه های مختلف وجود...

۴ مزیت لابیاپلاستی

۴ مزیت لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی زنانه است و این روزها تعداد خانم‌هایی که متقاضی این جراحی هستند در حال افزایش است. احتمالا شما هم اسم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.