مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / آیا گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی ایجاد می‌شود؟

آیا گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی ایجاد می‌شود؟

گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی یکی از نادرترین عوارضی است که ممکن است بانوان بعد از انجام لابیاپلاستی با آن روبرو شوند. گوشت اضافه یا کلوئید بعد از جراحی کوچک کردن لابیا ممکن است به دلیل کلوئید ساز بودن پوست فرد اتفاق بیفتد. سوالی که در مورد این عارضه ی برای بانوان ایجاد می‌ شود ، این است که چند درصد افراد به دچار گوشت اضافه در ناحیه لابیا بعد از جراحی می‌ شوند و برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه چه نکاتی را باید رعایت کنند ؟ در این مقاله سعی داریم تا علل وقوع گوشت اضافه یا کلوئید پوستی بعد از جراحی و روش های جلوگیری و درمان آن  را بررسی کنیم.

گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی - دکتر نگین حدادی

احتمال بروز گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی

 کوچک‌ کردن لابیاهای واژن ، یکی از کم‌ خطرترین عمل‌ های زیبایی است که عوارض کم و محدودی را برای مراجعه کننده به همراه دارد. بعد از عمل ، ممکن است مقداری تورم ، درد و خونریزی در طول فرآیند بهبودی تجربه شود که کاملا طبیعی است. اما گاهی اوقات بیماران در طی دوره نقاهت خود با بافت های کوچک اضافه در ناحیه لابیا روبه رو می شوند. این بافت یا گوشت اضافی می‌ تواند بخشی طبیعی از روند بهبودی باشد و ممکن است در طول زمان با بهبودی بدن برطرف شود. ضمن اینکه وقوع گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی در کمتر از 2 درصد است و به همین دلیل نباید نگرانی خاصی را برای خانم‌ هایی که می‌ خواهند این عمل را انجام دهند وجود داشته باشد ؛ چرا که این درصد نشان می‌ دهد این تکنیک زیبایی بسیار امن بوده و عوارض خاصی را به دنبال نخواهد داشت. ضمن اینکه اگر خانمی بخواهد احتمال بروز این عارضه را به نزدیکی صفر برساند ، باید در انتخاب جراح توجه زیادی داشته باشد و به بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران مراجعه کند.

علت گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی چیست ؟ 

در واقع یکی از اصلی‌ ترین دلیل ایجاد گوشت اضافه بعد لابیاپلاستی کلوئیدساز بودن پوست فرد است. این مورد موجب می‌شود تا مقداری از پوست در نواحی اطراف بخیه حالتی گوشت مانند به خود بگیرد و برجای بماند. همچنین گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی در لابیای بزرگ‌ تر ممکن است به دلیل وضعیتی به نام هیپرتروفی نیز باشد. اما گاهی این عارضه به خطای پزشکی یا عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل ارتباط پیدا می کند.

پیشگیری و درمان گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی

برای جلوگیری از گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی باید توجه‌ شما روی مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی باشد. جراح شما 1 تا 2 روز بعداز عمل زمانی را برای معاینه محل جراحی در نظر می‌ گیرد. در طی این یکی دو روز پزشک پمادهای مخصوصی را برای بهبودی سریع‌ تر و جلوگیری‌ از ایجاد گوشت اضافه برای مراجعه کننده تجویز می‌ کند. استفاده از این پمادها نقش بسیار موثریدر از بین بردن جای اسکار و زخم بعد از زیبایی لابیا دارد و از ایجاد گوشت و هر نوع عارضه پوستی در ناحیه لابیا جلوگیری می کند. استفاده از پماد برای درمان گوشت اضافه بعد از جراحی لابیاپلاستی باید تحت شرایطی مانند کوچک بودن این عارضه باشد. در غیر این صورت استفاده از پماد نمی‌ تواند کمک زیادی به مراجعه کننده کند و ممکن است نیاز به عمل ترمیمی به صورت سرپایی برای برداشت گوشت اضافه باشد.  

سایر روش‌ های درمان گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی شامل موارد زیر است :

  • تزریق کورتیکواستروئید : این تزریق ها به کاهش التهاب کمک می‌ کند و می تواند بافت اسکار را صاف و کوچک کند.
  • کرایوتراپی : منجمد کردن بافت اسکار با نیتروژن مایع برای از بین بردن آن و رشد پوست جدید نیز تجویز می‌ شود.
  • لیزر درمانی : انواع خاصی از لیزر درمانی می تواند رنگ ، بافت و اندازه اسکار های گوشت اضافه را با شکستن کلاژن اضافی بهبود بخشد.

 

گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی - دکتر نگین حدادی

 

آیا جای گوشت اضافه بعد از عمل لابیاپلاستی باقی می ماند ؟

برای کمک به ترمیم لابیاها و جلوگیری از باقی ماندن جای زخم و برش های جراحی و همچنین ایجاد گوشت اضافه بعد از عمل لابیاپلاستی رعایت نکات مراقبتی و استفاده از دارو و پمادهای ترمیم کننده که توسط پزشک تجویز می شود ، اهمیت زیادی دارد. همچنین ذکر این نکته لازم است که بدن به صورت طبیعی به دلیل داشتن نقش ساختار کلاژنی در فرآیند ترمیم و ایجاد بافت جوشگاه اغلب این گوشت اضافه خود به خود درمان شده و از بین می رود. 

در صوتی که به هر دلیل بعد از عمل لابیا دچار گوشت اضافه شدید و نگران باقی ماندن جای اسکار و کلوئیدهای پوستی روی ناحیه لابیا هستید ، باید بدانید با استفاده تکنیک هایی مثل لیزر درمانی ، کرایوتراپی ، تزریق کورتیکواستروئید و پمادهای تجویزی تا حد زیادی آثار باقیمانده از عمل جراحی را می توان از بین برد.

آیا نا متقارن شدن لابیاها بعد از عمل به دلیل گوشت اضافه است ؟

از جمله دلایل نامتقارن شدن لابیاها بعد از جراحی به تورم ،  اشتباه پزشکی و در مواردی گوشت اضافه می توان اشاره نمود که موجب نامتقارن دیده شدن لابیاها بعد از عمل می شود. زمانی که تورم برطرف شود ، لابیاها متقارن دیده خواهند شد اما در صورتی که علت به گوشت اضافه یا خطای پزشکی ارتباط داشته باشد ، لازم است راهکارهای درمانی لازم برای اصلاح فرم لابیاها انجام شود.

آیا گوشت اضافه بعد از عمل لابیاپلاستی درد دارد ؟

به دلیل مالش بیش از اندازه پوست لابیا با لباس ممکن است احساس ناراحتی ، سوزش و درد داشته باشید. به همین دلیل توصیه می شود از پوشیدن لباس زیر تنگ و چسبان بعد  از عمل زیبایی لابیا خودداری کرده و حتما شورت نخی و راحت بپوشید. همچنین برای جلوگیری از بروز عفونت لازم است هر روز لباس زیر خود را عوض نمایید.

بهترین کرم ترمیم کننده برای جلوگیری از گوشت اضافه بعد از عمل لابیا

با توجه به نوع پوست ، سن و تکنیک جراحی ، برای ترمیم سریع تر زخم ها و جلوگیری از کلوئید یا گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی ، پزشک کرم ترمیم کننده مناسب را به شما معرفی می کند. لطفا از تهیه خود سرانه کرم های ترمیم کننده بعد از جراحی خودداری نمایید ، چرا که واژن ناحیه حساسی است و استفاده از داروی اشتباه می تواند عوارض جدی و خطرناکی را به همراه داشته باشد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مجله پزشکی دکتر حدادی
بخیه های عمل لابیاپلاستی

بخیه های عمل لابیاپلاستی

یکی از موضوعات مطرح در نکات آموزش و مراقبتی بعد از جراحی زیبایی لابیا در رابطه با بخیه های عمل لابیاپلاستی است. در واقع...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *