مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / همه چیز درباره کاپ قاعدگی + فیلم نحوه استفاده مرحله به مرحله

همه چیز درباره کاپ قاعدگی + فیلم نحوه استفاده مرحله به مرحله

این روزها محصولی برای بهداشت قاعدگی مورد توجه بانوان قرار گرفته است که کاپ قاعدگی نام دارد. در این مقاله شما را با کاپ قاعدگی، نحوه استفاده، مزیت ها و معایب آن آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید و با خواندن این مطلب بدانید که کاپ قاعدگی چیست، چه مزایایی دارد، قیمت آن چقدر است و عوارض استفاده از آن کدامند.

کاپ قاعدگی چیست

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ یا فنجان قاعدگی محصولی بهداشتی است که در زمان قاعدگی برای استفاده بانوان مورد توجه قرار گرفته است. این کاپ قیفی کوچک است که در زمان پریودی با قراردادن در واژن باعث می شود خون قاعدگی را جمع کرده و لازم به استفاده از نوارهای بهداشتی نیست. جنس این کاپ ها از سیلیکون طبی یا  لاستیک است که قابل استفاده مجدد است. کاپ را به راحتی می توان خالی کرد و با آب و صابون شست و شو داد و دوباره در واژن گذاشت. کاپ قاعدگی را بعد از شش الی دوازده ساعت از واژن بیرون آورده و شست و شو دهید. در پریودی های با خونریزی زیاد باید کاپ را در طی روز چند بار خالی کنید.

انتخاب بهترین کاپ قاعدگی

کاپ باید دارای جنس خوب و اندازه مناسب باشد تا استفاده از آن بتواند برای شما مفید واقع شود. بهترین کاپ قاعدگی آن است که علاوه بر کیفیت بالا، از قیمت معقولی هم برخوردار باشد. در ادامه مهم ترین موارد موثر بر کارایی کاپ قاعدگی یعنی جنس و اندازه را مورد بررسی قرار داده ایم.


بهترین جنس کاپ قاعدگی

بهترین کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون خیلی نرم و انعطاف پذیر است. کاپ سیلیکون طبی به بافت و کانال واژن آسیب وارد نمی کند. این نوع کاپ با بدن سازگاری دارد و باعث ایجاد حساسیت واژن نمی شود. لازم است بدانید کاپ های سیلیکونی در صورتی که پاره یا سوراخ نشوند تاریخ انقضاء ندارند.

بهترین جنس کاپ قاعدگی

سایز مناسب کاپ قاعدگی

مهم ترین اصل در انتخاب کاپ قاعدگی اندازه و سایز بندی مناسب است. در موقع خرید به اندازه کاپ خود دقت کنید. انتخاب اندازه ی فنجان به عواملی مانند سن، طول دهانه ی رحم، زایمان طبیعی، شدت خونریزی ماهانه بستگی دارد. توجه داشته باشید که بهتر است خانم های سی سال به بالا از کاپ های بزرگ و خانم هایی کمتر از سی سال ازکاپ های سایز کوچک استفاده کنند.

سایز مناسب کاپ قاعدگی

مقالات دیگر: جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟


نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

قبل از استفاده برای اولین بار دستورات روی بسته بندی کاپ را مطابق آن اجرا کنید و کاپ را شست وشو دهید. پیش از استفاده یا هنگام بیرون آوردن کاپ حتما دست هایتان تمیز باشد. برای استفاده سر کاپ را تا بزنید و آن را به سمت درون واژن فشار دهید. این کار را می توانید در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید. یک پای خود را بلند کنید و کاپ قاعدگی را درون مجرای واژن بگذارید. وقتی که لبه فنجان یا کاپ وارد واژن شد به کاپ فشار دهید تا کل کاپ وارد واژن شود. نحوه ی درست استفاده از کاپ قاعدگی را در تصویر ببینید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

اگر کاپ قاعدگی به حالت ارتجاعی باز شود از نشتی خون قاعدگی جلوگیری می کند. برای مطمئن شدن از این موضوع، باید پایه فنجان را نگه دارید و بعد یک دور کامل آن را بچرخانید. توجه داشته باشید که اگر کاپ درست درون واژن قرار بگیرد آن را حس نمی کنید.

مزیت های استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی سازگار با محیط زیست و قابل استفاده به جای نوار بهداشتی است. مزیت های استفاده از کاپ قاعدگی را در ادامه آورده ایم. اصلی ترین دلایل خانم ها برای استفاده از کاپ قاعدگی به جای نوار بهداشتی عبارتند از فاکتورهای زیر:

از نظر مالی به صرفه است.

با وجود این که قیمت کاپ قاعدگی بالا است اما هر کاپ چند سال دوام دارد. استفاده از کاپ در مقابل نوار بهداشتی به صرفه و اقتصادی در دراز مدت است.

به راحتی قابل استفاده است.

به نظر بانوان استفاده از این کاپ آسان تر از نوار بهداشتی است. کاپ قاعدگی موجب خشکی واژن هم نمی شود.

درد دوران قاعدگی را کمتر می کند.

از نظر خانم ها درد زیاد زمان پریودی با استفاده از این کاپ های قاعدگی کمتر می شود.

باعث تمیزی بیشتر می شود.

اگر قرار گرفتن کاپ قاعدگی در واژن درست انجام شود نشتی یا برون ریزی نخواهد داشت و می توان در موقع حمام یا ورزش در زمان قاعدگی از آن استفاده کنید.

سازگار با محیط زیست است.

کاپ قاعدگی برای چند سال قابل استفاده است و برای استفاده طی چند سال طراحی شده است. این کاپ ها باعث می شوند زباله های مربوط به قاعدگی کمتر شوند. با توجه به اینکه نوار های بهداشتی یک بار مصرف هستند و باعث آلودگی محیط زیست می شوند.

عفونت های قارچی ناحیه واژن را کاهش می دهد.

کاپ قاعدگی مناسب، شست و شو و تخلیه به موقع آن باعث می شود عفونت های قارچی ناحیه واژن کم یا از بین برود.

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی علاوه بر مزیت های زیادی که دارند دارای یک سری معایب و عوارض هم هستند که در ادامه به بررسی عوارض استفاده از کاپ قاعدگی می پردازیم:


در اولین استفاده احساس راحتی ندارید.

ممکن است برای اولین بار که از کاپ های قاعدگی استفاده می کنید برای تان کمی پیچیده باشد و احساس راحتی نداشته باشید. بعضی از زنان هم با دیدن خون ممکن است دچار تهوع شوند یا حس ناخوشایند به آن داشته باشند. ممکن است در صورتی که کاپ درست و دقیق سر جای خود قرار نگرفته باشد احساس راحتی نداشته باشید.


ممکن است شاهد ترشحات خونی باشید.

بعضی از بانوان که دچار خونریزی شدید در قاعدگی می شوند و لخته های خونی دارند امکان دارد در صورت استفاده از کاپ قاعدگی با ترشحات خونی روبرو شوند. در استفاده های بعد این مشکل از بین می رود چون شما متوجه خواهید شد که چه روشی برای قرار دادن کاپ قاعدگی داخل واژن مناسب تر است.


نحوه ی خارج کردن کاپ قاعدگی از واژن

موقع خارج کردن فنجان کمی فشار لازم است تا خارج شود. برای این کار انگشت شست و اشاره خود را داخل واژن فرو کنید و پایه کاپ را بگیرید و آرام آن را بیرون بیاورید. وقتی پایه کاپ را می گیرید آن حالت مکش در آن متوقف می شود و کاپ راحت خارج می شود. برای اینکه موقع بیرون آوردن کاپ خون از آن بیرون نریزد باید کاپ را به صورت عمود نگه دارید. ممکن است بعضی از خانم ها هنگام پیدا کردن محل دقیق پایه کاپ دچار مشکل شوند. برای رفع مشکل چند دقیقه ای صبر کنید و دوباره سعی کنید محل پایه را پیدا کنید چون کاپ در واژن گم نمی شود.

بیرون کشیدن کاپ قاعدگی

رعایت بهداشت در استفاده از کاپ قاعدگی

 درست تمیز کردن کردن کاپ قاعدگی خیلی مهم و ضروری است. بعد از خروج کاپ باید فورا آن را با آب و صابون شست و شو دهید. بعد از هر دوره پریودی کاپ را مدت پنج تا ده دقیقه درون آب جوش بجوشانید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مجله پزشکی دکتر حدادی
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر به منظور کاهش طول و حجم لابیاها مینور و ماژورانجام می‌شود. در این روش پزشک به جای استفاده از تیغ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *