مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / واکسن HPV (واکسن گارداسیل) چیست؟ + نکات مهمی که باید بدانید!

واکسن HPV (واکسن گارداسیل) چیست؟ + نکات مهمی که باید بدانید!

واکسیناسیون بهترین محافظت در برابر عفونت های HPV و عوارض آن است. واکسن های HPV (Cervarix و Gardasil) در برابر HPV 16 و 18 که مسئول اکثر سرطان های مرتبط با HPV مانند سرطان دهانه رحم، واژن، فرج، آلت تناسلی، مقعد و گلو هستند، محافظت می کند. گارداسیل همچنین در برابر زگیل تناسلی یا مقعدی که در اثر عفونت های ناشی از انواع خاصی از HPV ایجاد می شود، محافظت می کند.

واکسن HPV

در افرادی که علیه HPV واکسینه نشده اند، زگیل ها شایع ترین عفونت های مقاربتی هستند که تشخیص داده می شوند. اغلب افراد آلوده به HPV هیچ علامتی ندارند. بنابراین یک فرد بدون اینکه بداند ممکن است آلوده شده باشد.

ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین علت عفونت های مقاربتی در سوئیس هستند. آنها مسئول زگیل تناسلی، ضایعات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم هستند که دومین عامل سرطان در زنان بعد از سرطان سینه است. واکسیناسیون بهترین راه برای محافظت از خود است. در سوئیس، در صورت عدم واکسیناسیون، تقریباً از هر 100 زن، 6 زن دچار ضایعات پیش سرطانی می شوند و از هر 100 زن، 1 زن به دلیل عفونت با ویروس HPV از سرطان دهانه رحم رنج می برد.

بیشتر بخوانید: انواع زگیل تناسلی

واکسن حاوی چه چیزی است؟

واکسن HPV (Gardasil® 9) یک واکسن غیرفعال است که به محافظت در برابر بیماری های ناشی از HPV انواع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 کمک می کند. برای استفاده حداکثری از این واکسن، افراد باید واکسینه شوند. قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند. در سنین پایین، سطح ایمن سازی به دست آمده بسیار بالاست. تعداد دوزهای توصیه شده بسته به سن و سلامت فرد متفاوت است. مدت زمان محافظت پس از دریافت واکسن HPV هنوز مشخص نیست.

ایمن سازی در برابر HPV انواع 16 و 18 با HPV 9 می تواند از حدود 70 درصد سرطان های آنوژنیتال، 90 درصد از ضایعات پیش سرطانی پرخطر و 85 درصد از زگیل های آنوژنیتال جلوگیری کند.

تجویز HPV بعد از شروع آمیزش جنسی هنوز مفید است زیرا احتمال اینکه فردی که واکسن را دریافت می کند به تمام انواع HPV موجود در واکسن آلوده شود بسیار بعید است. افراد فعال جنسی ممکن است قبلاً به یکی از انواع HPV آلوده شده باشند و واکسن هیچ اثر درمانی بر عفونت های HPV از قبل موجود نخواهد داشت.

تعداد دوزهای مورد نیاز

بسته به سن فرد، دو یا سه دوز از واکسن برای بهترین محافظت ممکن لازم است.

برای افراد زیر 18 سال، کارشناسان بر این باورند که دو دوز واکسن HPV (یک دوز Gardasil® 9 و یک دوز Cervarix®) پاسخ ایمنی کافی ایجاد می کند.

بر اساس مطالعات مختلف، متخصصان بر این باورند که این دو واکسن نسبت به دو دوز Gardasil® 9 پاسخ ایمنی قوی تری به HPV نوع 16 و 18 ایجاد می کنند. HPV 16 مسئول بیشتر سرطان های مرتبط با HPV، به ویژه سرطان هایی است که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، این دو واکسن در برابر هفت نوع دیگر HPV که توسط واکسن Gardasil® 9 مورد هدف قرار گرفته اند، ایمنی ایجاد می کنند.

افراد 18 ساله یا بالاتر به سه دوز Gardasil® 9 نیاز دارند.

این واکسن ها زمانی موثرتر هستند که فردی که واکسینه می شود هرگز عفونت HPV نداشته باشد. از آنجایی که عفونت معمولاً در سال‌های اول فعالیت جنسی رخ می‌دهد، واکسن باید قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق شود. با این وجود، این واکسن ها برای افرادی که قبلاً عفونت یا ضایعه HPV داشته اند توصیه می شود.

مدت زمان حفاظت

محافظت چند سال طول می کشد. این واکسن ها در برابر عفونت های HPV، ضایعات پیش سرطانی و زگیل ها حداقل به مدت 14 سال محافظت می کنند. مطالعاتی در سراسر جهان برای ارزیابی حفاظت طولانی مدت انجام می شود، اما اعتقاد بر این است که باید چندین دهه طول بکشد. هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه دوز تقویت کننده در این زمان ضروری است وجود ندارد.

 • برای خانم ها

در مطالعه ای نشان داده شده است که میزان عفونت با انواع HPV مورد هدف واکسن در زنان واکسینه شده بسیار کمتر از زنان غیر واکسینه بود. علاوه بر این، این نوع HPV در زنانی که قبل از شروع فعالیت جنسی واکسینه شده بودند تقریباً وجود نداشت. اگرچه معمولاً یک دوره طولانی بین عفونت HPV و ایجاد سرطان وجود دارد، مطالعات نشان می دهد که این واکسن در برابر سرطان دهانه رحم بسیار مؤثر است.

 • برای مرد ها

میزان اثربخشی واکسن برای مردانی که هنگام واکسینه شدن به عفونت HPV مبتلا نیستند:

 • 90% برای پیشگیری از زگیل است
 • تقریبا 80 درصد برای پیشگیری از ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دستگاه تناسلی، مقعد یا گلو است.

با این حال، میزان اثربخشی واکسن در افرادی که قبلاً آلوده شده‌اند، کمتر است.

مطالعات اخیر نشان می دهد که این واکسن می تواند از ظهور مجدد ضایعات مقعدی در مردان زیر 26 سال که قبلاً به یکی از انواع HPV مورد هدف واکسن در زمان واکسیناسیون آلوده شده اند، جلوگیری کند.

از چه سنی میشه واکسن HPV تزریق کرد؟

توضیحات دکتر نگین حدادی را در این باره بشنوید:

علائم بعد از واکسیناسیون

برخی از علائم ممکن است توسط واکسن ایجاد شود، به عنوان مثال قرمزی در محل تزریق. سایر مشکلات ممکن است به طور تصادفی رخ دهد و به واکسن مربوط نباشد، مانند سرماخوردگی، معده، سردرد.

واکسن های HPV بی خطر هستند. بیشتر علائم یا واکنش ها خوش خیم هستند و طولانی نیستند.

مقالات دیگر: راه های انتقال زگیل تناسلی

صحبت های دکتر نگین حدادی درباره واکسن اچ پی وی

بعد از واکسیناسیون چه باید کرد؟

نکاتی که باید بلافاصله پس از واکسیناسیون رعایت شود:

 • قبل از ترک محل دریافت واکسن، 15 دقیقه صبر کنید. اگر واکنش آلرژیک رخ دهد، علائم چند دقیقه پس از واکسیناسیون ظاهر می شود.
 • در صورت احساس عوارض جانبی، بلافاصله به فرد تزریق کننده واکسن اطلاع دهید. آن شخص می تواند فوراً شما را درمان کند.

نکاتی که باید در خانه رعایت کنید:

 • اگر در محل تزریق دچار قرمزی، درد یا تورم شدید، کمپرس سرد و مرطوب را روی آن قرار دهید.
 • در صورت نیاز از دارو برای تب یا ناراحتی استفاده کنید.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم جدی و غیرعادی را تجربه می کنید
 • علائم شما به جای بهبود بدتر می شود
 • علائم شما بیش از 48 ساعت طول می کشد

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مجله پزشکی دکتر حدادی
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر به منظور کاهش طول و حجم لابیاها مینور و ماژورانجام می‌شود. در این روش پزشک به جای استفاده از تیغ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *