دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / کولپوسکوپی (مزایا، عوارض و هزینه)
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

کولپوسکوپی (مزایا، عوارض و هزینه)

کولپوسکوپی یکی از روش های پاراکلینیکی در جهت بررسی ناحیه واژن و دهانه رحم می باشد که در آن با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ، واژن و رحم بیماران را معاینه می کنند و با دقت زیاد تمامی بخش های مربوط این بخش ها را بررسی می کنند. در این مقاله همه چیز درباره کولپوسکوپی، کاربردها و هزینه کولپوسکوپی در سال ۱۴۰۰ نکات بسیار مهمی را بیان کرده ایم.

کولپوسکوپی دهانه رحم

کولپوسکوپی معمولا از روش هایی است که توسط بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر یا معاینه لگن به شما توصیه می شود و توسط یک دستگاه مخصوص به نام کولپوسکوپ انجام می شود. در روند کولپوسکوپی، دکتر زنان به معاینه نواحی اطراف واژن، خود واژن و دهانه رحم می پردازد و در زمان بررسی با دستگاه اگر پزشک با سلول های غیر طبیعی در کولپوسکوپی مواجه شود، بخشی از آن ناحیه را جهت نمونه برداری برداشته و زیر میکروسکوپ می گذارد تا بطور جدی مورد بررسی قرار بگیرد.

این دستگاه شامل دو چشمی میکروسکوپی چراغ دار است که پزشک توسط آن داخل و اطراف واژن را نگاه می کند، این چشمی ها با زوم شدن روی بخش های مختلف امکان بررسی دقیق بر روی دهانه رحم و زخم های آن را میسر می کند، هنگام مشاهده اگر با سلول های غیر طبیعی مواجه بشوند آنها را با اسپری های مخصوص علامت گذاری می کنند و سپس نقاط مشکوک نمونه برداری می شود که به بیوبسی نیز شهرت دارد و بعد از آن نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود و بعد از مشخص شدن نتایج راه های درمانی را بررسی می کنند.

در بخش زیر می توانید فیلم کولپوسکوپی دهانه رحم توسط دکتر نگین حدادی را ببینید و به این ترتیب از روند انجام آن آگاهی کامل را به دست آورید:

عوارض کولپوسکوپی دهانه رحم

کولپوسکوپی نسبتا بی خطر و ایمن است؛ با این حال می توان عوارضی مانند دردهای لگنی، خونریزی، ترشحات واژینال و عفونت را برای آن در نظر گرفت. البته کولپوسکوپی در بارداری عوارض بیشتری به دنبال خواهد داشت؛ مثلا ممکن است در روند آن به رحم فشار وارد شود و عوارضی مانند زایمان زودرس به همراه داشته باشد. همچنین ممکن است به روش کولپوسکوپی نتوان برخی مشکلات رحم را تشخیص داد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

در اینجا لازم است بگوییم که کولپوسکوپی معاینه درد داری نیست و ممکن است شما در روند انجام آن اندکی احساس درد داشته باشید که با مشورت پزشکتان ممکن است از بی حسی های موضعی برای افزایش راحتی شما استفاده شود اما در بهترین حالت پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که قبل از انجام معاینه یک عدد ضد درد مانند ایبوپروفن میل کنند تا با درد معاینه اذیت نشوند.

کولپوسکوپی رحم

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

یکی از تاثیر گذار ترین موارد بر روی روند و نتیجه کولپوسکوپی، اقداماتی است که قبل از انجام آن باید در برنامه قرار گرفته و اجرا شوند. در ادامه مهم ترین کارهایی که باید قبل از کولپوسکوپی انجام دهید را معرفی کرده ایم:

 • انجام مشاوره پیش از کولپوسکوپی با متخصص زنان و زایمان برای به دست آوردن اطلاعات لازم درباره روند کولپوسکوپی و مراقبت های بعد از آن.
 • در برخی از موارد برای هر چه قانونی تر پیش رفتن روند کولپوسکوپی ممکن است قبل از انجام آن نیاز به انجام برگه رضایت نامه باشد. این رضایت نامه را به دقت بخوانید و در صورتی که سوالی درباره هر یک از بخش های آن برایتان پیش آمد، حتما از پزشک سوال کنید.
 • انجام کولپوسکوپی در بارداری ممکن است اما باید تحت مراقبت های ویژه انجام شود به همین دلیل حتما در صورتی که باردارید یا مشکوک به بارداری هستید، متخصص زنان را از این موضوع با خبر کنید.
 • اگر در حال حاضر داروهای واژینال خاصی را مصرف می کنید، حتما دکتر کولپوسکوپی را در جریان بگذارید.
 • در صورتی که حساسیت خاصی دارید، حتما این مورد را به پزشک اطلاع دهید.
 • سعی کنید شب قبل از مراجعه به مطب دکتر کولپوسکوپی رابطه جنسی برقرار نکنید.
 • در صورتی که در دوران قاعدگی خود قرار دارید، حتما این مورد را به پزشک اطلاع دهید؛ چرا که کولپوسکوپی باید در زمان های غیر از پربود انجام گیرد.

کولپوسکوپی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام کولپوسکوپی حدودا از ۱۰ دقیقه آغاز می شود و در سخت ترین حالت ممکن حدود ۲۰ دقیقه به طول می انجامد. برای شروع این آزمایش ابتدا از یک دستگاه فلزی (اسپکولوم) برای باز نگهداشتن دهانه رحم استفاده می شود و بعد از آن بوسیله چراغ دستگاه کولپوسکوپ معاینات کاملی انجام می شود و در نهایت نمونه های مورد نظر برداشته می شود در این روش امکان خونریزی و تب و لرز به دلیل نیاز به بیوبسی وجود دارد و در صورت بروز این علامت ها نگران نشوید. دقت داشته باشید که این اقدام باید توسط  متخصص زنان و زایمان انجام شود.

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

تست پاپ اسمیر نوعی غربالگری در جهت تشخیص سرطان دهانه رحم و عفونت های ویروسی می باشد که بیشتر در جهت تشخیص سرطان رحم کاربرد دارد و تفاوت آن با کولپوسکوپی در قدرت تشخیص بسیار ضعیف آن است. در واقع اگر شما پاپ اسمیر انجام دهید، ممکن است نتیجه آن هرگز ابتلای شما به بیماری سرطان دهانه رحم را نشان ندهد. این در حالی است که با کولپوسکوپی می توان به تشخیص دقیق بیماری های رحم و واژن دست پیدا کرد.

دلایل انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی را می توان به دلایل مختلفی انجام داد. در این بخش مهم ترین کاربردهای کولپوسکوپی را می خوانید:

 • تسخیص التهاب دهانه رحم
 • تست و معاینه دقیق دهانه رحم
 • وجود زگیل های تناسلی یا همان HPV
 • مشاهده تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
 • تغییرات غیر طبیعی بافت های واژن و اطراف آن ها
 • مشاهده تغییرات پیش سرطانی بافت های دهانه ی رحم

مزایای کولپوسکوپی

مزیت های کولپوسکوپی دهانه رحم بی شمار است. تشخیص دقیق انواع بیماری های زنان را مهم ترین مزیت آن می دانیم. دیگر مزایای کولپوسکوپی عبارتند از:

 • تشخیص سلول های سرطانی از میان سلول های سالم و درمان به موقع
 • دقت بسیار بالا در تشخیص بیماری های زنان
 • شناخت زخم هایی که درصد ابتلای آنها به سلول سرطانی بالاست
 • اجتناب از اعمال جراحی بزرگ و حفظ رحم بوسیله چک آپ دوره ای با کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی دهانه رحم شما بیشتر از هر چیزی بستگی به انجام یا عدم انجام بیوبسی و نمونه برداری دارد. به طور کلی کولپوسکوپی هزینه مشخصی ندارد و قیمت آن متغیر است اما بهترین حسنی که این معاینه دارد، مشمول بیمه شدن آن است. عوامل موثر بر روی هزینه کولپوسکوپی عبارتند از:

 • احتساب بیمه یا پرداخت آزاد هزینه
 • داروهای تجویزی برای مصرف بعد از کولپوسکوپی
 • انجام یا عدم انجام نمونه برداری از بافت های رحم برای آزمایش

هزینه کولپوسکوپی با بیمه

کولپوسکوپی یکی از روش های تشخیصی دقیق بیماری های مختلف زنان است که بر خلاف جراحی های زیبایی زنان تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و بخشی از هزینه های آن توسط بیمه تامین اجتماعی و همه آن توسط بیمه تکمیلی پرداخت می شود. به همین دلیل اگر متخصص زنان و زایمان برای شما کولپوسکوپی را تجویز کرد، نیازی نیست که برای هزینه های آن نکران باشید.

بهترین دکتر برای کولپوسکوپی کیست؟

ابتلا به سرطان دهانه رحم و مشکلات از این قبیل، یکی از دغدغه های اصلی خانم ها می باشد که ممکن است برای همه اتفاق بیفتد و موضوع ترسناک و نگران کننده ایی نیست اما در صورت بروز مشکل پس از مراجعه به بهترین دکتر برای کولپوسکوپی تهران می توانید مطمئن باشید که بهترین اقدامات لازم برای انجام کولپوسکوپی و تشخیص همه مشکلات رحم و واژن در دستور کار پزشک قرار خواهد گرفت.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
سرطان تخمدان و درمان قطعی آن

سرطان تخمدان و درمان قطعی آن

سرطان تخمدان گروهی از آسیب شناسی است که بر بافت تخمدان تأثیر می گذارد. بسته به نوع سلول های درگیر، بین تومورهای اپیتلیال که...

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن نوعی عفونت است که باعث تحریک، ترشح و خارش شدید واژن و فرج - بافت های دهانه واژن - می شود. عفونت مخمری واژن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.