مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

واژینیسموس انقباض بیش از حد ماهیچه های واژن است که دخول در حین رابطه جنسی را دشوار می کند. واژینیسموس می تواند اولیه یا ثانویه باشد. مشخصه واژینیسموس اولیه درد در حین مقاربت است که اغلب به دلیل کمبود اطلاعات در مورد آناتومی زنانه است. بنابراین، زنانی که از واژینیسموس اولیه رنج می‌برند، به اشتباه فکر می‌کنند که واژن آن‌ها بیش از حد تنگ است. واژینیسموس که مسئول بسیاری از دردهای واژن است از هرگونه دخول در حین عمل جنسی جلوگیری می کند.

رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

در نتیجه، با تصور پارگی احتمالی، اضطراب افزایش می‌یابد و درد ناشی از آن به یک وسواس تبدیل می‌شود. واژینیسموس ثانویه به دلیل آمیزش جنسی دردناک متوالی (دیسپارونی) است که باعث می شود بیمار این مکانیسم را ایجاد کند تا از خود در برابر دردهای احتمالی محافظت کند. اغلب به دنبال جراحی یا عفونت رخ می دهد.

واژینیسموس اولیه

واژینیسموس اولیه در ابتدای زندگی جنسی رخ می دهد، زنانی که از آن رنج می برند عموماً باکره هستند. در بیشتر موارد، واژینیسموس زنانی را که از دخول و درد در حین مقاربت می ترسند، تحت تاثیر قرار می دهد. آنها معمولاً در مورد عملکرد دستگاه تناسلی خود اطلاعاتی ندارند. این مرحله زمانی اتفاق می‌افتد که زن واژن به اندازه کافی بدن جوان‌تر خود را کشف نکرده و فکر می‌کند که واژن او خیلی کوچک است و نمی‌تواند آلت تناسلی را در خود جای دهد.

اما واژینیسموس اولیه همچنین می تواند به دلیل تربیت سختگیرانه، اولین تجربه آسیب زا یا زمینه مذهبی باشد که باعث می شود زن احساس گناه کند. ناخودآگاه واژن او در حین دخول منقبض می شود. علاوه بر این، میل جنسی وجود دارد اما در زمان دخول وحشت می کند و رابطه جنسی را متوقف می کند.

واژینیسموس اولیه را می توان با استفاده از گشادکننده های واژن و توصیه های متخصص به سرعت درمان کرد. اما می تواند برای چند ماه یا حتی سال ها بدون حمایت متخصص زنان یا درمانگر جنسی ادامه یابد. بدانید که حتی اگر اولین مشکلات احساس شده جسمی باشد، واژینیسموس عمدتاً روانی است.

علائم واژینیسموس چیست؟

علامت اصلی واژینیسموس وجود دیسپارونی (یا آلگوپارونیا) است. این درد هنگام دخول در ورودی واژن در حین عمل جنسی، اغلب در شروع مقاربت است. در نهایت، این می تواند منجر به ترس پیش بینی شده از روابط صمیمانه و اضطراب و در عین حال بدتر شدن علائم واژینیسموس شود. درد مربوط به واژینیسموس می تواند در طول انواع دیگر نفوذ داخل واژن نیز رخ دهد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از تامپون یا کاپ قاعدگی.

علل و منشا واژینیسموس

این وضعیت ممکن است در هر سنی رخ دهد. اغلب منشأ روانی (ترس از نفوذ) دارد، اما می تواند منشأ چندعاملی نیز داشته باشد.

علل احتمالی واژینیسموس عبارتند از:

 • بارداری، زایمان، یائسگی
 • واژینیت، مرتبط با میکوز واژن، عفونت، تحریک…
 • STI (عفونت های مقاربتی)، مانند تبخال واژن
 • خشونت جنسی (سوءاستفاده، تجاوز و …)
 • آسیب روانی
 • عفونت واژن یا عدم تعادل در فلور واژن، مانند واژینوز
 • خشکی واژن
 • توکوفوبیا (ترس ترس از باردار شدن)
 • نارسایی جنسی
 • سندرم MRKH
 • ناهنجاری واژن (آتروفی واژن)
 • پرده بکارت غیر الاستیک
 • سرطان زنان (سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم و …)

صحبت های دکتر نگین حدادی درباره واژینیسموس

چگونه بفهمم واژینیسموس دارم؟

علامت اصلی واژینیسموس دردی است که هنگام ورود چیزی به واژن احساس می شود. زنان مبتلا به واژینیسموس مکانیسم‌های اجتنابی ایجاد می‌کنند: آنها تمایل دارند وقتی شریک زندگی‌شان به قسمت‌های خصوصی‌شان نزدیک می‌شود، از ترس اینکه انگشتش را به داخل واژن آن‌ها فشار دهد، خود را عقب بکشند. آنها همچنین در هنگام پیش بازی زانوهای خود را سفت و بدن خود را سفت نگه می دارند و حتی در صورت موافقت با رابطه جنسی، انقباضات ماهیچه های پرینه آنقدر قوی است که نفوذ غیرممکن است. زنان مبتلا به واژینیسموس از ویزیت های زنان و قرار دادن اسپکولوم یا کاتتر در واژن خود نیز می ترسند.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

واژینیسموس اغلب در نتیجه مشکلات زوجین تشخیص داده می شود. در واقع، این واقعیت که همسران نمی توانند زندگی جنسی رضایت بخشی داشته باشند، همچنین این واقعیت که زن نمی تواند تمایل خود را برای بارداری برآورده کند، آنها را به مشورت با متخصص زنان یا روانشناس سوق می دهد. در بسیاری از موارد، زن مبتلا به واژینیسموس فکر می‌کند که از یک مشکل زنان رنج می‌برد که باعث می‌شود به متخصص زنان مراجعه کند.

در صورت واژینیسموس چه پوزیشن هایی را برای رابطه جنسی باید انتخاب کرد؟

متخصصان زنان به طور کلی به زنان مبتلا به واژینیسموس توصیه می کنند که موقعیت هایی را که در آن کنترل می کنند انتخاب کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سرعتی را که برایشان مناسب‌تر است انتخاب کنند. بنابراین، آندروماک (موقعیتی که در آن زن روی مرد قرار می‌گیرد) نسبت به میسیونری (موقعیتی که مرد خود را در مقابل زن قرار می‌دهد) مناسب تر است.

چگونه به همسرم بگویم که واژینیسموس دارم؟

برای اینکه شریک جنسی از درد احساس شده در حین مقاربت آگاه شود، بهتر است با توضیح دادن واژینیسموس به او شروع کنید. هدف این است که شریک زندگی بفهمد که درد ناشی از کمبود جاذبه یا محبت نیست، بلکه ناشی از عوامل روانی است.

درمان واژینیسموس

در زن مبتلا، واژینیسموس اغلب منبع شرم، نگرانی یا ناامیدی است. رنج بردن از آن می تواند به سرعت تبدیل به یک دایره باطل شود: هرچه بیشتر از بسته شدن بترسد، بیشتر بسته می شود، در حالی که عضلات لگن به آرامش نیاز دارند. بنابراین گفتگو با شریک جنسی یکی از اولین رفلکس های خوب است. برای داشتن یک تمایلات جنسی رضایت بخش، در واقع لازم است تابو برداشته شود. اگر علل فیزیولوژیکی به نظر می رسند، ابتدا لازم است که علل عفونی احتمالی را با متخصص زنان از بین ببرید.

واژینیسموس در اکثریت قریب به اتفاق موارد به راحتی درمان می شود.

درمان واژینیسموس بستگی به علل این اختلال و نوع واژینیسموس دارد که فرد از آن رنج می برد.

در اینجا رایج ترین درمان های مورد استفاده برای واژینیسموس اولیه آورده شده است:

 • تزریق موضعی سم بوتولینوم یا اسید هیالورونیک برای درمان موقت، موثر در طی چند ماه
 • درمان دارویی با اثرات موقت (مسکن ها، شل کننده ها، داروهای ضد افسردگی و غیره)
 • توانبخشی عضلات با استفاده از گشادکننده واژن
 • روان درمانی
 • تمرینات آرامش بخش
 • جراحی اصلاحی در صورت ناهنجاری رحم

برای یافتن درمان مناسب، ضروری است که با متخصص زنان خود مشورت کنید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
درمان فوری عفونت ادرار

درمان فوری عفونت ادرار

عفونت ادراری یک بیماری شایع است که بر اثر عفونت با باکتری‌های مختلف در سیستم ادراری رخ می‌دهد. علائم این بیماری شامل درد و...

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی که همان ویروس hpv می باشد. امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است . در این میان زنان بیشترین آمار ابتلا را به خود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *