مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دکتر نگین حدادی / خدمات درمانی / هیسترکتومی (درآوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی (درآوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی یا درآوردن رحم با لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی است. یک برش کوچک روی ناف ایجاد می شود و یک دوربین کوچک در آن قرار می گیرد. جراح تصویر این دوربین را روی صفحه تلویزیون مشاهده می کند و عمل جراحی را انجام می دهد. دو یا سه برش کوچک دیگر در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود. ابزارهای تخصصی وارد شده و برای فرآیند استخراج استفاده می شود. برخی از زنان هنگام هیسترکتومی تخمدان های خود را خارج نمی کنند. اگر تخمدان ها در داخل باقی بمانند، خانم بعد از جراحی نیازی به مصرف هورمون ندارد و گرگرفتگی ندارد. برخی از زنان به دلیل سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا به دلیل رشد غیرطبیعی تخمدان، تخمدان های خود را خارج می کنند.

چرا هیسترکتومی انجام می شود؟

  • خونریزی غیر طبیعی یا شدید واژینال که با روش های درمانی دیگر کنترل نمی شود.
  • درد شدید در دوران قاعدگی که با روش های درمانی دیگر کنترل نمی شود.
  • لیومیوم یا فیبروم رحم (تومورهای غیر سرطانی).
  • افزایش درد لگن مربوط به رحم اما با درمان های دیگر کنترل نمی شود.
  • افتادگی رحم (رحمی که به دلیل ضعیف شدن عضلات پشتیبان به داخل کانال واژن افتاده است) منجر به بی اختیاری ادرار یا مشکل در اجابت مزاج می شود.
  • سرطان دهانه رحم یا رحم یا ناهنجاری هایی که ممکن است منجر به سرطان برای پیشگیری از سرطان شود.
  • اختلالات پوشش داخلی رحم مانند هیپرپلازی، پولیپ های عود کننده رحم یا آدنومیوز.

صحبت های دکتر نگین حدادی درباره برداشتن رحم به روش لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل

در این روش رحم از بدن جدا می شود و از طریق برش های کوچک یا از طریق واژن به صورت قطعات کوچک خارج می شود. هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل برای درمان شرایطی مانند پریودهای دردناک یا سنگین، درد لگن، فیبروم یا می تواند به عنوان بخشی از درمان سرطان انجام شود. هیسترکتومی را می توان به صورت واژینال، شکم یا لاپاراسکوپی انجام داد. اگرچه هیسترکتومی لاپاراسکوپی دارای مزایایی مانند زمان بهبودی سریعتر و کاهش ناراحتی بعد از عمل است، اما با افزایش خطر عوارض از جمله آسیب مجاری ادراری نیز همراه است.

روند انجام هیسترکتومی لاپاراسکوپی چگونه است؟

این عمل تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل انجام می شود. درست در زیر دکمه شکمی، یک برش کوچک ایجاد می شود. شکم با گاز باد می‌شود و برای مشاهده اندام‌های داخلی، یک ابزار فیبر نوری به نام لاپاراسکوپ وارد می‌شود. ممکن است برش های کوچکتری در شکم شما ایجاد شود که ابزارهای جراحی کوچک از آن عبور می کنند. سپس رحم و دهانه رحم با یا بدون تخمدان ها و لوله ها برداشته می شوند.

اقدامات احتیاطی قبل از عمل

شما می توانید به مصرف داروهای معمول خود ادامه دهید مگر اینکه پزشک به شما بگوید. ممکن است برای تخلیه روده قبل از جراحی نیاز به آماده سازی روده داشته باشید. برای این کار باید 24 ساعت قبل از عمل از رژیم غذایی مایع (سوپ، ژله، آب میوه یا نوشیدنی های مشابه) استفاده کنید. از استعمال دخانیات خودداری کنید و در صورت بروز هر گونه علائم بیماری قبل از عمل سریعا با مطب تماس بگیرید.

دوره نقاهت

ممکن است تا چند روز پس از عمل کمی احساس ناراحتی یا خستگی داشته باشید. اگر درد و حالت تهوع برطرف نشد یا بدتر شد با پزشک خود تماس بگیرید. تا زمان بهبودی کامل باید از فعالیت های سنگین یا ورزش اجتناب کنید. ممکن است چند روز بعد از عمل ترشحات واژن داشته باشید. شما می توانید در عرض سه ماه فعالیت عادی خود را از سر بگیرید، اما بهبودی کامل ممکن است بیشتر طول بکشد. پس از انجام عمل، دیگر پریود نخواهید شد و دیگر نمی توانید باردار شوید. ممکن است مشکلات مثانه و روده و همچنین افزایش خطر افتادگی دستگاه تناسلی داشته باشید.

اثرات جانبی

قاعدگی برای زنانی که به یائسگی نرسیده‌اند متوقف می‌شود و پس از هیسترکتومی، لقاح غیرممکن خواهد بود. هنگامی که تخمدان ها برداشته می شوند، سطح استروژن کاهش می یابد و می تواند منجر به علائم یائسگی زودرس شود. هیسترکتومی، مانند تمام روش های جراحی، خطرات خاصی را به همراه دارد. دکتر نگین حدادی اقدامات احتیاطی زیادی انجام می دهد تا خطرات را تا حد امکان محدود کند. خطرات کوتاه مدت هیسترکتومی به طور کلی خفیف، حداقل است و در 30 روز اول پس از جراحی رخ می دهد.

سوالات متداول

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *