مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / مراقبت های مهم بعد از زایمان

مراقبت های مهم بعد از زایمان

مسلماً در صورت توجه به رژیم غذایی و با دنبال کردن برنامه های معاینات پزشک متخصص زنان، کودک دل بندتان در آرامش بیش تری خواهد بود. حال با ما در این مقاله همراه باشد تا از اقدامات قبل و بعد از زایمان  مطلع گردید. دوره نقاهت پس از زایمان تا ۶ هفته به طول می انجامد و مادران در این دوران می بایست صبور و آرام باشند و به توصیه پزشکان توجه نمایند.

افسردگی بعد از زایمان

پس از تولد کودک  اتفاقات مهمی در ساختار جسم و روح مادر رخ می دهد. حال مادر به منظور ورود به زندگی جدید که تفاوت های زیادی با زندگی پیشین او داشته و مسئولیت های زیادی را با خود به همراه دارد، اول از همه می بایست به سلامت جسمی و روانی خود بها دهد. زمانی که به این موضوع اهمیت داده شود، ما با کمترین میزان افسردگی مواجه خواهیم شد. این موضوع ارتباطی با نوع زایمان ( زایمان سزارین یا زایمان طبیعی ) ندارد .

درمان افسردگی بعد از زایمان

گاهی اوقات پزشکان با احساس غم و اندوه در زنان مواجه می شوند. ولی در صورتی که مراقبت های لازم صورت پذیرد، در طی 8-6 هفته پس از زایمان مادر به حالت طبیعی بر می گردد. زیرا علت این موضوع تغییرات هورمونی قبل و بعد از زایمان می باشد. در این دوران پزشک متخصص زنان توصیه به دارو نمی کند. دوره نقاهت پس از زایمان تا 6 هفته به طول می انجامد و مادران در این دوران می بایست صبور و آرام باشند و به توصیه پزشکان توجه نمایند.

استراحت بعد از زایمان

پس از زایمان طبیعی و در صورت نداشتن زخم باز، مادران می بایست فعالیت های بدنی خود را آغاز نمایند. اکثر افراد براین باورند که پس از زایمان و در دوران بارداری خانم ها باید استراحت مطلق داشته و در تخت خواب بمانند. در صورتیکه تحرک داشتن از الزامات رفتاری هر فردی است. علت این توصیه تغییرات هورمونی در زمان بارداری و به دنبال آن گشاد شدن رگ ها و عروق به خصوص در ناحیه پاها می باشد.

این گشاد شدن عروق منجر به لخته شدن خون در شریان های فرد می گردد و با استراحت بیش از حد و ساکن بودن این احتمال بیشتر می شود. حتی این امکان وجود دارد که لخته ها از جای خود حرکت کرده و به سمت اندام های حیاتی بدن همچون مغز و قلب بروند. به منظور پیشگیری از این خطرات خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند می بایست حرکت خود را از نرمش پا و دست و حرکت آرام آن ها به صورت دورانی آغاز نمایند. 

بهداشت بعد از زایمان

پس از زایمان طبیعی و سزارین، بانوان باید به حفظ بهداشت فردی اهمیت ویژه ای دهند. در زایمان سزارین و برخی زایمان های طبیعی، پزشک اقدام به زدن بخیه می کند. در برخی زایمان های طبیعی بخیه به انتهای ناحیه تناسلی زده می شود. هر نوع بخیه ای که پس از جراحی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. زیرا در صورت عدم رسیدگی مناسب منجر به عفونت های شدیدی خواهد شد. به این منظور تعویض به موقع لباس زیر، استحمام با آب و مواد ضدعفونی کننده ملایم(به هیچ عنوان از بتادین به طور مستقیم استفاده نگردد)، تعویض به موقع پد بهداشتی و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی توصیه می گردد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *