مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / 7 فایده‌ی مهم انجام مدیتیشن در بارداری

7 فایده‌ی مهم انجام مدیتیشن در بارداری

دوران بارداری دورانی است که با طیف گسترده ای از فراز و نشیب های عاطفی همراه می باشد. به طور مثال در طول یک ساعت، شما می توانید احساس شادی، غم، اضظراب و خوشحالی را تجربه کنید. مدیتیشن کردن در این دوران فواید فوق العاده زیادی برای شما و کودکتان به همراه دارد. مدیتیشن باعث می شود بتوانید، به صدای بدن خود و کودکتان گوش دهید و به این صورت احساس شادابی و تمرکز بیشتری داشته باشید. در ادامه با ما باشید تا شما را با 7 مورد از مهمترین فواید مدیتیشن در بارداری آشنا کنیم.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از تکنیک‌های نفس کشیدن متمرکز، برقراری ارتباط با بدن و محیط اطراف، آگاهی از افکار گذرا و همچنین پاکسازی ذهن تعریف کرد. همچنین مدیتیشن یک تکنیک تغییر هوشیاری به شمار می رود که نشان داده شده فواید بسیار زیادی در بهبود مسائل روانشناختی دارد. شما می توانید مدیتیشن را به اشکال مختلفی انجام دهید، اما به طور کلی دارای دو نوع اصلی است. مراقبه‌ی متمرکز و مراقبه ذهن آگاهی.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن متمرکز یا Concentrative meditation شامل متمرکز کردن تمام توجه بر روی یک چیز خاص برای کاهش استرس و بهبود مشکلات ذهنی دیگر است. مدیتیشن ذهن آگاهی یا Mindfulness meditation نیز شامل تمرین حضور داشتن واقعی در لحظه‌ی حال است. این نوع مدیتیشن آموزش می دهد در طول روز، به ویژه در موقعیت های سخت، چگونه هوشیارتر باشیم.

مدیتیشن در بارداری فواید فوق العاده زیادی برای شما و کودکتان به همراه دارد.

مقالات دیگر: مهم ترین مراقبت های دوران بارداری

فواید مربوط به مدیتیشن در بارداری

حال نوبت آن رسیده که ببینیم مهمترین فواید مربوط به انجام مدیتیشن در بارداری چه مواردی می باشند.

فایده‌ی اول، کاهش استرس و اضطراب

بارداری مسئله‌ی هیجان انگیزی است، اما بیایید کمی واقع بین باشیم؛ بارداری می تواند شما را کمی مضطرب سازد. بیشتر زنانی که در دوران بارداری به سر می برند، نگران مسائل خارج از کنترل خود می باشند. حتی گاهی اوقات استرس و اضطراب مسائلی که به راحتی می توانند حلشان کنند نیز به سراغشان می آید. هورمون های ترشح شونده در این دوران، باعث بروز این مسائل می شوند. به این صورت که هورمون ها موجب می شوند فرد با هر مسئله‌ای بیش از حد احساسی برخورد کند. مدیتیشن در این مواقع روزنه ای ایجاد می کند که به وسیله‌ی آن افراد می توانند از حالت جنگ و یا گریز دائمی به حالتی متمرکز و آرام وارد شود. تحقیقات نشان داده اند مدیتیشن در بارداری می تواند استرس بدن شما را کاهش داده و به کاهش سطح هورمون کورتیزول کمک کند.

فایده‌ی دوم، کاهش ضربان قلب و فشار خون

استرس می تواند فشار خون و سطح هورمون کورتیزول خون شما را افزایش دهد. فشار خون بالای ناشی از استرس نیز می تواند اثرات بسیار بدی در دوران بارداری برای خود شما و کودکتان داشته باشد. هنگامی که فشار خون بالا است، میزان جریان خون وارده به جفت کاهش خواهد یافت. این اتفاق باعث می شود کودک شما به اندازه‌ی کافی مواد مغذی و اکسیژن دریافت نکند. عدم دریافت مواد غذایی و اکسیژن نیز منجر به کندی رشد، تولد زودرس و یا کاهش وزن کودک هنگام تولد خواهد شد. مدیتیشن کردن یک استراتژی فوق العاده برای دسترسی به آرامشی درونی است تا فشار خون خود را در سطح مناسبی نگه دارید.

  • همچنین توجه داشته باشید سطوح پایین فشار خون، از التهابات مربوط به دوران بارداری نیز جلوگیری می‌کند.

از فواید مدیتیشن در دوران بارداری می توان به کاهش استرس، اضطراب و فشار خون اشاره کرد.

فایده‌ی سوم، بالا بردن قدرت تاب آوری درونی

همانطور که قبلا گفته شد، بارداری می تواند چالش و کلافگی های زیادی را در مسیر شما قرار دهد. مدیتیشن به شما کمک می کند انعطاف پذیری درونی خود را ساخته و آن را حفظ کنید. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است، افرادی که به انجام مدیتیشن و تمرکز حواس می پردازند، دارای سطوح بالایی از انعطاف پذیری روانی هستند. به عبارتی دیگر این افراد می توانند خود را به راحتی با استرس و ناملایمات وفق دهند.

  • توجه کنید مدیتیشن نمی توان باعث از بین رفتن درد های لگنی و یا درد های دیگر شما شود، اما کنار آمدن و مقابله با آنها را برای شما آسان تر می کند.

فایده‌ی چهارم، برقراری ارتباطی عمیق با کودک

مراقبه‌ی ذهنی یا مدیتیشن در بارداری برای شما این امکان را فراهم می کند که فضا و زمانی مناسب را برای ارتباط گرفتن با محیط پیرامون خود ایجاد کنید. این کار فرصت شیرجه رفتن عمیقی را در ارتباط با کودک فراهم می کند. می‌توانید در این زمان کودک خود را تجسم کنید، دستان خود را روی شکم بگذارید و یا جملات مثبتی را برای او زمزمه کنید.

مقالات دیگر: نکات طلایی تغذیه در بارداری

فایده‌ی پنجم، رسیدن به سطح بالاتری از آگاهی بدن

در دوران بارداری اتفاقات زیادی برای بدن شما خواهد افتاد که گاهی اوقات ممکن است باعث بروز احساس ناراحتی در شما شوند. این احساسات می توانند عمیق باشند و به همین خاطر به شما حس غرق شدن در آن ها را بدهند. با مدیتیشن شما می توانید توجه خود را به دور از این احساس غرق شدن متمرکز کنید. این ذهن‌آگاهی ناشی از مدیتیشن، شما را در زمان شروع انقباضات یا دیگر لحظاتی که در آن احساس چالش می‌کنید، تشویق می‌کند بتوانید خودتان را بازیابی کنید. به زبانی دیگر، مدیتیشن به شما این آگاهی را می‌دهد که اگر احساس می‌کنید چیزی درست نیست، به دنبال پیدا کردن راه نجات باشید. مدیتیشن به شما در رسیدن به سطح بالاتری از آگاهی بدن و تحمل مشکلات و احساسات ناشی از دوران بارداری کمک می کند.

فایده‌ی ششم، مقابله با افسردگی پس از زایمان

بسیاری از مادران برای احساساتی که پس از زایمان تجربه خواهند کرد، آماده نیستند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که حداقل 20 درصد از مادران پس از انجام زایمان به افسردگی مبتلا می‌شوند. مدیتیشن به مادران این فرصت را می دهد که احساسات خود را درک کرده و برای بهبود و رسیدن به آن ها تلاش کنند.

فایده‌ی هفتم، با ترس از زایمان روبرو می شوید

ترس زایمان بخشی بسیار طبیعی از دوران بارداری است که حتی برای مادرانی که قبلا زایمان کرده اند نیز اتفاق می افتد. تعداد کمی از زنان هستند که نگران زایمان کردن نباشند و یا حتی ترسی نداشته باشند. ترس زایمان می تواند باعث افزایش استرس شود و موقعیتی ایجاد کند که مغز در طول زایمان مانع از انجام شدن انقباضات رحمی شود. تمرکز حواس و مدیتیشن در بارداری به شما این فرصت را می‌دهد که ترس‌های خود را آشکار کرده به توانایی‌های بدن خود آگاه شوید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *