مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / توضیحاتی درباره لابیاپلاستی ترمیمی

توضیحاتی درباره لابیاپلاستی ترمیمی

لابیاپلاستی ترمیمی برای بهبود و ترمیم نتایج جراحی لابیاپلاستی اولیه انجام می شود. ظاهر زشت و مشکلات ایجاد شده به دلیل بدشکلی های لابیاها باعث می شود خانم ها اقدام به انجام لابیاپلاستی کنند. اما این افراد ممکن است نتایج مورد انتظار خود از لابیاپلاستی را دریافت نکنند و به همین دلیل برای انجام عمل لابیاپلاستی دوم یا ترمیمی اقدام کنند. در این مقاله از سایت دکتر نگین حدادی، همه چیز درباره عمل ترمیمی لابیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لابیاپلاستی ترمیمی

لابیاپلاستی ترمیمی یا Revision Labiaplasty چیست؟

لابیاپلاستی یک عمل زیبایی دستگاه تناسلی خانم ها می باشد که برای جوانسازی و کاهش سایز لابیاهای واژن از آن استفاده می شود. ظاهر ناخوشایند ناحیه تناسلی بر زندگی زناشویی و روابط جنسی تاثیرات منفی می گذارد. این بدفرمی موجب کاهش اعتماد به نفس خانم ها و ضعیف شدن روحیه آنها می شود.

بعد از انجام لابیاپلاستی خانم ها دچار مشکلات ظاهری و عملکردی در ناحیه تناسلی می شوند. این مشکلات موجب تضعیف روحیه این خانم ها می شود و بر رابطه جنسی اثر منفی می گذارد. انجام لابیاپلاستی ترمیمی بر روی ناحیه تناسلی یک خانم خیلی متفاوت با جراحی اول می باشد.

در روند اولین عمل لابیاپلاستی، شکل و کیفیت لابیاها به طور کامل تغییر کرده است و پزشک باید لابیاهای از بین رفته را با کمک پیوند یا گرفت ترمیم کند. بنابراین باید دارای مهارت و تبحر بسیار بالایی باشد. پیشنهاد ما به شما این است که از ابتدا بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران را انتخاب کنید تا به انجام لابیاپلاستی ترمیمی نیاز پیدا نکنید.

لابیاپلاستی ترمیمی چه زمانی انجام می شود؟

برخی از خانم ها تصور می کنند که انجام لابیاپلاستی ترمیمی حتمی است. این فکر اشتباه است! لابیاپلاستی ترمیمی، فقط زمانی انجام می شود که جراحی با روش و تکنیک اشتباهی انجام شده است و پزشک توانایی انجام عمل لابیا را به خوبی نداشته است و به همین دلیل خانم از نتیجه جراحی رضایت ندارد. برخی از خانم ها به غلط فکر می کنند که لابیاپلاستی مانند تزریق بوتاکس است که باید بعد از مدتی تکرار شود.

یک بار و یک جلسه انجام لابیاپلاستی می تواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد اگر یک متخصص خوب برای انجام آن انتخاب شده باشد. انجام لابیاپلاستی ترمیمی به مراتب مشکل تر و دشوارتر از لابیاپلاستی برای بار اول می باشد زیرا پزشک بی تجربه به بافت ناحیه تناسلی آسیب رسانده و در برخی موارد باید برای ترمیم و بازسازی لابیاها  از روش پیوند یا گرفت استفاده شود.

دلایل نیاز به لابیاپلاستی ترمیمی

دلایل مختلفی می تواند بر روی تصمیم گیری شما و پزشک برای انجام یا عدم انجام جراحی لابیاپلاستی ترمیمی موثر باشند که از جمله مهم ترین علل انجام عمل لابیا برای بار دوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تکنیک های اشتباه اعمال شده در جریان عمل لابیاپلاستی اولیه
 2. مراقبت های ناکافی و غیر اصولی بعد از عمل لابیاپلاستی اولیه
 3. عدم انتخاب یک پزشک جراح ماهر و با تجربه
 4. جدا شدن زود هنگام بخیه های لابیاپلاستی
 5. ایجاد خونریزی زیاد بعد از عمل اول

ایجاد مشکلات ظاهری در ناحیه تناسلی و نیاز به لابیاپلاستی ترمیمی

در صورت مشاهده کدام یک از مشکلات ظاهری باید برای انجام لابیاپلاستی اقدام کنید؟ اصلی ترین دلایل ظاهری انجام دوباره لابیاپلاستی عبارتند از:

 1. ایجاد فیبروز و برجستگی
 2. برش و جای زخم بیش از اندازه
 3. ایجاد بافت های نامتقارن یا نامتناسب در بین لابیاها
 4. لابیاهای داخلی بیش از حد معمول بلند و بزرگ مانده است.
 5. کاهش بیش از اندازه لابیاهای داخلی در طی عمل لابیاپلاستی اولیه
 6. باقی ماندن ساختارهای ناهموار و نامرتب بر روی لبه های پوست بعد از عمل
 7. هنگامی که بافت اضافی کلیتورال در جریان عمل لابیاپلاستی حذف نشود، کلیتوریس موجب ایجاد میکرو پینس می گردد.

ایجاد مشکلات عملکردی در ناحیه تناسلی و نیاز به لابیاپلاستی ترمیمی

به طور کلی اصلی ترین دلیل انجام عمل لابیاپلاستی ترمیمی، بد شکل شدن ظاهر لابیاها بعد از عمل نیست، بلکه مشکلات عملکردی مانند بی حسی و درد و … است. مشکلاتی که ممکن است در پی بی تجربگی جراح لابیاپلاستی ایجاد شوند و رفع آن ها نیاز به انجام جراحی ترمیم داشته باشد عبارتند از:

 1. از دست دادن لذت و میل جنسی
 2. وجود درد در هنگام برقراری رابطه جنسی
 3. احساس درد، سوزش و خشکی واژن در زمان برقراری رابطه زناشویی
 4. منحرف شدن جریان ادرار به طرف چپ، راست و یا عقب در زمان ادرار کردن

بهترین زمان برای انجام لابیاپلاستی ترمیمی

وجود خونریزی خفیف، تغییر رنگ ناحیه تناسلی و تورم بافت بعد از جراحی، برای مدتی طبیعی است. برای کاهش این علائم حداقل باید 6 ماه صبر کنید. انجام عمل لابیاپلاستی ترمیمی، باید حداقل بعد از گذشت 6 ماه باشد زیرا انجام  زودهنگام این جراحی موجب ایجاد عوارض بدتری می شود.

روش های انجام لابیاپلاستی ترمیمی

روش  انجام لابیاپلاستی ترمیمی بستگی به شرایط خانم دارد. این روش ها می تواند با لیزر، استفاده از پروتز، انجام پیوند و یا جراحی باشد. هنگام انجام این عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود. این جراحی در مطب پزشک نیز انجام می شود.

لابیاپلاستی ترمیمی با لیزر

زمانی که بعد از جراحی، ضایعاتی در محل بخیه ها ایجاد می شود. هنگامی که ترمیم به خوبی انجام نشده باشد، جای زخم برای زمان طولانی باقی می ماند و اسکارهای دندان موشی تشکیل می شوند. در این مواقع می توان از روش ترمیم لابیاپلاستی با لیزر استفاده کرد.

لابیاپلاستی ترمیمی به روش جراحی

در برخی مواقع لابیاپلاستی باید با هودوپلاستی یا جراحی زیبایی کلیتوریس همراه باشد. در این روش بعد از اصلاح لابیاها، باید قسمت بالایی دستگاه تناسلی نیز برداشته شود. اما در برخی موارد پزشک بی تجربه این قسمت را بر نمی دارد و کلیتوریس بزرگ می ماند. در نتیجه ظاهر نا مطلوبی برای ناحیه تناسلی ایجاد می شود. این مشکل با لیزر قابل ترمیم نیست و باید با روش جراحی ترمیم شود.

ترمیم لابیاها با تزریق فیلر

هنگامی که کلیتوریس برداشته شده باشد و لابیاها هم به طور کامل برداشته شده باشند، دیگر بافتی برای ترمیم لابیاها وجود ندارد. در این زمان از طریق پروتز و تزریق ژل، فیلرها، هیالورونیک اسید یا حتی تزریق چربی به واژن حجم بافت تناسلی افزایش یافته و فرم زیبایی برای ناحیه تناسلی ایجاد می شود.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ترمیمی

خانم هایی که از روش لابیاپلاستی ترمیمی استفاده کرده اند، نیاز به استراحت  و مراقبت خاصی ندارند. دوره نقاهت ویژه ای ندارند. البته  اگر روش درمانی استفاده از جراحی باشد، مراقبت های خاص خود را دارد که پزشک به شما اعلام می دارد.

اگر روش ترمیم با لیزر باشد، باید  از پمادهایی مخصوص استفاده کرد تا جای زخم و سوزش آن برطرف شود. هنگامی که یک خانم اقدام به انجام لابیاپلاستی می کند، باید آزمایش خون را برای تشخیص اختلالات انعقادی و احتمال وجود عفونت انجام دهد. همچنین باید خانم خونریزی های غیر طبیعی در بین دو دوره پریودی  و یا در دوران پریودی نداشته باشد.

علاوه بر این باید تست پاپ اسمیر سالمی داشته باشد. این خانم ها برای کسب نتیجه مطلوب از انجام جراحی لابیاپلاستی، باید هیچ گونه زگیل تناسلی و یا تبخال تناسلی نداشته باشند. علاوه بر این موارد انتخاب یک پزشک باتجربه و ماهر برای انجام لابیاپلاستی اهمیت زیادی دارد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی در هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند رشد فیزیکی، بلوغ عاطفی و دلایل خاص او برای انجام این عمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *