مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی در هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند رشد فیزیکی، بلوغ عاطفی و دلایل خاص او برای انجام این عمل بستگی دارد. به طور کلی، اکثر متخصصان توصیه می‌کنند قبل از انجام این جراحی تا بعد از بلوغ و پس از تکمیل رشد دستگاه تناسلی صبر کنید.  

سن مناسب برای لابیاپلاستی زمانی است که فرد از نظر فیزیکی و ذهنی برای این عمل آماده باشد. به طور کلی، بین سنین 18 تا 45، پس از بلوغ و رشد هورمونی، مناسب‌ترین محدوده سنی برای انجام جراحی لابیاپلاستی در نظر گرفته می شود.

بهترین سن لابیاپلاستی در افراد مختلف متفاوت است و به شرایط فردی بستگی دارد. در واقع باید گفت بهترین سن جهانی و تایید شده برای این جراحی وجود ندارد. در نتیجه آنچه تعیین کننده بهترین سن برای هر فرد خواهد بود اهداف و سابقه پزشکی وی بوده که با جراح در میان می‌گذارد.

محدودیت سنی بالایی برای انجام لابیاپلاستی این جراحی وجود ندارد، زیرا واجد شرایط بودن در درجه اول بر اساس سلامت کلی برای جراحی تعیین می‌شود و نه فقط سن. با این حال، افراد مسن تر ممکن است به ارزیابی‌های پزشکی اضافی برای سنجش میزان آمادگی نیاز داشته باشند. در نهایت، تصمیم به انجام این جراحی باید با مشورت بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران گرفته شود که می‌تواند شرایط هر بیمار و سن مناسب لابیاپلاستی برای وی را ارزیابی کند.

با توجه به اینکه قبل از 18 سالگی دختران معمولا از نظر جسمی و عاطفی در حال رشد هستند و بالغ نشده‌اند، انجام جراحی لابیاپلاستی قبل از این سن توصیه نمی‌شود و قبل 18 سالگی سن مناسب لابیاپلاستی برای آنان نیست مگر در مواردی که نیاز باشد و پزشک صلاح ببینید، همچون کاهش وزن‌های شدید یا هیتروفی.

سن مناسب لابیالاستی

حداکثر سن برای لابیاپلاستی، مانند هر جراحی انتخابی، به عوامل مختلفی از جمله سلامت کلی و سابقه پزشکی فرد بستگی دارد. اما به طور کلی سن 65 سالگی حداکثر سنی است که می‌توان برای انجام این عمل زیبایی در ناحیه واژن اقدام کرد. با توجه به اینکه در سنین بالا میزان کلاژن‌سازی پوست و ترمیم بافت ممکن است با سرعت کمتری انجام شود، به همین ترتیب توصیه می‌شود این جراحی قبل از سن 65 سالگی انجام شود. افراد مسن ممکن است نیاز به ارزیابی‌های پزشکی دقیق‌تری داشته باشند تا مطمئن شوند که می‌توانند این جراحی را تحمل کنند.

لازم به ذکر است بعد از 65 سالگی احتمال بروز عفونت نیز افزایش یافته به همین دلیل جراحان زنان به انجام آن بعد از این سن توصیه نمی‌کنند.

فارغ از در نظر گرفتن سن، برای هر کسی که به این جراحی فکر می‌کند و می‌خواهد آن را انجام دهد، ضروری است که با بهترین متخصص زنان تهران برای بحث در مورد گزینه‌های خود و ارزیابی خطرات احتمالی مشورت کند.

اگر نوجوانی به فکر انجام لابیاپلاستی است، ضروری است که از نظر عاطفی بالغ باشد، انتظارات واقع‌بینانه داشته باشد و تحت تاثیر دیگران قرار نگرفته باشد. آن‌ها همچنین باید رضایت والدین یا قیم قانونی را داشته باشند. انجام جراحی در سنین پایین تنها برای بهبود عملکرد در این ناحیه و به دلایل درمانی باید صورت گیرد. به طور کلی این جراحی برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود، اما استثناهایی برای مواردی که ناراحتی فیزیکی یا بدشکلی وجود دارد، بلامانع است.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
زایمان بعد لابیاپلاستی

زایمان بعد لابیاپلاستی

چگونگی زایمان بعد لابیاپلاستی یکی از سوالات همیشگی خانم‌هایی است که میخواهند بعد جراحی در ناحیه لابیا، بارداری را تجربه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *