مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی یا کوندیلوماتا آکومیناتا بوسیله آلوده شدن با ویروسی به نام پاپیلوما ویروس انسانی ایجاد می شود . اغلب زنان در سنین بارداری طی چندین سال پس از شروع فعالیت جنسی توسط این ویروس آلوده می شوند ، با این حال اغلب عفونت ها بدون علامت و گذرا هستند . ویروس های مولد زگیل تناسلی مربوط به خانواده ای از ویروس ها به نام ” پاپیلوما ” هستن که بیش از 30 گونه داشته و DNA دار دو رشته ای هستند . انواع 16 و 18 آن خطرناک بوده و با دیسپلازی سرویکس همراه هستند و انواع 6 و 11 آن موجب زگیل های پوستی-مخاطی نواحی تناسلی خارجی می شوند . اما در عین حال ممکن است ناشی از HPV با خاصیت انکولوژنیک متوسط یا قوی باشند . ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد ، زگیل ها معمولا به رنگ پوست  (گاه تیره ) هستند و در لمس می توانند زبر و ناصاف و گاهی صاف و هموار باشند.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی عبارتند از :

  • معمولی
  • کف
  • صاف
  • تناسلی

این زگیل ها مشکل شایع و نگران کننده ای در بالغین به شمار می روند و اغلب زوائد گوشتی کوچک ( و گاه باریک و بلند ) و نرمی به شکل گل کلم و به رنگ سفید یا صورتی است که برخلاف سایر زگیل ها زبر و پوسته پوسته نبوده و می تواند روی باسن ، ولو ، واژن ( قسمت خلفی دهانه ورودی وازن که اغلب چند تایی هستند ) آنوس یا سرویکس و یا داخل راست روده به صورت منفرد یا چند تایی ظاهر شوند .

علائم زگیل تناسلی در بارداری

این زگیل ها معمولا کوچک بوده 2-3 mm و  10-15mm ارتفاع دارند که ممکن است خارش داشته باشند . ولی معمولا بدون درد بوده و غالبا هیچ علامت دیگری از خود بروز نمی دهند . ویروس هایی که عامل زگیل تناسلی هستند می توانند باعث پدید آمدن زگیل هایی در دهان گردند . به نظر می رسد زگیل های تناسلی با سرطان های ناحیه تناسلی مرتبط باشد . پس از ابتلا به ویروس ، معمولا بین یک تا سه ماه طول می کشد تا زگیل ها در ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

 

زن حامله

آیا زگیل تناسلی برای جنین خطرناک است ؟

تصور می شود تعداد و اندازه زگیل های تناسلی در بارداری افزایش می یابد . علت اصلی این امر نامشخص است . شاید به این دلیل که تغییرات فیزیولوژیک بارداری ( سرکوب سیستم ایمنی ) موجب تسهیل همانند سازی ویروس می شود ، این افزایش دیده می شود. این ضایعات ممکن است در برخی موارد آنقدر زیاد شوند که بر ادرار ، مدفع ، حرکت مادر و نزول جنین تاثیر گذاشته و واژن و پرینه را می پوشانند ( رشد وسیع زگیل ) . در صورتی که زایمان طبیعی ممنوع می شود که زگیل واژن را پر کرده و یا پرینه را بپوشاند . و برای درمان زگیل تناسلی هم اقدامات لازم انجام شود . 

عفونت HPV می تواند حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود ؛ فراوانی این انتقال مشخص نیست . ارزش سزارین در پیشگیری از انتقال عفونت به جنین ناشناخته است و انجام آن تنها به منظور پیشگیری از انتقال عفونت به جنین توصیه نمی شود . چون عفونت با HPV ممکن است بدون علامت باشد ، از این رو اغلب زنانی که دچار ضایعات ولو هستند عفونت سرویکس نیز دارند و بالعکس.

 

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *