مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / زایمان بعد لابیاپلاستی

زایمان بعد لابیاپلاستی

چگونگی زایمان بعد لابیاپلاستی یکی از سوالات همیشگی خانم‌هایی است که میخواهند بعد جراحی در ناحیه لابیا، بارداری را تجربه کنند. به عنوان یک پاسخ کلی هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لابیاپلاستی بر زایمان تأثیر می‌گذارد و اگر زنی قبل از باردار شدن تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته باشد، هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد این روش بر توانایی او برای زایمان یا سلامت کودکش تأثیر می‌گذارد.  سوال دیگر این است که آیا بارداری و زایمان آسیبی به نتایج لابیاپلاستی وارد می‌کند؟ در ادامه‌ی این مقاله به توضیحاتی پیرامون این دو موضوع می‌پردازیم.

اکثر جراحان توصیه میکنند جراحی لابیاپلاستی را زمانی انجام دهید که تمام فرزندان خود را به دنیا آورده‌اید و دیگر قصد بارداری ندارید. با این وجود اگر پس از انجام این جراحی نظر خود را تغییر دادید یا اینکه یک بارداری ناخواسته داشتید، نباید زیاد نگران باشید. با اینکه بارداری و زایمان می‌تواند بر نتایج لابیاپلاستی تاثیرگذار باشد اما میزان تغییرات به حدی نیست که باعث وحشت و نگرانی شما شود. با این حال، مشورت با بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران  در این مورد ضروری است.

بارداری بعد لابیاپلاستی

کشش لابیا در هنگام زایمان امری طبیعی است و می‌تواند بر شل شدن پوست واژن تاثیر بگذارد. اما در صورتی که قبلاُ تغییر اندازه لابیا را با ایتفاده از جراحی انجام داده‌اید، میزان کشش پوست واژن کمتر خواهد بود.

با شروع بارداری، هورمون‌های مختلفی در بدن ترشح می‌‌شوند که می‌تواند بر رشد لابیاها به خصوص در ماه‌های آخر بارداری تاثیرگذار باشد. لابیا در برخی از افراد ممکن است پس از زایمان به حالت پیشین خود بازگردد، اما در برخی افراد میزان کشیدگی آن به حدی است که به حالت پیش از بارداری باز نمی‌گردد.

در صورتی که میزان رشد لابیا در طی دوران بارداری شدید باشد ممکن است نتایج جراحی لابیا تحت تاثیرات منفی قرار بگیرد. اگر میزان تغییرات ایجاد شده در لابیا پس از زایمان به حدی شدید باشد که فرد از ظاهر لابیای خود رضایت نداشته باشد می‌توان جراحی ترمیمی را انجام داد. بسیاری از خانم‌ها پس از زایمان بعد لابیاپلاستی اقدام به ترمیم لابیاپلاستی می‌نمایند.

در صورتی که فاصله‌ی زمانی بین لابیاپلاستی و بارداری شما کم باشد ممکن است در حین زایمان برخی از برش‌هایی که در جراحی انجام شده است پاره شده و مشکلاتی مانند تشکیل بافت اسکار ایجاد شود.

اکثر خانم‌ها به خصوص خانم‌هایی که برای اولین بار زایمان را تجربه می‌نمایند، در هنگام زایمان طبیعی مقداری پارگی در پرینه و لابیا را تجربه می‌نماید. با توجه به وسعت آسیب با استفاده از بخیه ممکن است این پارگی‌ها ترمیم شوند. تشکیل بافت اسکار، عدم بهبود مناسب و سایر مشکلات پیش آمده می‌توانند نتایج لابیاپلاستی را تغییر دهند.

آسیب‌هایی که به لابیا در هنگام زایمان بعد لابیاپلاستی وارد می‌شود می‌تواند باعث عدم تقارن در دو سمت لابیا شود. ممکن است زخم و پارگی ایجاد شده در حین زایمان فقط در یک قسمت لابیا ایجاد شود و قسمت دیگر آسیب کمتری داشته باشد و یا اینکه هر دو قسمت آسیب‌های یکسانی داشته باشند.

بزرگ شدن لابیا مشکل دیگری است که پس از زایمان ممکن است ایجاد شود.

به طور کلی هیچ گونه خطر مرتبط با زایمان بعد لابیاپلاستی وجود ندارد و افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، می‌توانند به طور طبیعی بارداری شوند و فرزند خود را به روش زایمان طبیعی و یا سزارین به دنیا بیاورند. با این وجود همان طور که اشاره کردیم زایمان بعد لابیاپلاستی ممکن است نتایج آن را تغییر دهد. اگر می‌خواهید برای بارداری اقدام کنید با بهترین متخصص زنان تهران مشورت کنید تا بهترین مشاوره را دراختیار شما قرار دهد.

ضمنا بارداری و زایمان دو دلیل اصلی کشیده شدن لابیاها هستند که منجر می‌شود خانم‌ها برای جراحی اقدام نمایند.

نتیجه گیری

با اینکه اکثر جراحان توصیه می‌نمایند جراحی لابیاپلاستی را پس از اتمام تمام بارداری‌های خود انجام دهید اما در صورتی که پس از انجام این جراحی، باردار شدید به هیچ وجه نگران زایمان بعد لابیاپلاستی نشوید. شما در طی این دوره به قدر کافی استرس دارید در نتیجه نگرانی بیشتر در مورد تغییراتی که ممکن است بارداری و زایمان بر روی نتایج لابیاپلاستی شما داشته باشد، فقط منجر به بروز استرس بیشتر شما می‌شود. همان طور که اشاره کردیم میزان تغییراتی که زایمان بر نتایج لابیاپلاستی وارد می‌نماید معمولاُ شدید نیست و درصدی از آن قابل برگشت است. با این وجود هر زمان که حس کردید از ظاهر لابیای خود پس از زایمان رضایت ندارید می‌توانید جراحی ترمیمی را انجام دهید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی در هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند رشد فیزیکی، بلوغ عاطفی و دلایل خاص او برای انجام این عمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *