مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دکتر نگین حدادی / مقالات / رابطه جنسی در پریودی ( نکات مهمی که همه خانم ها باید بدانند)

رابطه جنسی در پریودی ( نکات مهمی که همه خانم ها باید بدانند)

داشتن رابطه جنسی می‌تواند بخش مهمی از زندگی زوجین باشد که به تقویت رابطه و بهبود عملکرد جسمانی کمک می‌کند. با این حال، رابطه جنسی در دوران پریودی یکی از مسائلی است که در مورد آن اطلاعات متضادی وجود دارد و این باعث شده تا بسیاری از افراد در مورد آن شبهه داشته باشند. برخی مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که رابطه جنسی در دوران پریودی ممکن است به بدن کمک کند، اما واقعیت این است که برقراری رابطه در این دوران برای همه خانم‌ها لذت‌بخش نیست و گاهی می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد. همچنین، نزدیکی در دوران قاعدگی می‌تواند عوارضی را برای خانم‌ها به دنبال داشته باشد که قطعاً هیچکس دوست ندارد با آن مواجه شود.

آیا برقراری رابطه جنسی در پریودی صحیح است؟

رابطه جنسی در دوره پریودی یک انتخاب شخصی است و ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. برخی خانم‌ها ممکن است از نزدیکی در دوران قاعدگی لذت ببرند، در حالی که برای برخی دیگر این فرایند دور از انتظار و اذیت‌کننده باشد. همچنین از دیدگاه اسلام، داشتن رابطه جنسی در دوره پریودی حرام است و توصیه نمی‌شود. با این حال، پزشکی مدرن معتقد است که داشتن رابطه در این زمان نه تنها مانعی ندارد، بلکه ممکن است برای سلامت خانم‌ها مفید باشد.

رابطه جنسی در پریودی

فواید رابطه جنسی در دوره پریودی

داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی، با توجه به برخی مطالعات پزشکی، ممکن است به تسکین درد و گرفتگی عضلات کمک کند و احساس بهتری به شما ببخشد. درواقع، طبق تحقیقات، تجربه ارگاسم در دوران قاعدگی می‌تواند به تسکین دردهای این دوران کمک کند؛ زیرا علت دردهای قاعدگی منقبض شدن رحم برای آزاد کردن پوشش آن است و در صورتی که فرد در این دوران به ارگاسم برسد، ماهیچه‌های رحم منقبض می‌شوند و این باعث می‌شود تا قاعدگی راحت‌تری را تجربه کند. همچنین، یکی دیگر از فواید رابطه جنسی در پریودی، آزاد شدن اندورفین در بدن است که می‌تواند احساس لذت و خوشحالی را افزایش داده و درد و ناراحتی را بهبود بخشد.

در صورتی که فرد در این دوران برخی از مشکلاتی مانند سردرد یا درد شدید دارد، برقراری رابطه جنسی ممکن است به کاهش سردرد و تسکین آن کمک کند. همچنین، داشتن رابطه در طول دوره قاعدگی می‌تواند به خروج سریع‌تر محتویات رحم کمک کند و دوره قاعدگی را کوتاه‌تر کند. اما باید توجه داشت که داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی یک انتخاب شخصی است و برای همه خانم‌ها به یک شکل لذت‌بخش نیست، همچنین از دیدگاه اسلام، داشتن رابطه در این دوران حرام است و توصیه نمی‌شود. در هر صورت، قبل از برقراری رابطه جنسی در این دوران، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مقالات دیگر: کیست تخمدان: علل، علائم و درمان

عوارض رابطه جنسی در دوره قاعدگی ❌

برقراری رابطه جنسی در دوران پریودی ممکن است با برخی عوارض آزاردهنده همراه باشد. این عوارض شامل جریان خون حین نزدیکی، انتقال بیماری‌های مقاربتی، افزایش خونریزی، کاهش میل جنسی و اضطراب هستند. جریان خون حین رابطه جنسی ممکن است باعث آلوده شدن محیط اطراف شود و همچنین ممکن است خانم‌ها به دلیل تجربه خونریزی در این دوران، احساس اضطراب و آشفتگی کنند که باعث کاهش لذت از رابطه می‌شود.

انتقال بیماری‌های مقاربتی از دیگر نگرانی‌هایی است که در مورد برقراری رابطه جنسی در دوران پریودی وجود دارد. این ویروس‌ها به راحتی در خون قابل‌انتقال هستند و بنابراین استفاده از کاندوم در این دوران توصیه می‌شود.

افزایش خونریزی نیز از عوارض رابطه جنسی در دوره قاعدگی است که می‌تواند باعث احتقان رگ‌های رحم شود و در نتیجه خونریزی شدیدتری را به همراه داشته باشد.

هرچند که عوارض تحریک شدن در دوره قاعدگی هیچ شواهد علمی قطعی ندارند، اما برقراری رابطه جنسی با حجم زیادی از خون و ترشحات ممکن است میل جنسی را در مردان کاهش دهد و برخی خانم‌ها در این دوران ممکن است با کاهش میل جنسی مواجه شوند. همچنین، فشارخون پایین، کاهش دما و اضطراب برخی خانم‌ها در این دوران می‌تواند روی کیفیت رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

عوارض رابطه مقعدی در دوره پریودی ❌

بطور کلی، باید گفت که رابطه مقعدی یکی از بدترین روش‌های برقراری رابطه جنسی است که هر زمانی ممکن است خطرآفرین باشد. برقراری رابطه مقعدی در دوره پریودی می‌تواند باعث وارد آمدن آسیب‌ها و عوارض جبران‌ناپذیری به بدن شود و باعث پارگی مقعد، بی‌اختیاری مدفوع و مشکلات روده‌ای شود. به همین دلیل، باید چه در دوران قاعدگی و چه در سایر زمان‌ها از برقراری رابطه جنسی از مقعد اجتناب کرد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر به منظور کاهش طول و حجم لابیاها مینور و ماژورانجام می‌شود. در این روش پزشک به جای استفاده از تیغ...

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد با تجربه و تخصص در طیف وسیعی از درمان‌ انواع  بیماری‌های مرتبط با حوزه زنان همچون سلامت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *