مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر بارداری خوب پیش برود، خطر سقط جنین یا زایمان زودرس وجود ندارد. با این حال، انقباضاتی که گاهی با خونریزی همراه است، می تواند برای زوجین نگرانی ایجاد کند. همچنین در حین رابطه جنسی، آلت تناسلی با نوزاد تماس ندارد. رحم و غشاهای آمنیوتیک به خوبی از کودک محافظت می کنند. همچنین پلاگ مخاطی در ورودی دهانه رحم از ورود باکتری ها و اسپرم ها به داخل رحم جلوگیری می کند.

رابطه جنسی در دوران بارداری

برخی از افراد نگران این هستند که پروستاگلاندین ها، هورمون های موجود در مایع منی، می توانند باعث زایمان زودرس شوند. با این حال، بسته بودن دهانه رحم مانع از دسترسی اسپرم به آن می شود. از زمانی که دهانه رحم شروع به باز شدن می کند، وضعیت ممکن است در هفته های آخر بارداری متفاوت باشد. سپس این پزشک یا مامای شما است که به شما خواهد گفت که آیا باید مقاربت جنسی را کاهش دهید یا خیر. به همین ترتیب، اگر در دوران بارداری دهانه رحم شما باز باشد، به احتمال زیاد به شما توصیه می شود که استراحت کنید، از جمله استراحت ناشی از فعالیت جنسی.

با این حال، برای ایمن بودن، بهتر است در صورت احساس درد یا ناراحتی، رابطه جنسی را متوقف کنید. بنابراین بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا دلایل ممکن است متفاوت باشد. این می تواند یک علت بی ضرر مانند خشکی واژن و همچنین انقباضات دهانه رحم باشد. در این مورد، مهم است که پزشک یا ماما خطر بارداری را ارزیابی کند.

چه زمانی باید از رابطه واژینال خودداری کرد؟

شرایطی وجود دارد که تحت آن یک متخصص ممکن است از رابطه جنسی واژینال یا سایر اشکال فعالیت جنسی شما را منع کند:

  • متوجه از دست دادن خون یا مایع آمنیوتیک می شوید.
  • شما در بارداری قبلی زایمان زودرس داشته اید. اکسی توسین آزاد شده در طول ارگاسم باعث انقباضات رحمی می شود و این می تواند باعث زایمان زودرس شود.
  • غشاهایی که جنین را می پوشاند پاره شده است. در این شرایط مقاربت واژینال یک خطر است، زیرا خطر عفونت را افزایش می دهد.
  • جفت خیلی پایین قرار گرفته است. این وضعیت می تواند منجر به خونریزی شدید و شروع زایمان زودرس شود. حتی اگر مقاربت واژینال نداشته باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد.
  • شما چندقلو بارداری هستید. ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که رابطه جنسی را زودتر متوقف کنید.

مقالات دیگر: پاره شده کیسه آب جنین

آیا میل جنسی زنان باردار تغییر می کند؟

هر زنی بارداری را متفاوت تجربه می کند. احساسات یک زن باردار در مورد رابطه جنسی ممکن است در این دوران تغییر کند. بارداری ممکن است تأثیری بر تمایل، نیازها و میزان رضایت در طول رابطه جنسی داشته باشد یا نداشته باشد. احساسات و واکنش های جنسی می تواند در هر سه ماهه تغییر کند.

توضیحات دکتر نگین حدادی درباره افزایش تمایل خانم ها به رابطه جنسی در بارداری: 👇

در ادامه برخی از تغییرات رایج در زنان باردار مشاهده می شود:

  • احساس خستگی، افزایش هورمون ها، حساسیت سینه ها و افزایش وزن می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد.
  • بسیاری از زنان متوجه می شوند که بارداری به دلیل فعال شدن هورمون ها میل جنسی آنها را افزایش می دهد. بنابراین ممکن است دفعات رابطه جنسی زوجین بیشتر باشد. زنان دیگر علاقه ای به خودارضایی پیدا می کنند.
  • برخی از زنان سینه های بیش از حد حساس یا دردناک دارند.
  • افزایش جریان خون در ناحیه لگن می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی در ناحیه تناسلی و افزایش حساسیت در این ناحیه شود. برخی آن را بسیار خوشایند می دانند، در حالی که دیگران، برعکس، احساس بدی را تجربه می کنند.
  • برخی از زنان متوجه خشکی واژن می شوند. انواع مختلفی از روان کننده ها در داروخانه ها برای غلبه بر این مشکل موجود است. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید کدام محصول برای شما بهتر است.

میل جنسی بر اساس سه ماهه بارداری

سه ماهه اول

به دلیل ناراحتی های مرتبط با اوایل بارداری (مانند خستگی، حالت تهوع و حساس شدن سینه ها)، بسیاری از زنان میل به عشق ورزی را در سه ماهه اول بارداری از دست می دهند. با این حال، نوازش – در جای دیگری به جز روی سینه – می تواند به خوبی مورد استقبال قرار گیرد. سقط جنینی که گاهی در سه ماهه اول رخ می دهد می تواند باعث نگرانی زنان و در نتیجه تغییر میل جنسی آنها شود.

سه ماهه دوم

در بسیاری از زنان، ناراحتی های سه ماهه اول در طول سه ماهه دوم متوقف می شود، که می تواند باعث افزایش میل جنسی شود. میل جنسی حتی ممکن است به دلیل افزایش جریان خون به واژن و ترشحات فراوان واژن تشدید شود. برخی از زنان حتی ممکن است رضایت جنسی بیشتری را نسبت به قبل از بارداری تجربه کنند.

از سوی دیگر، برخی تمایل کمتری را تجربه می کنند زیرا به دلیل رشد شکم خود احساس جذابیت کمتری می کنند.

سه ماهه سوم

بسیاری از زنان در طول سه ماهه سوم به دلیل افزایش سایز جنین و ناراحتی ناشی از آن، میل جنسی شان کاهش می یابد. آنها ممکن است دچار تنگی نفس، خستگی، تکرر ادرار، گرفتگی عضلات پا و فشار در ناحیه لگن شوند که ناشی از حرکت کودک به سمت پایین به داخل لگن است.

با این حال، در اواخر بارداری، برخی از زنان ممکن است ارگاسم قوی‌تری را تجربه کنند که می‌تواند لذت جنسی بیشتری را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، هورمونی که در طول ارگاسم ترشح می شود، اکسی توسین، باعث انقباض رحم می شود. این می تواند زایمان را در پایان بارداری تسریع کند. با این حال این نوع انقباض می تواند احساس گرفتگی پس از ارگاسم را ایجاد کند.

پوزیشن جنسی مناسب در دوران بارداری

برای رابطه جنسی دخول، پوزیشن های زیادی وجود دارد و بسته به سه ماهه بارداری، یک زن ممکن است با بزرگ شدن رحم برخی از آنها را راحت تر از سایرین بداند. به عنوان مثال، از ماه چهارم بارداری، به زنان باردار توصیه می‌شود هنگام رابطه جنسی در حالت میسیونری به پشت دراز بکشند و زیر لگن راست خود بالش بگذارند. این تنظیم از سرگیجه ناشی از وزن رحم بر روی ورید اجوف تحتانی جلوگیری می کند.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که برای زوج هایی که دخول مقعدی را انجام می دهند، جایگزینی با دخول واژینال توصیه نمی شود. این عمل خطر ورود باکتری به واژن را دارد که می تواند باعث عفونت شود.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
پاره شده کیسه آب جنین

پاره شده کیسه آب جنین

در طول بارداری، جنین توسط یک کیسه (کیسه آب) احاطه شده است که توسط دو غشاء محصور شده و پر از مایع آمنیوتیک است. مایع آمنیوتیک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *