مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / آیا لابیاپلاستی درد دارد؟ (۱۱ نکته مهم برای کاهش درد)

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟ (۱۱ نکته مهم برای کاهش درد)

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟ شدت این درد به چه صورت است؟ آیا روش هایی برای کاهش درد بعد از لابیاپلاستی وجود دارند؟ احساس درد بعد از لابیاپلاستی، امری کاملا طبیعی است اما بسیاری از خانم هایی که قصد انجام این عمل را دارند، درباره میزان و شدت این درد از ما سوال می پرسند. در این مقاله همه چیز درباره احساس درد و ناراحتی بعد از جراحی لابیاپلاستی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کنترل درد بعد از لابیاپلاستی

آیا درد بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

بعد از انجام هر جراحی، تورم و درد با شدت کم یا زیاد وجود دارد. احساس درد بعد از لابیاپلاستی، معمولا با رعایت صحیح مراقبت های بهداشتی بعد از جراحی بهبود و کاهش می یابد. همچنین برای کمک به کنترل درد بعد از عمل لابیاها، جراح برای شما داروهای مسکنی را تجویز می کند که مصرف آن ها به افزایش راحتی بعد از جراحی کمک شایانی می نماید.

چرا بعد از لابیاپلاستی احساس درد دارید؟

لابیاپلاستی برای ایجاد تقارن بین لابیاها و رفع بدشکلی آن ها انجام می شود. برخی از خانم ها به دلیل افزایش سن، تجربه زایمان های متعدد، پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان و حتی به دلیل اثرگذاری عوامل ژنتیکی دچار بد فرمی لابیاها می شوند.

لابیاهای زشت و بد شکل موجب کاهش اعتماد به نفس خانم ها می شود. همچنین داشتن لابیاهای ماژور و مینور بیش از حد بزرگ موجب بروز عفونت واژینال می شود زیرا شستشو و رعایت نکات بهداشتی در این ناحیه، معمولا به خوبی انجام نمی شود و به این ترتیب لابیاهای واژن به مکان خوبی برای تجمع و رشد میکروب های عفونی تبدیل می شوند.

احساس درد بعد از لابیاپلاستی به دلیل برداشتن لابیاهای اضافی و برداشتن پوست اضافی کلیتوریس در صورت نیاز ایجاد می شود. جالب است بدانید که اصلاح سایز و شکل لابیاها موجب افزایش میل جنسی می شود؛ پس می توانیم بگوییم که انجام لابیاپلاستی ارزشش را دارد. شما می توانید با دیدن ویدیوی زیر جواب تمامی سوالات خود در رابطه با لابیاپلاستی و عوارض آن را بگیرید:

دلایل بروز درد شدید بعد از عمل لابیا

مهمترین دلایل ایجاد درد شدید بعد از جراحی لابیاپلاستی به شرح زیر است:

 • استفاده از تکنیک اشتباه یا نامناسب برای انجام لابیاپلاستی
 • مصرف نکردن داروهای تجویز شده
 • انجام فعالیت های ورزشی سنگین
 • دست کاری محل جراحی و بخیه های بعد از عمل لابیاپلاستی
 • عدم رعایت مراقبت های بهداشتی و درمانی بعد از جراحی
 • برقراری رابطه جنسی قبل از بهبودی کامل

احساس درد حین انجام جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی معمولا به صورت سرپایی و با استفاده از تکنیک های بیهوشی عمومی انجام می شود؛ به همین دلیل نیازی نیست که برای احساس درد و ناراحتی خود حین انجام جراحی نگرانی خاصی داشته باشید. کمی درد در حین لابیاپلاستی طبیعی است.

درد بعد از عمل لابیا تا چه زمانی ادامه دارد؟

احساس درد بعد از لابیاپلاستی از همان روز اول بعد از عمل به وجود می آید. در این زمان از داروهای مسکن برای کاهش درد، سوزش و خارش بعد از عمل لابیاپلاستی که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید. بعد از عمل حتما برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید. احساس درد بعد از لابیاپلاستی بعد از گذشت سه روز بعد از انجام جراحی، با مصرف داروهای مسکن  کاهش می یابد. درد بعد از لابیاپلاستی  بعد از گذشت ۱ هفته از زمان انجام جراحی قطع خواهد شد اما خارش در ناحیه عمل ایجاد می شود. خارش بعد از لابیاپلاستی نشان می دهد که بخیه های جراحی جوش خورده اند.

اگر در هفته اول بعد از جراحی، بوی بدی از ناحیه لابیاها استشمام شود یا درد غیر قابل تحملی به وجود آید یا فرد دچار  تب شدید شود، در این مواقع،  بیمار دچار عفونت بعد از لابیاپلاستی شده است و باید هر چه سریع تر به پزشک معالج مراجعه کند تا برای درمان عفونت، داروهای لازم تجویز شوند. احساس درد بعد از لابیاپلاستی در اکثر خانم ها بعد از سه تا هفت روز از بین می رود. بنابراین لازم نیست نگران این مسئله باشید، بعد از این مدت شما خواهید  توانست همه فعالیت های قبلی خود را از سر بگیرید.

نکات مهم برای کاهش درد بعد از لابیاپلاستی

 1. خانم ها باید بعد از لابیاپلاستی ناحیه تناسلی خود را  خشک نگه دارند. مرطوب بودن ناحیه تناسلی بعد از جراحی، موجب رشد میکروب ها می شود. رشد و تجمع میکروب ها در ناحیه عمل، موجب ایجاد درد و التهاب می شود.
 2. برای رفع احساس درد بعد از لابیاپلاستی باید بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و یا استحمام، حتما خود را خشک کنید. هیچ گاه برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال کاغذی استفاده نکنید. بهتر است برای خشک کردن از پارچه نخی نرم و تمیز یا سشوار استفاده کنید. 
 3. پوشیدن لباس های زیر نخی و گشاد موجب می شود که لابیاها بعد از عمل تحریک نشوند.
 4. خانم ها باید بعد از لابیاپلاستی حتما ۲۴ ساعت استراحت کافی داشته باشند. انجام فعالیت های روزانه سبک در ۷۲ ساعت اول بعد از جراحی امکان پذیر می باشد.
 5. برای کاهش احساس درد بعد از لابیاپلاستی بهتر است رفتن به محل کار بعد از گذشت ۷۲ ساعت از لابیاپلاستی انجام شود.
 6. احساس درد بعد از لابیاپلاستی  به دلیل وارد شدن فشار ایجاد می شود. خانم هایی که کار آن ها به شکل سرپایی انجام می شود، باید توجه کنند که هر سه ساعت برای مدت ۵ دقیقه بنشینند تا لابیاهایشان تحت فشار قرار نگیرد.
 7. البته توجه داشته باشید که نشستن زیاد موجب کند شدن جریان خون در ناحیه تناسلی می شود، در نتیجه روند بهبودی به کندی انجام خواهد شد.
 8. خانم های ورزشکار باید دقت کنند که انجام تمرینات سخت و سنگین ورزشی، موجب وارد شدن فشار به ناحیه تناسلی و افزایش درد می شود.
 9. احساس درد بعد از لابیاپلاستی به دلیل باز شدن بخیه های ناحیه جراحی، به علت  وارد شدن فشار بیش از حد ایجاد می شود.
 10. برقراری رابطه جنسی باید تا بهبودی کامل حدود یک ماه بعد از جراحی به تاخیر بیفتد. داشتن رابطه جنسی موجب وارد شدن فشار به ناحیه تناسلی می شود.
 11. استراحت مطلق بعد از جراحی لابیاپلاستی لازم نیست. بهتر است فعالیت های سبک انجام دهید. همچنین بعد از چند روز بعد از عمل، انجام پیاده روی آرام موجب تسریع روند بهبودی بیمار می شود.

اگر درد بعد از لابیاپلاستی ادامه پیدا کرد چه کنم؟

احساس درد بعد از لابیاپلاستی به مرور زمان با بهبود زخم جراحی کاهش می یابد. از میزان التهاب و تورم ناحیه عمل کاسته می شود. خارش ناحیه تناسلی هم کمتر می شود اما اگر احساس درد بعد از لابیاپلاستی همچنان وجود داشت  و بر میزان آن افزوده می شد، باید به پزشک مراجعه کنید.  در این مواقع ترشحات واژن بیشتر از قبل شده است و بوی بدی نیز دارد.

احساس درد بعد از لابیاپلاستی به دلیل ایجاد عفونت و التهاب ناحیه تناسلی افزایش یافته است. مصرف مواد غذایی یا مکمل های حاوی ویتامین C به برطرف شدن تورم ناحیه عمل و کاهش التهاب کمک زیادی می کند احساس درد با انجام مراقبت های لابیاپلاستی، استفاده از کمپرس سرد و بعد از آن استفاده از کمپرس گرم کاهش می یابد.

توصیه پایانی

میزان درد بعد از لابیاپلاستی به عوامل متعددی از جمله مراقبت های بعد از عمل، تبحر جراح و آستانه تحمل درد در بیمار بستگی دارد. داشتن درد بعد از جراحی لابیاپلاستی طبیعی است و معمولا با مسکن های ساده قابل کنترل است. این دردهای خفیف معمولا بعد از چند روز برطرف می شوند، اما تداوم و تشدید درد می تواند علائم مشکل جدی مانند عفونت باشد. لذا، توصیه می شود برای کاهش درد درد بعد از لابیاپلاستی، دستورالعمل های بهترین جراح لابیاپلاستی را رعایت کنید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *