مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / آیا عمل لابیاپلاستی درد دارد؟ 11 نکته مهم برای کاهش درد

آیا عمل لابیاپلاستی درد دارد؟ 11 نکته مهم برای کاهش درد

اینکه آیا عمل لابیاپلاستی درد دارد و شدت این درد به چه صورت است، اولین سوال خانوم‌ها قبل از انجام این عمل است. قطعا شما که این مقاله را می‌خوانید در صدد دانستن این موضوع هستید که آیا روش‌هایی برای کاهش درد بعد ازاین جراحی وجود دارد یا خیر؟

در جواب باید گفت، بله عمل لابیاپلاستی درد دارد؛ اما امری کاملا طبیعی است. بسیاری از خانم‌هایی که قصد انجام این عمل را دارند، درباره میزان و شدت این درد از ما سوال می پرسند. در این مقاله همه چیز درباره احساس درد و ناراحتی بعد از این جراحی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کنترل درد بعد از لابیاپلاستی

آیا درد بعد از لابیاپلاستی طبیعی است؟

بعد از انجام هر جراحی، تورم و درد با شدت کم یا زیاد وجود دارد. احساس درد بعد از لابیاپلاستی، معمولا با رعایت صحیح مراقبت‌های بهداشتی بعد از جراحی بهبود و کاهش می‌یابد. همچنین برای کمک به کنترل درد بعد از این عمل، جراح برای شما داروهای مسکنی را تجویز می‌کند که مصرف آن‌ها به افزایش راحتی بعد از جراحی کمک زیادی می‌کند.

چراعمل لابیاپلاستی درد دارد؟

لابیاپلاستی برای ایجاد تقارن بین لابیاها و بازگرداندن شکل طبیعی لابیا و رفع بدشکلی آن‌ها انجام می‌شود. برخی از خانم‌ها به دلیل افزایش سن، تجربه زایمان‌های متعدد، پوشیدن لباس‌های زیر تنگ و چسبان و حتی به دلیل اثرگذاری عوامل ژنتیکی دچار بد فرمی در این ناحیه می‌شوند. احساس درد بعد از لابیاپلاستی به دلیل برداشتن بخش‌های اضافی و برداشتن پوست اضافی کلیتوریس ایجاد می‌شود.

لابیاهای زشت و بد شکل موجب کاهش اعتماد به نفس خانم‌ها می‌شود. همچنین داشتن لابیاهای ماژور و مینور بیش از حد بزرگ، موجب بروز عفونت واژینال خواهد شد؛ زیرا شستشو و رعایت نکات بهداشتی در این ناحیه، معمولا به خوبی انجام نمی شود. به این ترتیب این ناحیه واژن به مکان خوبی برای تجمع و رشد میکروب‌های عفونی تبدیل می‌شود.

میزان درد بعد از لابیاپلاستی به عوامل متعددی از جمله مراقبت های بعد از عمل، تبحر جراح و آستانه تحمل درد در بیمار بستگی دارد. داشتن درد بعد از جراحی طبیعی است و معمولا با مسکن‌های ساده قابل کنترل است. این دردهای خفیف معمولا بعد از چند روز برطرف می‌شوند، اما تداوم و تشدید درد می‌تواند علائم مشکل جدی مانند عفونت باشد. لذا، توصیه می شود برای کاهش درد، دستورالعمل‌های بهترین جراح لابیاپلاستی را رعایت کنید.

دلایل بروز درد شدید بعد از عمل لابیا

مهم‌ترین دلایل ایجاد درد شدید بعد از این جراحی به شرح زیر است:

 • استفاده از تکنیک اشتباه یا نامناسب برای انجام جراحی
 • مصرف نکردن داروهای تجویز شده
 • انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین
 • دست کاری محل جراحی و بخیه‌های بعد از عمل
 • عدم رعایت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بعد از جراحی
 • برقراری رابطه جنسی قبل از بهبودی کامل

احساس درد حین جراحی لابیاپلاستی

این جراحی معمولا به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ به همین دلیل نیازی نیست برای احساس درد و ناراحتی خود حین انجام جراحی نگرانی خاصی داشته باشید. کمی درد در حین جراحی طبیعی است.

درد بعد از عمل لابیا تا چه زمانی ادامه دارد؟

احساس درد بعد از لابیاپلاستی از همان روز اول بعد از عمل پدیدار می‌شود که در این زمان باید از داروهای مسکن برای کاهش درد، سوزش و خارش بعد از عمل لابیاپلاستی، که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید. بعد از عمل حتما برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید. احساس درد بعد از گذشت سه روز از انجام جراحی، با مصرف داروهای مسکن کاهش می‌یابد. درد بعد از این جراحی بعد از گذشت 1 هفته از زمان انجام آن، قطع خواهد شد و خارش در ناحیه عمل شروع می‌شود که نشان می‌دهد بخیه‌های جراحی جوش خورده‌اند. احساس درد بعد از لابیاپلاستی در اکثر خانم‌ها بعد از سه تا هفت روز از بین می‌رود. بنابراین لازم نیست نگران این مسئله باشید، بعد از این مدت شما خواهید توانست همه فعالیت‌های قبلی خود را از سر بگیرید.

نکات مهم برای کاهش درد بعد از لابیاپلاستی

 1. خانم‌ها باید بعد از جراحی ناحیه تناسلی خود را خشک نگه دارند. مرطوب بودن ناحیه تناسلی بعد از جراحی، موجب رشد میکروب‌ها می‌شود. رشد و تجمع میکروب‌ها در ناحیه عمل، موجب ایجاد درد و التهاب می‌شود.
 2. برای رفع احساس درد باید بعد استفاده از سرویس بهداشتی و یا استحمام، حتما خود را خشک کنید. هیچ گاه برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال کاغذی استفاده نکنید. بهتر است برای خشک کردن از پارچه نخی نرم و تمیز یا سشوار استفاده کنید. 
 3. پوشیدن لباس‌های زیر نخی و گشاد به کاهش تحریک ناحیه عمل کمک می‌کند.
 4. خانم‌ها باید بعد از عمل حتما 24 ساعت استراحت کافی داشته باشند. انجام فعالیت‌های روزانه سبک در 72 ساعت اول بعد از جراحی امکان پذیر است.
 5. برای کاهش احساس درد بهتر است رفتن به محل کار بعد از گذشت 72 ساعت انجام شود.
 6. احساس درد به دلیل وارد شدن فشار ایجاد می‌شود. خانم‌هایی که کار آن‌ها به شکل سرپایی انجام می‌شود، باید توجه کنند که هر سه ساعت برای مدت 5 دقیقه بنشینند تا تاحیه جراحی تحت فشار قرار نگیرد.
 7. داشته باشید که نشستن زیاد موجب کند شدن جریان خون در ناحیه تناسلی می‌شود، در نتیجه روند بهبودی به کندی انجام خواهد شد.
 8. خانم‌های ورزشکار باید دقت کنند که انجام تمرینات سخت و سنگین ورزشی، موجب وارد شدن فشار به ناحیه تناسلی و افزایش درد می‌شود.
 9. احساس درد ممکن است به دلیل باز شدن بخیه‌های ناحیه جراحی و به علت وارد شدن فشار بیش از حد ایجاد شود.
 10. برقراری رابطه جنسی باید تا بهبودی کامل حدود یک ماه بعد از جراحی به تاخیر بیفتد. داشتن رابطه جنسی موجب وارد شدن فشار به ناحیه تناسلی و درد می‌شود.
 11. استراحت مطلق بعد از جراحی لازم نیست. بهتر است فعالیت‌های سبک انجام دهید. همچنین چند روز بعد از عمل، انجام پیاده‌روی آرام موجب تسریع روند بهبودی بیمار خواهد شد.

اگر درد بعد از لابیاپلاستی ادامه پیدا کرد، چه کنم؟

احساس درد بعد از لابیاپلاستی به مرور زمان با بهبود زخم جراحی کاهش می‌یابد، چراکه از میزان التهاب و تورم ناحیه عمل کاسته می‌شود. ضمن اینکه خارش ناحیه تناسلی هم کمتر می‌شود. اما اگر احساس درد همچنان ادامه داشت و بر میزان آن افزوده می‌شد، باید به پزشک مراجعه کنید. در این مواقع ترشحات واژن بیشتر از قبل شده است و ممکن است بوی بدی نیز احساس کنید. اگر احساس درد به دلیل ایجاد عفونت و التهاب ناحیه تناسلی افزایش یافته است، مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی ویتامین C به برطرف شدن تورم ناحیه عمل و کاهش التهاب کمک زیادی می کند.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *