مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / همه چیز در مورد خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری

همه چیز در مورد خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری

در اوایل بارداری، لکه بینی، یعنی خونریزی کم، بدون اینکه جدی باشد، غیر معمول نیست. با این حال، در هر مرحله از بارداری، مهم است که در مواجهه با هرگونه خونریزی مشورت کنید تا در اسرع وقت عارضه ای که نیاز به درمان سریع دارد، شناسایی شود. به خونریزی خفیف واژینال لکه بینی می گویند. آنها می توانند در طول چرخه، اما همچنین در دوران بارداری، اغلب در سه ماهه اول، زمانی که بارداری شروع می شود، رخ دهند.

علل خونریزی در اوایل بارداری

از هر 4 زن باردار 1 نفر در سه ماهه اول بارداری دچار خونریزی می شود. این متروراژی ها در ابتدای بارداری می توانند علل مختلفی داشته باشند و در نتیجه عواقب متفاوتی در بقیه دوران بارداری دارند.

  • خونریزی لانه گزینی: زمانی که تخمک خود را در دیواره رحم لانه گزینی می کند (حدود 7 تا 8 روز پس از لقاح)، ممکن است خونریزی بسیار خفیفی رخ دهد. آنها خوش خیم هستند و هیچ تاثیری در تکامل خوب بارداری ندارند.
  • حاملگی خارج از رحم (EG): به جای کاشت و رشد در حفره رحم، تخمک در خارج، به طور کلی در لوله رحم، به ندرت در تخمدان، در دیواره شکم یا دهانه رحم رشد می کند. USG معمولاً با خونریزی سیاه رنگ که ممکن است قبل از تاریخ مورد انتظار قاعدگی رخ دهد (و ممکن است با قاعدگی اشتباه گرفته شود)، و به دنبال آن درد شدید در قسمت پایین شکم ظاهر می شود. EP یک بارداری مداوم نیست و باید به سرعت با دارو یا جراحی درمان شود تا از آسیب دائمی لوله فالوپ جلوگیری شود.
  • سقط جنین: این ختم خود به خودی حاملگی که به طور متوسط ​​15 درصد از حاملگی ها را تحت تأثیر قرار می دهد، عموماً با از دست دادن خون همراه با درد در قسمت تحتانی شکم، کم و بیش در اواخر سه ماهه اول خود را نشان می دهد. گاهی اوقات محصول بارداری به طور طبیعی حذف می شود. در موارد دیگر، درمان دارویی یا آسپیراسیون ضروری خواهد بود.
  • هماتوم decidual (یا جداشدگی جزئی جفت): در زمان لانه گزینی، اتفاق می افتد که تروفوبلاست (جفت آینده) کمی جدا شده و منجر به تشکیل هماتوم می شود که می تواند باعث خونریزی قهوه ای کوچک شود. هماتوم به طور کلی خود به خود برطرف می شود، بدون اینکه بر روند روان بارداری تأثیر بگذارد. اما گاهی اوقات به تدریج بدتر می شود و به سقط جنین ختم می شود.
  • حاملگی مولار (یا خال هیداتی فرم): نسبتاً نادر است، این عارضه به دلیل یک ناهنجاری کروموزومی است. این بیماری با رشد غیرطبیعی جفت به شکل کیست و فقدان 9 بار از 10 جنین مشخص می شود. بنابراین بارداری پیشرونده نیست. در شکل معمولی خود، حاملگی مولار با خونریزی نسبتاً شدید که باعث افزایش حجم رحم می‌شود، ظاهر می‌شود که گاهی اوقات علائم بارداری را تشدید می‌کند. در موارد دیگر منجر به سقط خود به خود می شود.

علل جدی تر خونریزی در دوران بارداری

  • در اوایل بارداری، جدی ترین علل خونریزی، سقط جنین، حاملگی خارج از رحم و حاملگی مولار است که همگی منجر به ختم بارداری می شوند.
  • در پایان بارداری، جدی ترین علت خونریزی هماتوم رترو جفتی است (با هماتوم دسیدوال اشتباه نشود). این اتفاق می افتد که در سه ماهه سوم، جفت در یک قسمت کم و بیش گسترده جدا می شود. این “جداشدگی زودرس جفتی که به طور طبیعی وارد شده است” منجر به تشکیل هماتوم بین دیواره رحم و جفت می شود. سپس درد ناگهانی لگن، انقباضات، خونریزی ظاهر می شود.
  • هماتوم رتروجفتی یک اورژانس مامایی است زیرا بقای نوزاد در خطر است. مادر در معرض خطر خونریزی است. بنابراین سزارین در شرایط اضطراری انجام می شود.
  • مادران آینده با فشار خون بالا یا دیابت بارداری ناشی از بارداری، احتمال بیشتری دارد که هماتوم رترو جفتی داشته باشند. یک شوک شدید به معده نیز می تواند باعث این نوع هماتوم شود. اما گاهی اوقات هیچ علتی پیدا نمی شود.
  • یکی دیگر از علل احتمالی خونریزی در اواخر بارداری جفت سرراهی است که جفت به طور غیر طبیعی کم وارد شده است. تحت تأثیر انقباضات اواخر بارداری، جفت می تواند از یک قسمت جدا شود و باعث خونریزی کم و بیش قابل توجه شود. برای کنترل جفت، مشاوره ضروری است. استراحت مطلق تا زمان زایمان ضروری است، که اگر جفت سرراهی پوشاننده باشد (سر رحم را می پوشاند و بنابراین مانع از عبور نوزاد می شود) از طریق سزارین انجام می شود.

مقالات دیگر: علل سقط مکرر

در صورت لکه بینی در اوایل بارداری چه باید کرد؟

در اصل، تمام خونریزی ها باید به مشاوره در دوران بارداری منجر شود. در شروع بارداری، متخصص زنان یا ماما به طور کلی آزمایش خون برای هورمون bHCG و همچنین سونوگرافی برای اطمینان از پیشرفت خوب بارداری تجویز می کند.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *