خانه » جراحی زیبایی زنان » جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

در این مقاله ما می‌خواهیم در مورد یکی از روش‌های درمانی برای سلامت واژن پس از زایمان که جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان است، با شما صحبت کنیم:

اصلا عجیب نیست که حاملگی و زایمان، تغییرات متعددی را در بدن یک زن ایجاد می‌کند. این تغییرات از نوسانات هورمونی که بر پوست واژن و گرفته تا کشش عضلات و بافت همبند و… . در بیشتر مواقع زنان احساس می‌کنند که بعد از زایمان، هیچ‌گاه سلامتی واژن خود را به‌ دست نمی‌آورند. احساس سستی واژن ، خشکی ، ناراحتی در هنگام مقاربت و حتی بی اختیاری ادرار پس از حاملگی و زایمان برای اکثر زنان شایع است. برخی از زنان به علت تغییرات هورمونی در دوره بارداری و یا روند طبیعی در پیری، تغییرات نامطلوبی را برای واژن خود، مشاهده می‌کنند.

خانم خوشحال

تنگ کردن واژن بعد از زایمان

جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان یا همان واژینوپلاستی یک روش درمانی برای سفت شدن غیر تهاجمی واژن به وسیله گرم کردن بافت‌ها با امواج رادیو فرکانس یا لیزر است.  در روشی دیگر از واژینوپلاستی عضلات واژن جدا شده و کنار یکدیگر قرار گرفته و پوست‌های اضافی از قسمت پشت واژن حذف می‌شود. همچنین در این روش می‌توان برای زیبایی بیشتر، پوست خارجی را از بین برد.

 زنانی که چندین بار زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند و واژن آن‌ها به مقدار قابل توجهی دچار نرمی و شل شدگی بافتی شده است وهیچ روش‌ درمانی برای آن‌ها نتیجه بخش نبوده است، می‌توانند کاندید‌های مناسبی برای جراحی سفت شدن واژن بعد از زایمان با واژینوپلاستی باشند.

تاثیرات زایمان بر رحم

اگر شما تا به حال زایمان واژینال را تجربه کرده‌اید، از اطرافیان یا پزشک خود در مورد جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان، حتما سوالاتی را برای انجام این عمل، پرسیده‌اید. در اکثر موارد فشاری که به این قسمت از بدن وارد می‌گردد، بسیار زیاد است. زمانی که نوزاد به وسیله کانال تولد به خارج از واژن هل داده می‌شود، عضلات، فاشیا، رباط‌ها و پوست، کشیده شده و ضعیف می‌شوند. به مرور زمان و با زایمان‌های مکرر، به تدریج توان عضلانی واژن، ضعیف و ضعیف‌تر می‌‌شود. بنابراین سستی عضلات، کاهش احساس و لذت جنسی، هم برای شما و هم برای همسرتان طبیعی خواهد بود. متاسفانه باید گفت که تغییراتی که پس از زایمان در واژن رخ می‌دهد حتی می‌تواند به کاهش میل جنسی افراد نیز، تاثیر‌گذار باشد.

درمان گشادی واژن با جراحی

در حال حاضر درمان گشادی واژن به دو روش انجام می‌شود که در ذیل به شرح آن می‌پردازیم: 

روش اول جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان واژینوپلاستی است. در این روش پزشک جراح، در ناحیه واژن و کنار واژن برش‌هایی جهت برداشت قسمت‌های اضافی ایجاد می‌کند و بعد از آن، عضلات واژن را به هم بخیه خواهد زد. باید گفت که در این عمل ۲-۳ سانتیمتر بخش ابتدای واژن همان پرینورافی، تنگ می‌گردد.

برای این عمل جراحی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌گردد اما بسیاری از بیماران تمایل دارند که این عمل را با بیهوشی عمومی انجام دهند.

 روش دوم دستگاه ‏RejuVEnate که یک لیزر CO2 است،روی کانال واژن قرار داده می‌شود. درمان با لیزر، انرژی حاصله از لیزر، به آرامی بافت مورد نظر را حرارت می‌دهد و در نتیجه مکانیسم تولید کلاژن طبیعی بدن در ناحیه واژن، فعال می‌گردد. بنابراین با ساخت کلاژن برای واژن از عوارض ناشی از بعد زایمان مانند احساس ضعف و شل‌ شدگی و عدم جذابیت جنسی، جلوگیری می‌گردد.

خطرات جراحی واژن چیست؟

خطرات و عوارض جانبی حاصل از جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان از جمله: عفونت، خونریزی، درد، همراه با بعضی عوارض نادر است.

به دلیل اینکه واژن بانوان از بافت، غدد لنفاوی و عصبی تشکیل شده، عمل جراحی تنگ کردن واژن صدمه کمی به رگ‌ها و بافت‌های واژن می‌زند که باعث درد، التهاب و تورم در ناحیه واژن می‌گردد. بعضی وقت‌ها مدت درمان ممکن است یک الی دو هفته طول بکشد. در روزهای اول جراحی واژن درد شدیدی ایجاد می‌شود و پزشک به شما توصیه می‌کند که تا مدت هشت هفته از تامپون استفاده نکنید یا با شریک زندگی خود، نزدیکی نداشته باشید. استفاده از گشاد کننده واژن بعد از جراحی بستگی به میزان سفت شدگی عضلات واژن دارد. شروع روابط جنسی با همسر پس از جراحی زیبایی واژن مشروط به بهبودی کامل بخیه‌ها در ناحیه واژن است. درمان اغلب تقریبا ۴ هفته ادامه دارد و شما پس از سپری شدن چهار هفته کامل، می‌توانید رابطه نزدیکی را  با شریک زندگی خود، آغاز نمایید.

چه سنی برای انجام جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان مناسب است؟

قبل از هرگونه عمل زیبایی باید یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود درباره جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان انجام دهید. در این مشاوره پزشک طریقه جراحی را برای شما بازگو خواهد کرد و به شما کمک می کند که پیش از عمل جراحی واژن، از نتیجه قبل و بعد عمل، آگاه شوید.

باید گفت که رشد فیزیکی و همچنین با بالارفتن سن در تمام زنان مشابه نیست و سن مشخصی برای انجام این نوع عمل وجود ندارد. به هر حال برای زنان بالای ۲۰ الی ۵۰ سال این عمل بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شود. برای سنین بیش از ۵۰ سال، واژن فرد در ترمیم بافت و بهبود بخیه‌ها در بیشتر موارد با مشکل روبرو می‌شود و به همین علت پزشکان متخصص برای زنان میانسال، انجام جراحی زیبایی واژن بعد از زایمان توصیه نمی‌کنند. همچنین برای دختران کم‌تر از ۲۰ سال نیز به دلیل کامل نشدن رشد جنسی و بلوغ فردی، جراحی انجام نمی‌گردد. باید به این نکته اشاره کرد که بلوغ جنسی دختران با رشد لابیاها همراه است. به همین علت به دختران کم سن و سال توصیه می‌شود تا کامل نشدن دوره بلوغ جنسی خود، از انجام جراحی صرف نظر کنند.

سخن آخر

هنگامی که بدن شما به ساخت کلاژن بیشتر فعال می‌گردد، پوست توانایی سفت و چاق تر‌شدن را پیدا می‌کند و شما پس از جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان، شاهد موفقیت آمیز بودن جراحی خود خواهید بود. زمانی که بافت‌های کانال واژن ضخامت پیدا می‌کنند، بهبود روانکاری و احساس طبیعی (هم برای شما و هم برای همسرتان) در حین نزدیکی، حاصل می‌شود.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
جوانسازی واژن با آر اف (RF)

جوانسازی واژن با آر اف (RF)

rf واژینال از جمله راه های نوین و جدید برای بهبود ظاهر و عملکرد واژن به شمار می رود. واژن ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند...

روش های مختلف تنگ کردن واژن

روش های مختلف تنگ کردن واژن

در این مقاله قصد داریم تا در مورد روش های مختلفی که برای تنگ کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد صحبت کنیم. یکی از روش های...

مزایای تنگ کردن واژن

مزایای تنگ کردن واژن

خوشبختانه امروزه پیشرفت علم پزشکی به گونه ای است که تنها کافی است به پزشک متخصص مراجعه نموده و مشکل خود را برای وی شرح دهید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *