دکتر نگین حدادی / جراحی زیبایی زنان / ترمیم و تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ترمیم و تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

بسیاری از خانم ها بعد از زایمان طبیعی دچار مشکل گشادی و افتادگی واژن می شوند و به همین دلیل رضایت آن ها از زندگی زناشویی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در این مقاله از سایت دکتر نگین حدادی می‌خواهیم در مورد بهترین روش درمانی و زیبایی برای ترمیم واژن بعد از زایمان که همان تنگ کردن واژن است، به شما اطلاعات کاملی را ارائه کنیم.

آیا زایمان طبیعی باعث گشادی واژن می شود؟

اصلا عجیب نیست که حاملگی و زایمان تغییرات متعددی را در بدن یک زن ایجاد ‌کند. این تغییرات از نوسانات هورمونی که بر پوست واژن و گرفته تا کشش عضلات و بافت همبند و … در بیشتر مواقع زنان احساس می‌ کنند که بعد از زایمان، هیچ‌ گاه سلامتی واژن خود را به‌ دست نمی‌ آورند. احساس سستی واژن، خشکی، ناراحتی در هنگام مقاربت و حتی بی اختیاری ادرار پس از حاملگی و زایمان طبیعی برای اکثر زنان شایع است. برخی از زنان به علت تغییرات هورمونی در دوره بارداری و یا روند طبیعی در پیری، تغییرات نامطلوبی را برای واژن خود مشاهده می ‌کنند.

دلایل شل شدن واژن

تاثیرات زایمان طبیعی بر واژن

اگر شما تا به حال زایمان واژینال را تجربه کرده ‌اید، از اطرافیان یا پزشک خود در مورد جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان، حتما سوالاتی را برای انجام این عمل، پرسیده ‌اید. در اکثر موارد فشاری که به این قسمت از بدن وارد می‌ گردد، بسیار زیاد است.

زمانی که نوزاد به وسیله کانال تولد به خارج از واژن هل داده می ‌شود، عضلات، فاشیا، رباط‌ ها و پوست کشیده شده و ضعیف می‌ شوند. به مرور زمان و با زایمان ‌های مکرر، به تدریج توان عضلانی واژن، ضعیف و ضعیف ‌تر می ‌‌شود. بنابراین سستی عضلات، کاهش احساس و لذت جنسی، هم برای شما و هم برای همسرتان طبیعی خواهد بود.

متاسفانه باید گفت که تغییراتی که پس از زایمان در واژن رخ می ‌دهد حتی می‌ تواند بر روی کاهش میل جنسی افراد نیز تاثیر‌گذار باشد.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان یا همان واژینوپلاستی یک روش درمانی برای سفت شدن غیر تهاجمی واژن به وسیله گرم کردن بافت‌ ها با امواج رادیو فرکانس یا لیزر است. در روشی دیگر از واژینوپلاستی عضلات واژن جدا شده و کنار یکدیگر قرار گرفته و پوست‌ های اضافی از قسمت پشت واژن حذف می ‌شود. همچنین در این روش می ‌توان برای زیبایی بیشتر، پوست خارجی را از بین برد.

زنانی که چندین بار زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند و واژن آن ‌ها به مقدار قابل توجهی دچار نرمی و شل شدگی بافتی شده است و هیچ روش‌ درمانی برای آن ‌ها نتیجه بخش نبوده است، می ‌توانند کاندید‌های مناسبی برای جراحی سفت شدن واژن بعد از زایمان با واژینوپلاستی باشند.

روش های تنگ کردن واژن

بهترین روش تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

در حال حاضر درمان گشادی واژن به دو روش انجام می‌شود که در ذیل به شرح آن می ‌پردازیم:

روش اول جراحی تنگ کردن واژن یا پرینورافی است. در این روش پزشک جراح، در ناحیه واژن و کنار واژن برش‌ هایی جهت برداشت قسمت‌ های اضافی ایجاد می ‌کند و بعد از آن، عضلات واژن را به هم بخیه خواهد زد.

باید گفت که در این عمل ۲-۳ سانتی متر بخش ابتدای واژن همان پرینورافی، تنگ می‌ گردد.برای این عمل جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می ‌گردد اما بسیاری از بیماران تمایل دارند که این عمل را با بی حسی انجام دهند.

روش دوم تنگ کردن واژن با لیزر است، در این روش پراب دستگاه لیزر روی کانال واژن قرار داده می‌ شود. در این روش، انرژی حاصله از لیزر به آرامی بافت مورد نظر را حرارت می‌ دهد و در نتیجه مکانیسم تولید کلاژن طبیعی بدن در ناحیه واژن، فعال می ‌گردد. بنابراین با ساخت کلاژن برای واژن از عوارض ناشی از بعد زایمان مانند احساس ضعف و شل‌ شدگی و عدم جذابیت جنسی، جلوگیری می ‌گردد.

عوارض تنگ کردن واژن بعد از زایمان چیست؟

خطرات و عوارض جانبی حاصل از جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان از جمله عفونت، خونریزی، درد، همراه با بعضی عوارض نادر است. به دلیل اینکه واژن بانوان از بافت، غدد لنفاوی و عصبی تشکیل شده، عمل جراحی تنگ کردن واژن صدمه کمی به رگ ‌ها و بافت ‌های واژن می‌ زند که باعث درد، التهاب و تورم در ناحیه واژن می‌ گردد.

بعضی وقت‌ ها مدت نقاهت ممکن است یک الی دو هفته طول بکشد. در روزهای اول جراحی واژن درد ایجاد می ‌شود و پزشک به شما توصیه می‌ کند که تا مدت هشت هفته از تامپون استفاده نکنید یا با شریک زندگی خود، نزدیکی نداشته باشید.

استفاده از گشاد کننده واژن بعد از جراحی بستگی به میزان سفت شدگی عضلات واژن دارد. شروع روابط جنسی با همسر پس از جراحی زیبایی واژن مشروط به بهبودی کامل بخیه ‌ها در ناحیه واژن است. دوران نقاهت بعد از تنگ کردن واژن اغلب تقریبا ۴ هفته ادامه دارد و شما پس از سپری شدن چهار هفته کامل و رعایت مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن می‌ توانید رابطه نزدیکی را  با شریک زندگی خود، آغاز نمایید.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان

چه سنی برای انجام جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان مناسب است؟

قبل از انجام این عمل زیبایی باید یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود درباره جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان انجام دهید. در این مشاوره پزشک روش انجام جراحی را برای شما بازگو خواهد کرد و به شما کمک می کند که پیش از عمل جراحی واژن، از نتیجه قبل و بعد عمل آگاه شوید.

باید گفت که رشد فیزیکی و همچنین با بالا رفتن سن در تمام زنان مشابه نیست و سن مشخصی برای انجام این نوع عمل وجود ندارد. به هر حال برای زنان بالای ۲۰ الی ۵۰ سال این عمل بدون هیچ محدودیتی انجام می‌ شود.

برای سنین بیش از ۵۰ سال، واژن فرد در ترمیم بافت و بهبود بخیه ‌ها در بیشتر موارد با مشکل روبرو می‌شود و به همین علت پزشکان متخصص برای زنان میانسال، انجام جراحی زیبایی واژن بعد از زایمان توصیه نمی ‌کنند.

همچنین برای دختران کم‌ تر از ۲۰ سال نیز به دلیل کامل نشدن رشد جنسی و بلوغ فردی، جراحی انجام نمی‌ گردد. باید به این نکته اشاره کرد که بلوغ جنسی دختران با رشد لابیاها همراه است. به همین علت به دختران کم سن و سال توصیه می‌ شود تا کامل نشدن دوره بلوغ جنسی خود، از انجام جراحی صرف نظر کنند.

سخن آخر

هنگامی که بدن شما برای ساخت کلاژن بیشتر تحریک می ‌گردد، پوست توانایی سفت و چاق تر‌ شدن را پیدا می‌ کند و شما پس از جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان، شاهد موفقیت آمیز بودن جراحی خود خواهید بود. زمانی که بافت‌ های کانال واژن ضخامت پیدا می‌ کنند، بهبود روانکاری و احساس طبیعی (هم برای شما و هم برای همسرتان) در حین نزدیکی حاصل می‌ شود.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *