مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دکتر نگین حدادی / جراحی زیبایی زنان / تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی به هدف هر کدام از این جراحی‌ها و نحوه‌ی انجام آن‌ها باز می‌گردد. خانم‌هایی که قصد انجام جراحی در ناحیه واژن را دارند، نیاز است تا با انواع این جراحی‌ها، نجوه‌ی انجام و تفاوت میان هر کدام، آشنایی کاملی پیدا کنند. دانستن تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی یکی از این موارد است که باید به آن توجه شود. در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت بین این دو جراحی صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید کدام جراحی می‌تواند انتظارات شما را برآورده سازد.

اولین “تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی” اهدافی است که هر کدام از این جراحی‌ها در پی دارند. در اولی بهبود ظاهر پرینه (منطقه بین دهانه واژن و مقعد) و در دومی  بهبود تنش و اندازه واژن، هدف اصلی و مورد توجه جراح است. جراحی اول به منظور اصلاح تمامی یا بخشی از پرینه، جلوگیری از تمدید خارجی پرینه و یا رفع ترسیم‌های ترکیبی انجام می‌شود. اما جراحی دوم معمولاً بر روی دیواره داخلی واژن انجام می‌شود تا کم‌کردن قطر واژن تحقق یابد.

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی در نحوه انجام جراحی، با این که هر دوی این جراحی‌ها همچون جراحی لابیاپلاستی برای بهبود ناحیه واژن انجام می‌شوند، کاملا متفاوت و قابل توجه است. در این بخش تفاوت مراحل و چگونگی این دو جراحی را بررسی می‌کنیم:

برای انجام جراحی واژینوپلاستی ابتدا برش‌هایی در داخل واژن ایجاد می‌شود. محل و طول این برش‌ها با توجه به تکنیک‌های مختلفی که جراح به کار می‌برد متفاوت است. معمولاُ برش‌ها در اطراف دهانه‌ی واژن و یا در دیواره‌ی پشتی واژن صورت می‌گیرد، در نهایت با برداشتن مقداری از بافت واژن، سفت کردن دیواره‌ی داخلی واژن انجام می‌شود. جهت کاهش قطر کانال واژن نیز مقداری از پوشش و بافت اضافی واژن برداشته می‌شود و بقیه بافت، بخیه می‌شود تا کانال واژن سفت و باریک‌تر شود. 

اما جراحی پرینورافی با شیوه‌ای متفاوت انجام می‌شود. در طی این جراحی، برشی در دهانه‌ی واژن ایجاد می‌شود، سپس پوست و یا بافت اسکار اطراف واژن از بین می‌رود و در نهایت برش‌های ایجاد شده بخیه می‌شوند و در واقع هیچ گونه تغییری در کانال واژن انجام نمی‌شود. در این جراحی تغییرات محدود به ناحیه پرینه و قسمت خارجی واژن می‌شود. این مهم‌ترین تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی به حساب می‌آید.

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی در مدت زمانی که جراح نیاز دارد تا آن‌ها را انجام دهد نیز قابل بررسی است. مدت زمان انجام جراحی اول کوتاهتر از جراحی دوم است. به طور معمول انجام جراح اول توسط بهترین متخصص زنان تهران، بین 30 تا 45 دقیقه و دومی به 1 الی 2 ساعت زمان نیاز است.

هر کدام از این جراحی‌ها نتایج متفاوتی را در پی دارند. برخی از مهمترین تفاوت‌های بین نتایج این دو جراحی عبارتند از:

هر دو در تنگ کردن واژن تاثیر دارند اما پرینورافی در تنگ کردن قسمت خارجی واژن تاثیر گذار است در صورتی که دیگری در تنگ کردن کانال داخلی واژن موثر است.یکی از مهم‌ترین تفاوت های پرینورافی و واژینوپلاستی در نتایج جراحی واژینوپلاستی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات عملکردی مانند بی‌اختیاری ادرار، کاهش لذت جنسی و خشکی واژن را بهبود ببخشد. در مقابل دیگری می‌تواند هرگونه زخم، اسکار، شل شدگی پوست و بافت اضافه‌ی بین ناحیه واژن و مقعد را ترمیم نماید.

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی در افراد کاندید عمل به این صورت است که:

  • جراحی اول را عمدتاُ خانم‌هایی  انجام می‌دهند که به دلیل زایمان طبیعی دچار پارگی و کشیدگی در ناحیه پرینه شده و یا در حین زایمان برای سهولت به دنیا آمدن نوزاد، اپیزیوتومی انجام داده‌اند. در طی اپیزیوتومی یک برش کوچک بین دهانه واژن و مقعد ایجاد می‌شود تا دهانه‌ی واژن بزرگتر شده و انجام زایمان با سهولت بیشتری صورت بگیرد. با اینکه این برش پس از اتمام جراحی بخیه می‌شود اما گاهی ممکن است منجر به ایجاد اسکارهایی در ناحیه پرینه شود که برای بیمار ناخوشایند است. سایر مواردی که نیاز به این جراحی را برای خانم‌ها به وجود می‌آورد، آسیب به پرینه، برآمدگی و یا تشکیل پوست اضافی در این ناحیه است که به دلیل اضافه وزن و یا برخی ناهنجاری‌های مادرزادی ایجاد می‌شود.
  • اما افراد کاندید جراحی دوم معمولاُ خانم‌هایی هستند که بنا به دلایل مختلف دیگری همچون شل شدن دیواره‌ی واژن به دلیل زایمان طبیعی، جهت این جراحی اقدام می‌نمایند. سایر کاندیداهای مناسب برای این جراحی افرادی هستند که دچار ناهنجاری‌هایی در واژن بوده‌اند.همچنین افرادی که به دلیل افزایش سن، تروما، تغییرات هورمونی و سایر موارد دچار شل شدگی و یا گشاد شدگی کانال واژن هستند، می‌تواند کاندید باشند.
دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
هزینه سفید کردن واژن

هزینه سفید کردن واژن

هزینه سفید کردن واژن با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود که تجربه جراح و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان از اصلی‌ترین...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *