دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / تست پاپ اسمیر (مزایا، بهترین زمان انجام و شرایط)
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تست پاپ اسمیر (مزایا، بهترین زمان انجام و شرایط)

آیا می دانید پاپ اسمیر چیست؟ همه چیز درباره تست پاپ اسمیر اعم از هزینه، عوارض، تفسیر نتیجه و اقدامات قبل و بعد از پاپ اسمیر را در این مقاله از سایت دکتر نگین حدادی، متخصص زنان و زایمان در تهران بخوانید. ما در این مقاله از عکس ست پاپ اسمیر استفاده کردیم و تفسیر نتیجه آن را به شما توضیح داده ایم.

پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر ابزاری برای غربالگری است که می تواند به پزشکان در تشخیص سلولهای غیرطبیعی و سرطانی کمک کند. این روش معمولا برای تشخیص سرطان دهانه رحم به کار برده می شود. غربالگری سرطان دهانه رحم برای تشخیص زودتر و همچنین کنترل بیماری ضروری است. سرطان دهانه رحم از جمله سرطان های شایع در بین زنان است که به دلیل نقش نتیک در این بیماری می تواند به صورت خانوادگی از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

بنابراین انجام آزمایش هایی که بتوان به وسیله آن ها این گونه سرطان های خانوادگی را تشخیص داد، بسیار حائز اهمیت است. برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم، انجام تست پاپ یکی از بهترین ابزارها و روش های تشخیصی است. با استفاده از تست پاپ اسمیر، سلول های موجود در دهانه رحم از نظر تعداد و سرطانی بودن مورد بررسی قرار می گیرد و این کار می تواند نقش موثری در پیش بینی بروز سرطان داشته باشد.

آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند همراه با آزمایش ویروس پاپیلوما (HPV) برای ارائه نتایج بهتر انجام گیرد. تداوم در انجام تست پاپ نیز نکته دیگری است که باید بدان توجه کرد. طبق انجمن سرطان آمریکا (ACS)، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر به طرز چشمگیری کاهش یافته است. ما در ادامه این مقاله به بررسی آزمایش پاپ اسمیر و همچنین نحوه انجام، کاندیدای مناسب برای انجام تست و غیره می پردازیم. 

عکس پاپ اسمیر

تشخیص صد درصدی سرطان دهانه رحم با پاپ اسمیر؟

تشخیص صد درصدی سرطان دهانه رحم به کمک پاپ اسمیر ممکن نیست. بهترین روش برای تشخیص این بیماری، انجام کولپوسکوپی دهانه رحم می باشد. کولپوسکوپی می تواند با بررسی دقیق و نمونه برداری از سلول های دهانه رحم به طور دقیق بفهمد که آیا شما به سرطان دهانه رحم مبتلا هستید یا خیر.

کاربردهای تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر همان طور که به آن اشاره شد، یکی از بهترین روش ها برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است. در واقع با استفاده از این روش، از سلول های موجود در دهانه رحم نمونه برداری شده و تحت آزمایش قرار می گیرند. بدین ترتیب تشخیص سرطان و همچنین احتمال وجود سرطان دهانه رحم در آینده مشخص می گردد.

از مهم ترین کاربرد های این تست آن است که در تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم بسیار موثر است. سرطان دهانه رحم نیز از جمله سرطان هایی است که هر چه زودتر تشخیص داده شود و درمان آن شروع گردد، احتمال درمان و کنترل بیماری بسیار بیشتر می شود. نکته مهمی که در مورد استفاده از این تست وجود دارد، تداوم در انجام آن می باشد. در واقع بیماران نیاز است که تست را در دوره های معین و مشخص برای گرفتن نتایج دقیق تر انجام دهند.

انجام پاپ اسمیر به چه کسانی توصیه می شود؟

آزمایش پاپ اسمیر با معاینه لگن شروع می شود. این آزمایش ممکن است برای زنان بالاتر از ۳۰ سال، همراه با آزمایش HPV انجام شود. اینکه انجام این تست برای چه کسانی و در چه سنی انجام شود، بسته به شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی پزشکان توصیه می کنند برای افرادی که دارای سابقه خانوادگی در بروز این بیماری هستند، انجام تست از ۲۱ سالگی شروع شود و تا سن ۶۵ سالگی هر سه سال یکبار تکرار گردد.

اگر تست پاپ اسمیر همراه با آزمایش HPV باشد، تکرار آن می تواند هر پنج سال یک بار صورت بگیرد. به طور کلی افرادی که نیاز به انجام تست پاپ هستند، شامل این موارد می باشند:

 • کسانی که در گذشته نتایج آزمایش غیر طبیعی داشته اند.
 • کسانی که بیش از یک شریک جنسی دارند.
 • هر کسی که هیسترکتومی انجام داده است و سلول های سرطانی یا پیش سرطانی داشته است.
 • وجود داشتن احتمال بروز سرطان دهانه رحم به دلیل سابقه خانوادگی
 • در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قرار گرفتن در دوران جنینی
 • ابتلا به بیماری ایدز یا HIV
 • ضعیف شدن و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن به دلیل پیوند اعضا و شرایط مشابه
 • شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید
 • سابقه سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر
اهمیت تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش پاپ، معاینه لگن الزامی است. پس از بررسی  لگن، پزشک دستگاهی به نام اسپکولوم را برای معاینه دقیق رحم از طریق واژن به بدن بیمار وارد می کند. سپس با استفاده از وسیله ای براش مانند از سلول های دهانه رحم نمونه برداری انجام شده و برای بررسی های بیشتر در آزمایشگاه کشت داده می شود. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین شرایط برای انجام هر چه بهتر تست پاپ اسمیر، انتخاب بهترین متخصص زنان است.

چه کسانی می تواند آزمایشات پاپ اسمیر را قطع کنند؟

همانطور که اشاره شد، یکی از نکات مهم در استفاده از تست پاپ اسمیر، رعایت تداوم و انجام این تست به صورت مکرر است. به گفته دکتر نگین حدادی افرادی که باید این تست را انجام دهند، نیاز است تا در بازه های زمانی مشخص و به طور مداوم نسبت به انجام آن اقدام کنند. اما افرادی هستند که می توانند انجام تست را قطع کرده و آن را دیگر انجام ندهند. این افراد شامل این گروه ها می باشند:

 • افرادی که پس از بیماری های مختلف مانند سرطان، فیبروم و … رحم آن به طور کامل برداشته شده است. اما اگر برداشت رحم به صورت کامل نباشد و فقط بخشی از آن برداشته شود، ممکن است پزشک همچنان تداوم انجام پاپ اسمیر را توصیه کند.
 • افرادی که دارای سن ۶۰ سال به بالا هستند و آزمایشات قبلی آنها مبنی بر وجود سرطان دهانه رحم منفی بوده است، می تواند انجام تست پاپ را متوقف نمایند.
 • افرادی که هیسترکتومی را قبلا برای شرایط و بیماری غیر سرطانی دیگر مانند فیبروم رحم انجام داده باشد، می توانند انجام تست را قطع کنند.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی که همان ویروس hpv  می باشد. امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است . در این میان زنان بیشترین آمار ابتلا را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *