مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

دکتر نگین حدادی / مقالات / تخمک گذاری چیست؟ + نکات طلایی که همه خانم ها باید بدانند!

تخمک گذاری چیست؟ + نکات طلایی که همه خانم ها باید بدانند!

تخمک گذاری آزاد شدن تخمک از تخمدان به لوله های فالوپ است. معمولاً 13 تا 15 روز قبل از شروع هر دوره رخ می دهد. مانند پریودها، زمان تخمک گذاری می تواند از سیکلی به سیکل دیگر متفاوت باشد. حتی ممکن است در طول یک سیکل تخمک گذاری نکنید. درک مکانیسم های اصلی تخمک گذاری می تواند یک ابزار عالی برای سلامتی شما باشد

ما اغلب تنها پس از اینکه برای باردار شدن مشکل داشتیم با این موضوع آشنا می شویم. اما داشتن دانش خوب از این مکانیسم می تواند خیلی بیشتر از اطلاعات مربوط به باروری به شما بدهد. این به شما این امکان را می دهد که تغییرات هورمونی را که بدن شما در این زمان تجربه می کند را بهتر درک کنید و تعیین کنید چه عواملی ممکن است بر زمان تخمک گذاری شما (مانند استرس) تأثیر بگذارند و چرا.

ما به طور متوسط ​​400 بار در طول زندگی خود تخمک گذاری می کنیم. این رقم به استفاده از یک ضد بارداری هورمونی (که تخمک گذاری را برای بسیاری مسدود می کند)، زمان بارداری یا شیردهی، و همچنین به هر اختلال یا مشکل سلامتی که می تواند بر هورمون های جنسی تأثیر بگذارد (مانند PCOS) بستگی دارد.

تخمک گذاری چیست؟

در حوالی زمان تخمک گذاری اتفاقات زیادی می افتد. اگر شرایط بهینه نباشد، صورت نمی گیرد. رشد و آزاد شدن تخمک در طول هر چرخه بستگی به نوسانات پیچیده هورمون های جنسی شما دارد. تخمک گذاری و چرخه قاعدگی به طور کلی تحت تأثیر عوامل فیزیکی، تغذیه ای، عاطفی و اجتماعی-اقتصادی است.

عوامل کوتاه‌مدت مانند جت لگ، تغییرات فصلی، استرس و سیگار کشیدن می‌توانند تأثیر داشته باشند، و همچنین عوامل درازمدت مانند PCOS و اختلالات تیروئید.

نحوه عملکرد تخمک گذاری: نکات ضروری برای دانستن 👇

تخمک های ریز در کیسه هایی به نام فولیکول در تخمدان شما رشد می کنند. فولیکول ها برای چند ماه قبل از اینکه بتوانند تخمک خود را آزاد کنند رشد می کنند (مدت زمان آن کم و بیش 175 روز یا حدود 6 سیکل تخمین زده می شود). تخمدان ها حاوی فولیکول هایی در چندین مرحله رشد هستند.

فولیکول ها قبل از تخمک گذاری در معرض تغییرات قابل توجهی هستند. آنها از چندین عنصر و لایه تشکیل شده اند که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. با این حال، اکثر فولیکول ها هرگز به مرحله تخمک گذاری نمی رسند، زیرا در مراحل مختلف رشد تجزیه می شوند.

در شروع هر سیکل قاعدگی، تعداد کمی از فولیکول های در حال رشد (حدود 10 عدد) کاندید تخمک گذاری هستند. در حدود وسط فاز فولیکولی، یک فولیکول غالب می شود. سپس همه چیز برای آماده سازی این فولیکول غالب به ضرر سایر فولیکول های بالقوه که در نهایت متلاشی می شوند، اختصاص می یابد.

پس از بالغ شدن، فولیکول تخمک موجود در آن را آزاد می کند. این تخمک از تخمدان خارج می شود و توسط لوله فالوپ مکیده می شود (این دو در واقع به هم متصل نیستند – این پینای لوله فالوپ است که تخمک را جمع می کند). پس از آزاد شدن، تخمک حداکثر 24 ساعت فرصت دارد تا توسط اسپرم در لوله فالوپ بارور شود. اگر در این مدت کوتاه بارور نشود، شروع به از هم پاشیدن می کند. در صورت لقاح، ظرف 6-12 روز به رحم منتقل می شود تا برای بارداری در آنجا لانه گزینی شود.

همه این پدیده ها توسط تغییرات چرخه ای هورمون های جنسی شما تعیین می شود. هورمون ها انتخاب و رشد فولیکول های شما، آزادسازی هر تخمک و آماده سازی رحم شما برای لانه گزینی احتمالی را کنترل می کنند.

این قسمت اول چرخه فاز فولیکولی نامیده می شود (اکنون می دانید نام آن از کجا آمده است).

کلیک کنید: بهترین متخصص زنان تهران

اتصال مغز و تخمدان که رشد فولیکول و تخمک گذاری را کنترل می کند، کمپلکس هیپوتالاموس-هیپوفیز یا CHH نامیده می شود.

1️⃣ قبل از تخمک گذاری

مغز در طول چرخه شما مداوم هورمون محرک فولیکول (یا FSH) ترشح می کند. FSH رشد فولیکول ها را تحریک می کند. هنگامی که فولیکول ها رشد می کنند، استروژن تولید می کنند. هنگامی که یک فولیکول غالب انتخاب می شود و رشد می کند (روزهای 6-9 چرخه)، سطح استروژن شروع به افزایش می کند. یک فولیکول زمانی غالب می شود که قطر آن تقریباً به 1 سانتی متر برسد. به اندازه 2 سانتی متر قطر (و تا حدود 3.3 سانتی متر) رشد می کند. به اندازه یک انگور یا یک فندق با پوسته اش است.

2️⃣ انتشار تخمک

هنگامی که سطح استروژن به اوج خود می رسد، تخمک آماده رهاسازی است. سپس مغز موجی از هورمون لوتئینیزه کننده (LH) تولید می کند که باعث شروع تخمک گذاری می شود. آزاد شدن تخمک از فولیکول و سپس از تخمدان تقریباً 24 ساعت بعد (10 تا 12 ساعت پس از پیک LH) رخ می دهد. آنزیم‌ها برای فولیکول مورد نیاز است تا دیواره خود را حل کند و یک سوراخ در مرکز آن ایجاد کند تا تخمک بتواند از آن خارج شود.

در انتهای لوله فالوپ، یک ناحیه انگشت مانند با خون متورم می شود تا تخمک جمع شود. در همان زمان، تخمک دستخوش تغییرات خاص خود می شود تا برای لقاح احتمالی آماده شود. فولیکول قبل از تخمک گذاری منبع اصلی استروژن در بدن است. فولیکول غالب مسئول بیش از 90 درصد تولید استروژن در طول دوره قبل از تخمک گذاری است.

3️⃣ بعد از تخمک گذاری

مطمئناً تخمک در راه است، اما کار فولیکول هنوز به پایان نرسیده است. هورمون لوتئینیزه کننده تولید پروژسترون را تحریک می کند. تحت تأثیر آن، فولیکول به غده ای به نام جسم زرد تبدیل می شود که به نوبه خود پروژسترون و استروژن ترشح می کند. با هر چرخه ای که در آن تخمک گذاری اتفاق می افتد یک جسم زرد جدید تشکیل می شود. اگر تخمک گذاری نداشته باشید، آن تخلیه پروژسترون را نخواهید داشت.

اگر تخمک توسط اسپرم بارور نشود یا در دیواره رحم کاشته نشود (پس از عبور از لوله فالوپ)، جسم زرد شکسته شده و سطح هورمون ها کاهش می یابد و باعث شروع قاعدگی می شود. اگر حاملگی اتفاق بیفتد، جسم زرد پروژسترون کافی برای بارداری فراهم می کند تا زمانی که جفت کنترل شود.

بلافاصله پس از تخمک گذاری به سطح هورمون ها توجه کنید. سطح استروژن اندکی کاهش می یابد، سپس پروژسترون شروع به افزایش می کند. اگر هیچ پیام هورمونی مبنی بر شروع بارداری وجود نداشته باشد، این سطوح در اواسط فاز لوتئال دوباره شروع به کاهش می کنند و در نهایت باعث شروع قاعدگی می شوند.

عوامل تاثیر گذار بر تخمک گذاری ❗

هر چیزی که بر تغییرات هورمونی در مغز شما تأثیر بگذارد احتمالاً بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد. عوامل محیطی و شخصی مانند استرس، رژیم غذایی، و ورزش می تواند منجر به تخمک گذاری کمی زود، دیر یا عدم تخمک گذاری شود. قاعدگی شما نیز ممکن است زودتر یا دیرتر بیاید یا کم و بیش سنگین باشد.

مدت زمان فاز فولیکولی اغلب از یک چرخه به چرخه دیگر متفاوت است. اگر طول فاز لوتئال معمول خود را می دانید (اغلب بین 13 تا 15 روز)، می توانید به عقب شمارش کنید تا از زمان تخمک گذاری خود مطلع شوید. تغییرات در طول چرخه شما معمولاً در مرحله فولیکولی ظاهر می شود: زمانی که طول می کشد تا یک فولیکول قبل از تخمک گذاری بالغ شود. اغلب اتفاق می افتد که تخمک گذاری در زمان شروع قاعدگی منظم نیست. همچنین بعد از بارداری یا شیردهی و با نزدیک شدن به یائسگی اتفاق می افتد.

عوامل تاثیر گذار بر تخمک گذاری ❗

چرا تخمک گذاری مهم است؟

عدم وجود گهگاهی تخمک گذاری مشکلی نیست، اما اگر به طور مکرر اتفاق بیفتد یا دیگر اصلا تخمک گذاری نداشته باشید (و از درمان جایگزینی هورمونی استفاده نکنید)، می تواند عواقب جدی برای سلامتی شما داشته باشد. مکانیسم تخمک گذاری سطوح لازم استروژن و پروژسترون را برای بدن شما فراهم می کند، هورمون هایی که نقش بسیار بیشتری نسبت به باروری دارند. آنها بر تراکم استخوان، سلامت قلب، متابولیسم، کیفیت خواب، سلامت روان و غیره تأثیر می گذارند. بنابراین داشتن مقدار کافی ضروری است. عدم تخمک گذاری در طول سال های باروری عاملی است که به پوکی استخوان، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها منجر می شود.

چگونه بفهمم که تخمک گذاری دارم؟

اگر سیکل شما در محدوده میانگین قرار می گیرد، احتمالاً اکثر اوقات در حال تخمک گذاری هستید:

24-38 روز طول می کشد، کمتر از 7-9 روز تغییر از چرخه به چرخه، و دوره های 2-7 روزه

چرخه هایی که به طور مداوم در خارج از این محدوده قرار می گیرند (طولانی تر، کوتاه تر یا بسیار نامنظم) ممکن است نشانه ای از عدم تخمک گذاری و دلیلی برای مراجعه به یک متخصص باشد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر به منظور کاهش طول و حجم لابیاها مینور و ماژورانجام می‌شود. در این روش پزشک به جای استفاده از تیغ...

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد

بهترین دکتر زنان در سعادت آباد با تجربه و تخصص در طیف وسیعی از درمان‌ انواع  بیماری‌های مرتبط با حوزه زنان همچون سلامت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *