مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / زگیل تناسلی و انواع آن + تصاویر واقعی

زگیل تناسلی و انواع آن + تصاویر واقعی

یکی از رایج ترین بیماری هایی که براثر مقاربت های جنسی به وجود می آید زگیل تناسلی است. که به آن ویروس پاپلیوم انسانی یا HPV نیزگفته می شود. انواع زگیل تناسلی کم خطر و پرخطروجود دارد که ما در این مقاله به راه های شناخت، علائم ودرمان آن می پردازیم.

ویروس HPV

این ویروس از نوع کم خطرزگیل تناسلی به شمار می رود. هرچند حدود 150 نوع از این ویروس وجود دارد که به آن تیپ گفته می شود. انواع مختلف دیگراین ویروسHPV  که جزء نوع پرخطرآن هستند براثر تجمع سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم ایجاد می شوند که اگر در زمان  درست شناسایی ودرمان نشوند موجب انواع سرطان در زنان و مردان می گردند.  

این سلول ها تنها در یک شرایط خاص یعنی رطوبت زیاد مانند دهانه رحم، مقعد، پوست ختنه گاه، مجرای پیشاب درون آلت مردان، مخاط داخل بینی، دهان، گلو، نای ونایچه و بر روی یکسری از سلول های خاص بدن که به آن اپیتلیال اسکواموس می گویند؛ می نشیند و شروع به رشد وتکثیر می نمایند.

ویروس پرخطرHPV باعث سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان دهانه واژن، سرطان آلت مردانه، سرطان ناحیه دهانه، سرطان حنجره، سرطان مقعد و ..می شود.

زن و شوهر ناراحت

انواع زگیل تناسلی 

ویروس HPV خود به دونوع پوستی وتناسلی تقسیم می شود که نوع پوستی آن در نواحی غیر مرطوب مانند دست وپا و سینه و… دیده می شود اما زگیل تناسلی در بخش های که نام برده شد پدید می آیند.

اما دلیل اصلی نام گذاری این نوع زگیل ها به آن خاطر است که بیشتر درنواحی مقعد وآلت تناسلی دیده شده اند. 

عکس زگیل

زگیل تناسلی کم خطر

اگر ویروس HPV در نواحی مقعد رشد کند باعث ایجاد زگیل می شود. بیشتر خانم ها در ایران در معرض زگیل تناسلی هستند. این زگیل ها موجب بعضی تغییرات در نواحی دهانه رحم و قسمت خارجی دهانه واژن در خانم ها می شوند اما این نوع زگیل ها باعث سرطان نمی شوند.

زگیل تناسلی پرخطر

این ویروس ها بیشتر در نواحی داخلی آلت تناسلی مانند رحم، واژن زنان و مقعد وآلت مردان دیده شده است. همچنین وجود این ویروس ها ی مرموز در دیگرنواحی داخلی بدن موجب سرطانهای زبان، لوزه، دهان و..می شود.

زگیل تناسلی پرخطر بیش از 12 نوع یا تیپ دارد که بیش از 70 درصد مبتلایان در ناحیه تناسلی آنها گزارش شده است ونوع تیپ های 18 و 19 موجب سرطان مقعد شده اند. اکثر سرطان های مربوط به ناحیه دهانی و واژن  مربوط به نوع 16 این ویروس خطرناک است.

راه های پپیشگیری به ابتلای نوع خطرناک ویروس HPV

 • رعایت مسائل بهداشتی در حین مقاربتهای جنسی
 • آموزش دادن به افراد و تشویق آنان به رعایت نکات بهداشتی
 • تزریق واکسن گارداسیل (برای دختران و پسران 9 تا 30 ساله)
 • استفادها ازلباس های زیرپنبه ای و صد درصد نخ
 • خشک نگه داشتن لباس زیر مخصوصا برای بانوان

چه افرادی بیشتر درمعرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

به طور کلی افرادی که در رابطه جنسی خود اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت نمی کنند بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی پرخطر هستند. همچنین کسانی که از سابقه جنسی شریک خود هیچ اطلاعی ندارند و یا  کسانی که در مدت زمان کوتاه شریک های جنسی متعدد انتخاب می کنند. کسانی که از لباسهای زیر پلاستیکی و حاوی مواد پلی استربیشتراستفاده می کنند ویا لباس زیر خود رابا افراد خانواده به صورت شریکی استفاده می کنند.

نکته مهم: زنانی که درروستاهای اطراف بعضی شهرها زندگی می کنند به دلیل اینکه در اکثر روزها  دامن های شلیته وچین دار به تن دارند. هوا در ناحیه تناسلی آن ها به خوبی جریان دارد که درصد ابتلای آنان به زگیل تناسلی یا بیماری های عفونی مربوط به آلت تناسلی در آنان نزدیک به صفر گزارش شده است.

علائم زگیل تناسلی

 • برآمدگی های کوچک یا مجموعه ای از برآمدگی هایی که درناحیه تناسلی به وجود می آیند که حتی با لمس کردن قابل تشخیص هستند. میزان این برآمدگی ها بسته به مدت زمان رویش زگیل می تواند کم یا زیاد، به صورت تخت یا گل کلم باشد.
 • این زگیل ها قابلیت تکثیر دارند واگر در زمان مناسب شناسایی و درمان نشوند پس از مدت کوتاهی به تعداد زیادی در نواحی آلت تناسلی دیده می شوند که دراین صورت بسیار مشکل سازاست.
 • خارش و سوزش و احساس درد در ناحیه تناسلی می تواند نشانه وجود زگیل تناسلی باشد.
 • خونریزی در هنگام رابطه جنسی نیز می تواد ازعلائم زگیل تناسلی باشد.

نکته مهم: توجه داشته باشید که زگیل تناسلی بر اثر رابطه جنسی دهانی قابل سرایت است و در نواحی گلو و زبان می تواند ایجا شود که بسیار مشکل سازاست.

روش های دیگر تشخیص زگیل تناسلی چیست؟

تست پاپ اسمیر

زگیل های تناسلی به زگیل های مقاربتی نیزمشهورهستند در مواردی ممکن است در ابتدا بدون علائم باشند اما در صورت خشکی، سوزش وخارش ملایم می توانید با انجام تست پاپ اسمیراز وجود آن مطمئن شوید. برای خانم های بالای 35 سال  حداقل سالیانه یک بار دادن تست پاپ اسمیرالزامی است.

آزمایش خون زگیل تناسلی

با مراجعه به متخصص زنان و زایمان یا بهترین جراح زیبایی واژن   اطلاعات کافی را کسب نمایید. روشی با نام روش مولکولیوجود دارد که هم برای خانم ها و هم آقایان قابل استفاده است. که با گرفتن نمونه خونی از طریق آزمایش خون افراد پی به وجود ویروس در ناحیه داخلی بدن بیمار می شوند. میزان حساسیت ودقت در این روش بسیار بالاست.

 یکی ازانواع روش های مولکولیانجامروش ژنوتایپینگ است که به وسیله آن ژن HPV را توالی یابی می کنند و ازاین طریق متوجه می شوند که آیا این ویروس درخون بدن فرد وجود دارد یا خیر. انواع شکل شکل زگیل تناسلی پرخطر و کم خطر را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

اشکال زگیل تناسلی

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 • لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • دارو درمانی
 • روش طبییعی و خانگی درمان زگیل تناسلی

نتیجه گیری

به طور کلی این بیماری رابطه مستفیم با فرهنگ افراد در یک جامعه دارد. رعایت اصول بهداشتی درروابط بسیار مهم هستند که در سلامت روحی وجسمی افراد تاثیر گذاراست. 

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
درمان فوری عفونت ادرار

درمان فوری عفونت ادرار

عفونت ادراری یک بیماری شایع است که بر اثر عفونت با باکتری‌های مختلف در سیستم ادراری رخ می‌دهد. علائم این بیماری شامل درد و...

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی که همان ویروس hpv می باشد. امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است . در این میان زنان بیشترین آمار ابتلا را به خود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *