مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دکتر نگین حدادی / بارداری و زایمان / امکان بارداری با ذخیره تخمدان کم

امکان بارداری با ذخیره تخمدان کم

ذخیره تخمدان کم می تواند زنانی را که مایل به بچه دار شدن هستند نگران کند. با این حال، این وضعیت همیشه به شانس یک بارداری موفق پایان نمی دهد. در حال حاضر، جایگزین های متفاوتی در دسترس است که امکان کنترل بهتر متغیرهایی را که بر باروری تأثیر دارند، می دهد. به همین دلیل است که حتی با ذخیره تخمدان کم، احتمال باردار شدن وجود دارد.

ذخیره تخمدان چیست؟

ذخیره تخمدان مقدار تخمکی است که یک زن در تخمدانش دارد تا در طول زندگی بارور شود. در هنگام تولد، هر زن مقدار زیادی تخمک برای باروری خود در دسترس دارد، اما با گذشت زمان این تعداد کاهش می یابد. محاسبه ذخیره تخمدان یکی از معاینات معمولی است که در صورت مراجعه به مشاوره باروری پزشک متخصص زنان برای شما تجویز خواهد کرد.

جهت دریافت وقت ویزیت و مشاوره با دکتر نگین حدادی میتوانید با شماره های 02146131693– 09101777754 تماس حاصل نمایید.

چرا ذخیره تخمدان کاهش می یابد؟

با گذشت سالها، ذخیره تخمدان هر زن کاهش می یابد. میزان کاهش به شرایط ژنتیکی و نزدیکی به یائسگی بستگی دارد. تعداد تخمک زن در هنگام تولد می تواند فوق العاده بالا به نظر برسد.

در هنگام تولد، یک زن می تواند تقریباً 300000 تخمک داشته باشد و در هر سیکل قاعدگی چند صد تخمک در طول تخمک گذاری آزاد می شود. در طول تخمک گذاری، یک تخمک بالغ، از آن چند صد تا، به سمت لوله های فالوپ حرکت می کند تا بارور شود، در حالی که بقیه تحلیل می روند و دور ریخته می شوند.

به همین دلیل، با گذشت سال ها، مقدار تخمک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. عوامل دیگری مانند سبک زندگی یا برخی تغییرات هورمونی می توانند ذخیره تخمدان را زودتر از حد طبیعی کاهش دهند. هنگامی که یک زن جوان دچار نارسایی زودرس تخمدان می شود، ممکن است شانس باردار شدن او کاهش یابد.

چگونه بفهمم که ذخیره تخمدانم کم است؟

خانمی که ذخیره تخمدانش کم است هیچ علامتی نشان نمی دهد. برای اطلاع از وضعیت ذخیره خود، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. با کمک سونوگرافی ترانس واژینال، پزشک شما قادر خواهد بود از مقدار فولیکول های آنترال موجود در طول چرخه قاعدگی مطلع شود. هر فولیکول حاوی یک تخمک است که می تواند بالغ شود. تعداد فولیکول های آنترال با کاهش ذخیره فولیکولی نیز کاهش می یابد. برای تکمیل مطالعه ذخیره تخمدان، تعیین هورمون ضد مولر انجام می شود. این هورمون متناسب با تعداد فولیکول های موجود در هر تخمدان ترشح می شود.

ذخیره تخمدان کم و بارداری

زمانی که ذخیره تخمدان کاهش می یابد، احتمال بارداری نیز کاهش می یابد و سوالات و ترس های زیادی در بخش بزرگی از زنانی که در این شرایط قرار می گیرند به وجود می آید.

اگر ذخیره تخمدانم کم شده باشد می توانم باردار شوم؟ آیا اگر با ذخیره تخمدان کم باردار شوم، احتمال سقط جنین زیاد است؟ همه این سؤالات که نگرانی هایی را نشان می دهد، برای هر زنی که نگران باروری خود است کاملاً طبیعی است.

قبل از هر چیز می خواهیم به شما بگوییم که حتی با ذخیره تخمدان کم می توانید بدون عارضه به بارداری برسید.

با این وجود، درست است که شانس بارداری کاهش می یابد، اما این بستگی به هر بیمار و پذیرش او از درمان های پزشکی دارد. در برخی موارد، ذخیره تخمدان کم است، اما تخمک های تولید شده کیفیت خوبی دارند و امکان تولید جنین سالم را فراهم می کنند.

در نهایت، ظرفیت تولید مثل تحت تأثیر سطوح ذخیره تخمدان است، اما این یک عامل تعیین کننده یا قطعی نیست.

گزینه هایی برای بارداری با ذخیره تخمدان کم

خوب است بدانید که اگر بالای 35 سال دارید یا ذخیره تخمدان شما بسیار کم تشخیص داده شده است، گزینه هایی برای شما وجود دارد. پزشک ذخیره تخمدان شما و همچنین سایر شرایطی که ممکن است بر ظرفیت باروری شما تأثیر منفی بگذارد را تعیین می کند. هر زن متفاوت است، بنابراین بسته به تشخیص کلی به دست آمده، باید درمان تخصصی و مناسب دریافت کنید. سلامت باروری شریک زندگی شما نیز مطرح است، بنابراین او باید تحت یک ارزیابی پزشکی قرار گیرد.

درمان اولیه، تنظیم چرخه قاعدگی برای تعیین دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری است. با کمک تکنیک های کمک باروری (ART) مانند لقاح مصنوعی (AI)، می توانید به بارداری برسید.

✅به عنوان یک جایگزین با میزان موفقیت بالاتر، شما همچنین لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) یا IVF را در دسترس خود دارید. متخصص زنان تخمک ها را از طریق سوراخ کردن فولیکولار به دست می آورد. پس از به دست آمدن، جنین شناسان می توانند لقاح تخمک های مذکور را در آزمایشگاه انجام دهند و بدین ترتیب تخمک های بارور شده را به دست آورند. جنین انتخابی پس از کشت در آزمایشگاه (معمولاً بین 3 تا 5 روز) به داخل رحم منتقل می شود و برای فرآیند لانه گزینی آماده می شود.

✅گزینه دیگر برای زنان با ذخیره تخمدان پایین، ذخیره سازی تخمک و فریز است. پس از فریز آنها، تخمک ها می توانند تا زمانی که لازم باشد منجمد باقی بمانند، بدون اینکه کیفیت آنها تحت تاثیر قرار گیرد. به این ترتیب میل به مادر شدن بدون تحت تاثیر قرار گرفتن ذخیره تخمدانی به تعویق می افتد. علاوه بر این، شانس باردار شدن بر اساس سن زن در زمان فریز تخمک های او خواهد بود.

صحبت های دکتر نگین حدادی درباره فریز تخمک

در مورد میزان ذخیره تخمدان خود با پزشک خود مشورت کنید و بلافاصله درمان مناسب را با توجه به ویژگی های فردی خود شروع کنید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

برای اکثر زوج ها، رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است. ارگاسم و تحریک سینه ها می تواند باعث انقباضات رحم شود، اما اگر...

پاره شده کیسه آب جنین

پاره شده کیسه آب جنین

در طول بارداری، جنین توسط یک کیسه (کیسه آب) احاطه شده است که توسط دو غشاء محصور شده و پر از مایع آمنیوتیک است. مایع آمنیوتیک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *