دکتر نگین حدادی / بیماری های زنان / افتادگی رحم و راه درمان آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

افتادگی رحم و راه درمان آن

مقدمه

در مطلب ارائه شده توسط دکتر نگین حدادی   متخصص زنان و زایمان ، خواهید دانست که :

افتادگی رحم از جمله عارضه های جدی است که در اثر عوامل مختلفی برای زنان متاهل رخ می دهد. این عارضه با پیامدهای منفی قابل توجهی همراه خواهد بود و مشکلاتی را برای زنان ایجاد خواهد کرد.

در ادامه نوشتاری که در پیش رو دارید مهم ترین بخش هایی که خواهد آمد از این قرار است:

 • افتادگی رحم چیست؟
 • دلایل افتادگی رحم کدامند؟
 • افتادگی رحم چه علائمی دارد؟
 • برای جراحی افتادگی رحم چه اقداماتی انجام می شود؟

افتادگی رحم

با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان در پونک   و یا بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران خواهید دانست که :

در واقع به جابجایی و خروج رحم از محل اصلی خود افتادگی رحم گفته می شود. افتادگی رحم شدت و ضعف دارد. به طوری که در برخی از زنان این افتادگی به حدی است که رحم از کانال واژن بیرون می آید و در برخی از زنان خفیف است و تا حدی جابجا می شود که از کانال واژن بیرون نمی آید.

علت افتادگی رحم چیست؟

دلایلی چند در این بروز این عارضه دخیل است. از جمله شایع ترین علل دخیل در افتادگی رحم می توان موارد زیر برشمرد:

 • ضعف عضلات لگنی و رحمی: زمانی که عضلات نواحی رحمی با ضعف روبرو می شوند نمی توانند از رحم محافظت کنند در نتیجه رحم از محل اصلی خود حرکت کرده و در خارج از آن پیشروی می کند.
 • زایمان طبیعی از دیگر عللی است که تا حد زیادی باعث می شود عضلات کف لگن با مشکلاتی جدی همراه شود. یکی از این مشکلات افتادگی رحم است
 • انجام فعالیت های سنگین در ورزش یا بلند کردن وسایل سنگین که به یکباره در خروج رحم از جایگاه اصلی خود اثر گذار خواهد بود.

علائم و نشانه های افتادگی رحم

مهم ترین و اصلی ترین نشانه های افتادگی رحم از این قرار است:

 • روابط جنسی پر درد و بدون لذت
 • دشواری در حرکاتی مثل راه رفتن
 • دشواری در عمل ادرار کردن
 • خونریزی واژینال
 • افزایش غیرعادی ترشحات در ناحیه واژن

*تمامی علائمی که در بالا ذکر شد تا حد زیادی می تواند روند زندگی عادی زنان را مختل کند. بنابراین زنان برای بهبود وضعیت زندگی و همچنین بهبود روابط جنسی خود سریعا به بهترین متخصص زنان مراجعه کرده و در تلاش هستند که روند تشخیص و درمان آغاز شود.

روش های تشخیصی افتادگی رحم

گاها با معاینات لگنی این عارضه قابل تشخیص خواهد بود ولی در مواردی چند افراد برای اینکه این عارضه را تشخیص دهند باید از روش های سونوگرافی بهره ببرند.

درمان افتادگی رحم

یکی از روش های درمانی که برای بهبود افتادگی رحم بکار گرفته می شود جراحی است که بسیاری از بهترین متخصصین زنان زمانی که زنان در مراحل سختی از افتادگی رحم هستند بدین روش درمانی روی می آورند.

در جراحی افتادگی رحم می توانند با دو روش به بهبود وضعیت رحمی بپردازند.

یا از روش تعلیق کمک می گیرند که در این روش با بکار گیری ابزار آلاتی رحم را به محل اصلی خود باز می گردانند یا از روش هیستروکتومی به طور کلی رحم را خارج می سازند.

هیسترکتومی برای زنانی انجام می شود که در آینده تصمیمی برای بارداری و زایمان ندارند. زیراکه برداشتن رحم شانس مادر شدن را برای همیشه از زنان می گیرد.

ولی در مواردی که امکان بازگرداندن رحم به محل اصلی خود وجود داشته باشد و یا اینکه زنان تصمیم به بارداری داشته باشند تلاش می کنند که رحم را به محل اصلی خود برگردانند.

نتیجه گیری

از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که حتما برای پشت سرگذاشتن روند تشخص و درمان افتادگی رحم به متخصصینی مراجعه کنید که می توانند با اتکا بر تجربه و مهارتی که دارند بهترین برنامه جراحی را برای شما رقم بزنند.

خوش بختانه بهترین متخصص زنان تلاش می کند که با نهایت دقت و وسواس تشخیص های لازم را داشته باشد و بر اساس شرایط بیمار بهترین روش درمان افتادگی رحم را بکار بندند.

واقعیت این است که مهارت پزشک در موفقیت نتیجه درمان از تاثیرات بالایی برخوردار است و باید نهایت دقت را در این زمینه داشته باشید.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
واکسن HPV

واکسن HPV

واکسیناسیون بهترین محافظت در برابر عفونت های HPV و عوارض آن است. واکسن های HPV (Cervarix و Gardasil) در برابر HPV 16 و 18 که...

رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

واژینیسموس انقباض بیش از حد ماهیچه های واژن است که دخول در حین رابطه جنسی را دشوار می کند. واژینیسموس می تواند اولیه یا...

درباره یائسگی و علائم آن

درباره یائسگی و علائم آن

یائسگی پایان دوره باروری زنان است که معمولاً در حدود 50 سالگی است. با توقف قاعدگی و همچنین توقف تخمک گذاری و ترشح هورمون های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.