مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دکتر نگین حدادی / لابیاپلاستی / آیا لابیاپلاستی دائمی است؟

آیا لابیاپلاستی دائمی است؟

اینکه آیا لابیاپلاستی دائمی است یا خیر یکی از سوالات همیشگی خانم‌های متقاضی این جراحی است که پیش از تصمیم نهایی با آن روبه‌رو می‌شوند.

افزایش سن، افزایش وزن، زایمان طبیعی و موارد مشابه ممکن است باعث شود شما به این جراحی فکر کنيد. در ادامه‌ی این مقاله توضیحات لازم پیرامون ماندگاری نتایج پس از این جراحی زیبایی که در ناحیه واژن انجام می‌شود را بررسی می‌کنیم. در آخر نیز عوامل موثر در ماندگاری لابیاپلاستی و توصیه‌هایی جهت افزایش ماندگاری را خواهیم داشت.

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره نماییم این است که نتایج جراحی لابیاپلاستی کاملا دائمی است. در طی این جراحی بخش‌هایی از بافت و پوست لابیای مینور (و در برخی مواقع لابیای ماژور) با تکنیک‌های مختلف جراحی برداشته می‌شود. انتخاب تکنیک جراحی با توجه به آناتومی ناحیه‌ی تناسلی شما انجام می‌شود. اما نکته‌ای که باید آن را بدانید این است زمانی که پوست و بافت اضافه لابیا برداشته می‌شود دیگر هیچ راهی برای برگشت وجود ندارد و شما می‌توانید برای همیشه با ظاهر قبلی لابیای خود خداحافظی نمائید. بنابراین در جواب “اینکه آیا لابیاپلاستی دائمی است” یا خیر باید گفت که بله نتایج آن دائمی است. البته در صورتی که توسط بهترین مخصص زنان تهران انجام شود.

عوامل موثر در ماندگاری لابیاپلاستی شامل مواردی می‌شود که به منظور بهبود سریعتر و جلوگیری از هرگونه عارضه باید بیماران آن را اجرا نمایند. در صورتی که این دستورالعمل‌ها را انجام دهید از هرگونه عفونت، خونریزی و یا سایر عوارض که ممکن است در نتایج تاثیر منفی داشته باشد جلوگیری خواهد شد.

عامل دیگری که می‌تواند در ماندگاری نتایج لابیاپلاستی همچون سایر جراحی‌های زیبایی واژن مثل جراحی پرینورافی، تاثیر داشته باشد زایمان است. لابیای مینور و ماژور هر دو در طی دوران بارداری به دلیل افزایش خون رسانی به ناحیه‌ی تناسلی تغییر شکل و اندازه خواهند داشت و ممکن است کشیدگی داشته باشند. پاسخ بدن هر زن نسب به هورمون‌های دوران بارداری متفاوت است. اما اکثر خانم‌ها در ماه‌های آخر بارداری به دلیل افزایش هورمون‌هایی مانند استروژن، بزرگ شدن لابیا را تجربه خواهند کرد. با اینکه تورم ایجاد شده در اکثر موارد پس از بارداری از بین می‌رود اما در برخی موارد ممکن است دائمی باشد. بنابراین در صورتی که پیش از بارداری، جراحی این جراحی را انجام داده باشید ممکن است پس از بارداری از تغییراتی که در نتیجه‌ی جراحی ایجاد می‌شود، رضایت نداشته باشید.

انتخاب زمان مناسب برای این جراحی در کنار انتخاب بهترین دکترلابیاپلاستی در تهران، عامل مهمی است که باید به آن توجه نمائید. اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند در صورتی که قصد انجام این  جراحی را دارند، آن را پس از بارداری انجام دهند تا بارداری و یا زایمان تاثیری بر نتایج آن نداشته باشد.

ماندگاری لابیاپلاستی

توصیه‌های زیر را برای اینکه نتایج لابیاپلاستی دائمی باشد، در نظر داشته باشید:

  1. پیگیری دستورالعمل‌های جراح: تمام دستورالعمل‌هایی که جراح به شما ارائه کرده است را به طور کامل دنبال نمائید. انجام برخی فعالیت‌ها مانند دوچرخه سواری و یا سوارکاری تا زمان بهبودی ممنوع است.
  2. استفاده از نوار بهداشتی به جای تامپون: جهت کنترل خونریزی در روزهای اول پس از جراحی از نوار بهداشتی استفاده نمائید و تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده از رابطه‌ی جنسی پرهیز نمایید و از تامپون استفاده نکنید.
  3. رعایت کامل بهداشت: عفونت یکی از عارضه‌هایی است که می‌تواند نتایج جراحی را به خطر بیندازد. جهت جلوگیری از عفونت، ناحیه‌ی جراحی را تمیز و خشک نگه دارید و تا زمان بهبود کامل از شنا کردن و یا غوطه ور شدن در آب خودداری نمائید.
  4. استراحت به میزان کافی: طی هفته‌های اول پس از جراحی به میزان کافی استراحت نمایید و از بلند کردن اجسام سنگین و یا انجام هرگونه ورزش شدید خودداری نمایید.
  5. مراقبت از ناحیه‌ی جراحی شده: در هفته‌های اول پس از جراحی از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید. در صورتی که قصد دارید حمام آفتاب بگیرید ناحیه‌ی تناسلی را با لباس مناسب بپوشانید و یا از کرم‌های ضد آفتاب مناسب استفاده نمائيد.
  6. پیگیری‌های پس از جراحی را انجام دهید: در تمام معاینات دوره‌ای پس از جراحی طبق برنامه‌ی زمان بندی حضور داشته باشید. جهت دستیابی به بهترین نتیجه پس از جراحی در صورتی که با عوارضی مانند تورم، درد و یا هرگونه مشکل دیگری روبرو شدید در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله پاسخ این سوال که آیا لابیاپلاستی دائمی است یا خیر را برای شما بیان کردیم. نتایج این جراحی کاملاً دائمی بوده و در صورتی که بارداری نداشته باشید و دستورالعمل‌های ارائه شده توسط جراح را به طور کامل اجرا نمایید می‌توانید اطمینان داشته باشید که نتایج جراحی برای همیشه حفظ خواهند شد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909

مقالات مرتبط
سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی در هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند رشد فیزیکی، بلوغ عاطفی و دلایل خاص او برای انجام این عمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *