دکتر نگین حدادی / جراحی زیبایی زنان / جوانسازی واژن با آر اف (RF)
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جوانسازی واژن با آر اف (RF)

rf واژینال از جمله راه های نوین و جدید برای بهبود ظاهر و عملکرد واژن به شمار می رود. واژن ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، زایمان و بیماری های مختلف دستخوش تغییرات ظاهری و کاربردی گردد. در این مقاله از سایت دکتر نگین حدادی همه چیز درباره آر اف واژن شامل کاربردها، هزینه و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

دستگاه RF واژن چیست؟

آر اف واژن یا همان RF واژینال، دستگاهی است که نام آن مخفف عبارت RadioFrequency می باشد؛ به این معنا که در این روش از دستگاهی استفاده می شود که با تولید امواج رادیوفرکانس، موجب افزایش استحکام و تقویت عضلات واژن می گردد.

استفاده از دستگاه آر اف واژن به دلیل نداشتن هیچ گونه درد و خونریزی، امروزه به یکی از محبوب ترین روش های درمان مشکلات عملکردی و ظاهری واژن تبدیل شده است. در ادامه کاربردها، مزایا و هزینه درمان مشکلات واژینال با استفاده از آر اف را بیان کرده ایم.

کابردهای آر اف واژن

کاربردهای آر اف واژن

شل شدن و افتادگی واژن از جمله تغییرات شایعی است که می تواند برای زنان اتفاق بیفتد. دلیل عمده این امر، کاهش میزان کلاژن و استحکام عضلات در ناحیه واژن می باشد. کمبود کلاژن می تواند خاصیت کشسانی بافت را کاهش داده و موجب افتادگی آن شود.

استفاده از امواج رادیوفرکانس یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توان میزان کلاژن پوست واژن را افزایش داد و بدین ترتیب به افزایش سفتی و استحکام واژن کمک کرد. درمان های مبتنی بر امواج رادیویی امروزه برای طیف وسیعی از بیماری ها و اختلالات استفاده می شوند. انرژی گرمایی حاصل از این امواج می تواند باعث تحریک عروق خونی و اکسیژن رسانی شود.

در حقیقت علاوه بر تنگ کردن واژن، می توان از دستگاه آر اف واژینال برای سفید کردن واژن نیز استفاده کرد و به این ترتیب تیرگی های ناحیه تناسلی بانوان را به راحتی از بین برد.

rf واژینال چیست؟

فرکانس های رادیویی یا همان آر اف از جمله امواج دارای انرژی است که می توان با استفاده از آن ها بسیاری از مشکلات واژن را حل کرد. در این روش، با استفاده از انرژی زیادی که امواج رادیویی ایجاد می کنند، می توان کلاژن سازی را در پوست و بافت مورد نظر تحریک نمود.

انرژی این امواج در لایه های سطحی پوست با گرمایی که تولید می کند، موجب تشدید و تقویت خونرسانی به این نواحی می شود. با افزایش خونرسانی، تقسیم سلولی و تغذیه بافت نیز افزایش می یابد و این مسئله موجب استحکام و جوانسازی واژن می شود. با این کار، عضلات واژن سفت تر شده و این عمل در جوانسازی واژن بسیار موثر است.

در واقع در این روش درمانی می توان از انرژی امواج رادیوفرکانس برای تحریک نقاط مختلفی از بدن استفاده کرد. تحریک شدن بافت با استفاده از گرما می تواند موجب گشاد شدن عروق، افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه بافتی گردد. همه این عوامل گفته شده موجب می شوند که ظاهر واژن جوان تر و زیباتر گردد.

مزایای rf واژن

این عمل معمولا جزو اقدامات غیر جراحی و غیر تهاجمی دسته بندی می شود و بیمار برای انجام آن نیاز به بیهوشی و بی حسی ندارد. مدت زمان انجام آن نیز نهایتا ۳۰ دقیقه می باشد. امواج رادیویی از دستگاه مخصوصی که می توان توسط آن، میزان دوز خروجی را تنظیم کرد، ساطع می شوند.

دستگاه آر اف واژن دارای قطعه ای دستی است که که امواج از آن ساطع می شوند و می توان آن را روی بافت مورد نظر قرار داد. این قطعه را می توان در هر نقطه ای از بافت واژن که دچار افتادگی، شل شدگی و تیرگی است، استفاده کرد. این عمل هیچ گونه درد یا زخمی به همراه ندارد. ممکن است بعضی از افراد فقط گرمای آن را حس کنند. پس از انجام عمل، فرد بلافاصله می تواند به فعالیت های روزانه برگردد و برقراری رابطه جنسی نیز بلامانع است.

گیف معرفی بهترین متخصص زنان نهران

مراقبت های قبل از rf واژن

از جمله مراقبت هایی که قبل از انجام آر اف برای جوانسازی و رفع مشکلات واژن باید در برنامه شما قرار گیرند، اصلاح کامل موهای زائد ناحیه تناسلی است. وجود مو در ناحیه واژن می تواند در نتایج آر اف تاثیر منفی داشته باشد. هنگامی که در ناحیه مدنظر مو وجود داشته باشد، گرما و انرژی حاصل از امواج آر اف توسط فولیکول های مو جذب شده و بدین ترتیب این گرما به لایه های زیرین پوست منتقل نشده و یا از شدت آن کاسته می شود.

بنابراین این انرژی و گرما نمی تواند موجب تحریک عروق و افزایش خونرسانی گردد. پس حتما در نظر داشته باشید که برای نتیجه گیری بهتر از این روش شیو کردن یک نکته مهم و ضروری است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که قبل از انجام آر اف واژن باید از مصرف کرم های سفیدکننده و یا کرم های موبر که موجب نازک شدن پوست و یا تحریک آن می گردد خودداری کرد.

زیرا در این صورت پوست واژن نازک و حساس شده و انرژی آر اف می تواند باعث سوزش و التهاب در ناحیه واژن گردد. به همین دلیل است که استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی که موجب افزایش تحریکات پوستی می گردد قبل از انجام آر اف ممنوع است.

مراقبت های بعد از آر اف واژن

همان طور که اشاره شد، این روش جز درمان های سرپایی است و انجام آن کمتر از نیم ساعت زمان می برد. همچنین آر اف واژن نیاز به استفاده از هیچ گونه بیهوشی یا بی حسی موضعی ندارد، بنابراین خطرات جانبی ناشی از مواد بیهوشی و بی حسی در این روش وجود ندارد.

امواج رادیویی نیز جز امواج بی خطر برای انسان است و جذب آن توسط بافت و پوست ضرری به همراه ندارد. همه این عوامل موجب شده که rf واژینال  نیاز به مراقبت های خاصی پس از انجام نداشته باشد. فرد نیز در همان روز می تواند به فعالیت روزانه و کاری خود بازگردد.

آر اف برای تنگ کردن واژن

واژن نیز مانند دیگر اندام های بدن با گذشت سن و پیری دچار تغییراتی چون تغییر رنگ، افتادگی و چروکی می گردد. اثرات پیری واژن می تواند با با علائمی مانند آتروفی واژن، سستی واژینال، اختلال عملکرد در ارگاسم و یا بی اختیاری در ادرار همراه باشد.

معمولا راه درمانی پیری واژن و علائم آن در گذشته استفاده از پماد های موضعی و یا جراحی تنگ کردن واژن بوده است. همچنین استفاده از تمرینات ورزشی برای استحکام عضلات واژن و لگن نیز از راهکارهای درمانی به شمار می رود. درمان با هورمون های جنسی نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما با پیشرفت در حوزه سلامت و پزشکی، استفاده از انرژی لیزرهایی همچون آر اف می تواند بسیاری از مشکلات پوستی و پزشکی را حل کند. rf واژینال از جمله روش های جدیدی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایایی که این روش تنگ کردن واژن دارد، می توان به غیر تهاجمی بودن، عدم باقی ماندن جای زخم و یا نشانه های عمل، بهبود و تاثیر سریع و به همراه نداشتن هیچ گونه عوارض جانبی اشاره کرد.

آر اف برای بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در زنان یکی از مهم ترین مشکلاتی است که می تواند در پی اثر گذاری عوامل مختلفی به وجود آید. بروز این مشکل تمامی جوانب زندگی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل است که امروزه راه های مختلفی برای درمان بی اختیاری ادرار روی کار آمده و مورد استفاده قرار می گیرند.

به گفته دکتر نگین حدادی، عمده ترین دلیل بی اختیاری ادرار، گشاد شدن واژن است. بنا بر این با از بین بردن این مشکل می تواند بیماری بی اختیاری را نیز درمان کرد. استفاده از آر اف برای درمان بی اختیاری ادرار امروزه یکی از رایج ترین روش های رفع این مشکل است.

دلیل بی اختیاری ادرار

هزینه آر اف واژن

هزینه آر اف واژن با توجه به مشکلی که برای درمان آن از این روش استفاده می شود، محاسبه خواهد شد. در واقع هر چه میزان مشکلات واژینال بیمار بیشتر باشند، هزینه بهره گیری از آر اف برای رفع آن ها بیشتر خواهد بود.

به طور کلی اما می توان گفت که آر اف واژن جزو روش های کم هزینه درمان مشکلات این ناحیه است و در مقایسه با اقداماتی همچون جراحی های واژینال، از این نظر بر دیگر روش ها ارجحیت دارد.

دکتر نگین حدادی

دکتر نگین حدادی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی
فلوشیپ پریناتالوژی از اروپا
• دارای بورد تخصصی
• فلوشیپ حاملگی پر خطر
• فلوشیپ پریناتولوژی از اروپا
• عضو انجمن بین المللی سونوگرافی زنان ISOUG
• عضو انجمن پریناتولوژی اروپا EAPM
• عضو FMF انگلستان اکادمی مادر و کودک انگلیس با ID Number 135909
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *